موزه مجازی چیست | بازدید مجازی از موزه های دنیا + لینک

موزه مجازی چیست | بازدید مجازی از موزه های دنیا + لینک

رسانه قطبنما: ممکن است بسیاری از ما دوست داشته باشیم از موزه لوور فرانسه دیدن کنیم اما امکان سفر به فرانسه را نداشته باشیم، یا حتی بخواهیم از خانه‌های خود به موزه های ایرانی دسترسی داشته باشیم. موزه مجازی دقیقا همین دغدغه را رفع می‌کند. تور مجازی موزه ها این امکان را برای‌تان فراهم می‌کند که هنگامی که در خانه نشسته‌اید از طریق تلفن همراه خود آثار هنری موزه‌‌ای را در قاره‌ای دیگر تماشا کنید؛ همین‌قدر ساده و بدون دردسر. 

موزه مجازی از زمان همه‌گیری کرونا، بیش از پیش به یکی از محبوب‌ترین تفریحات علاقه‌مندان به کشف تاریخ تبدیل شد. با موزه مجازی افراد می‌توانند در شهر کوچکی در قاره آسیا قهوه بنوشند و همزمان سری به موزه لوور فرانسه بزنند و یا حتی در همان لحظه از موزه مجازی ایران باستان دیدن کنند. 

اما موزه مجازی که بعضا از آن به عنوان موزه آنلاین هم نام برده می‌شود، دقیقا چیست؟ چرا این روزها بازدید مجازی از موزه‌ها محبوب شده است؟

موزه مجازی چیست؟

موره مجازی چیست؟

دانشنامه بریتانیکا موزه مجازی را اینگونه تعریف می‌کند: «موزه مجازی، شامل مجموعه‌ای از تصاویر ضبط‌شده دیجیتال، فایل‌های صوتی، اسناد متنی و سایر داده‌های تاریخی، علمی یا فرهنگی است که از طریق رسانه‌های الکترونیکی در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.»

موزه مجازی، اشیای واقعی را در خود جای نمی‌دهد؛ بنابراین، طبیعی است که نباید انتظار ماندگاری و کیفیت منحصر‌به فرد‌ یک موزه واقعی را از آن داشته باشیم. یک موزه مجازی می‌تواند نمایش‌های دیجیتالی را از منابع متعدد به‌کمک ابرپیوندها (هایپرلینک‌ها) و قابلیت‌های چندرسانه‌ای رسانه‌های الکترونیکی در دسترس کاربر قرار دهد. 

کاربر نیز می‌تواند براساس علاقه و سلیقه خود، با روشی که تا حد بسیاری توسط خود او تعیین می‌شود، از موزه مجازی تماشا کند. به همین دلیل، موزه مجازی می‌تواند ابزار کارآمدی برای مطالعه ​​و تحقیق درباره موضوع، شی یا محل خاصی باشد. در سراسر دنیا و البته ایران، موزه های بسیاری با استفاده از فناوری توانسته‌اند موزه مجازی خود را راه‌اندازی کنند و به این ترتیب، امکان بازدید مجازی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده‌اند. این روند، در دوران همه‌گیری کرونا که موزه‌ها تعطیل بودند سرعت گرفت تا مردم از دیدن موزه ها محروم نشوند. بیایید در ادامه با برخی از معروف‌ترین موزه های مجازی جهان و ایران آشنا شویم.

بازدید مجازی از موزه های دنیا

برای بسیاری از مردم دنیا، امکان بازدید از آثار موزه‌های کشورهای دیگر وجود ندارد، اما این به این معنی نیست که هرگز نمی‌توان در تاریخ و فرهنگ این کشورها کاوش کرد. موزه های مجازی بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که تنها با یک کلیک، شما را به دنیایی از آثار و اشیای تاریخی و باستانی و حتی مدرن می‌برند. در ادامه، چند مورد از جذاب‌ترین و معروف‌‌ ترین موزه های مجازی دنیا را همراه با لینک ورود به تور مجازی آن‌ها معرفی خواهیم کرد. دقت کنید که برای ورود به برخی از این تورهای مجازی، ممکن است نیاز به VPN یا فیلترشکن داشته باشید. پس اگر با کلیک روی لینک‌های بازدید مجازی، به صفحه مورد نظر وارد نشدید، VPN خود را روشن کنید و دوباره وارد صفحه شوید.

موزه مجازی لوور فرانسه

موزه مجازی لوور فرانسه

موزه لوور فرانسه، یکی از مشهورترین موزه های دنیا و بزرگ‌ترین و معروف‌ترین موزه جهان است که در شهر پاریس قرار دارد. در موزه لوور، آثار هنری ارزشمندی از دوره‌های تاریخی مختلف همچون مجسمه‌های مصر باستان، پرتره‌های باروک و نقاشی‌های مدرن نگهداری می‌شوند. این موزه، یک تور با راهنمای واقعیت مجازی دارد که در وب و در یک برنامه رایگان در دسترس است. 

لینک بازدید مجازی از موزه لوور فرانسه

تور مجازی موزه بریتانیا

موزه بریتانیا (British Museum) بزرگ‌ترین موزه انگلستان و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌‌های دنیا است که دست کمی از موزه لوور فرانسه ندارد. این موزه آثار متنوعی از کشورهای مختلف را در خود جای داده است و به هنر، فرهنگ و تاریخ جهان اختصاص دارد. این موزه نیز امکان بازدید مجازی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است و شما می‌توانید از گالری‌های آن به‌صورت مجازی بازدید کنید و آثار هنری برجسته‌ای نظیر سنگ روزتا را تماشا کنید. 

لینک بازدید مجازی از موزه بریتانیا

موزه مجازی تاریخ طبیعی آمریکا

موزه مجازی تاریخ طبیعی آمریکا

موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا (American Museum of Natural History)، در منهتن شهر نیویورک قرار دارد. در این موزه، موضوعاتی نظیر حیوانات منقرض‌شده، حیات زیر آب‌ها و زمین‌شناسی پوشش داده شده است. این موزه به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد از تورهای واقعیت مجازی، از طریق وب، برای بازدید استفاده کنند.

لینک بازدید مجازی از موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا

موزه مجازی پرادو اسپانیا

موزه پرادو (Prado Museum) یا موزه دل پرادو در شهر مادرید اسپانیا قرار دارد. در این موزه، گنجینه ارزشمندی از نقاشی‌های اروپایی به نمایش در آمده است. موزه پرادو مادرید یکی از نمونه‌های ایجاد فناوری واقعیت مجازی در موزه است که برای ایجاد این تجربه جذاب با گوگل همکاری کرده. این موزه از Google Earth به عنوان یک پلتفرم استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند روی موزه زوم کنند و پس ورود، آثار هنری موجود را به صورت مجازی کشف کنند.

لینک بازدید مجازی از موزه پرادو مادرید

موزه فروید لندن

موزه فروید لندن

موزه فروید لندن (Freud Museum London)، موزه‌ای است که به زیگموند فروید، یک عصب‌شناس اتریشی و بنیان‌گذار روانکاوی اختصاص یافته است و در خانه‌ای قرار دارد که فروید در آخرین سال زندگی خود با خانواده در آن زندگی می‌کرد. در این موزه می‌توانید همه اثاثیه و وسایل منزل فروید، صندوق‌ها، میزها و کمدهای بیدرمایر و مجموعه‌ای از مبلمان روستایی اتریشی قرن ۱۸ و ۱۹ را ببینید. همچنین این موزه مجموعه آثار باستانی مصری، یونانی، رومی و شرقی فروید و کتابخانه شخصی را نیز به نمایش می‌گذارد. اگر شرایط بازدید حضوری از این موزه جذاب را ندارید، می‌توانید از طریق لینک تور مجازی موزه فروید لندن، از این موزه بازدید کنید. برای دیدن این موزه مجازی حتما از VPN استفاده کنید.

لینک بازدید مجازی از موزه فروید لندن 

موزه انقلاب آمریکا

موزه انقلاب آمریکا (Museum of the American Revolution) که در قلب شهر تاریخی فیلادلفیا آمریکا قرار دارد، داستان دراماتیک و شگفت‌انگیز انقلاب آمریکا و میراث ماندگار آن را بررسی می‌کند. در این موزه، گنجینه‌ای از آثار هنری، دست‌نوشته‌ها و آثار چاپی مربوط به دوره انقلاب این کشور ارائه شده است. اما برای بازدید از این موزه نیز حتما نیازی نیست که به فیلادلفیا سفر کنید! از طریق تور مجازی آن هم می‌توانید شگفتی‌های این موزه را کشف کنید.

لینک بازدید مجازی از موزه انقلاب آمریکا

موزه مجازی هولوکاست ملبورن

موزه مجازی هولوکاست ملبورن

موزه هولوکاست ملبورن ( Melbourne Holocaust Museum)، توسط بازماندگان هولوکاست ملبورن به‌عنوان یادبودی برای ۶ میلیون یهودی که در جنگ جهانی دوم به قتل رسیدند، ساخته شده است. در این موزه، مجموعه‌ای باورنکردنی از داستان‌های شاهدان عینی، اسناد تاریخی و مصنوعات مربوط به هولوکاست دیده می‌شود. برای کشف این واقعه تاریخی، می‌توانید از طریق تور مجازی موزه هولوکاست ملبورن، از این موزه بازدید کنید. 

لینک بازدید مجازی از موزه هولوکاست ملبورن

بازدید مجازی موزه های ایران

علاوه بر موزه‌های خارجی، در ایران نیز موزه‌های بسیاری وجود دارند که با آثار ارزشمند خود، جایگاه ویژه‌ای میان مردم پیدا کرده‌اند. اما شاید همیشه و هر لحظه امکان بازدید از موزه‌های ایران برای همه فراهم نباشد. از این رو تور مجازی موزه های ایران گزینه بسیاری خوبی برای گشت‌و‌گذار در این موزه‌ها است. در ادامه مطلب، چند مورد از تور مجازی موزه های ایران را معرفی خواهیم کرد.

موزه مجازی ایران باستان

موزه مجازی ایران باستان

موزه ایران باستان، به عنوان موزه مادر در ایران شناخته می‌شود. این موزه، به دو بخش ایران باستان و دوران اسلامی تقسیم می‌شود. در بخش ایران باستان این موزه، اشیای تاریخی از دوران پارینه سنگی تا دوران ساسانی و در بخش اسلامی هم آثار دوران پس از اسلام به نمایش در آمده است. این موزه، با نمایش سه‌بعدی و دقیق اشیا باستانی، امکان بازدید مجازی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. بازدیدکنندگان و محققان در وب‌سایت این موزه می‌توانند به‌راحتی به تمدن و تاریخ ایران به‌صورت مجازی دسترسی داشته باشند.

لینک بازدید مجازی از موزه ایران باستان

تور مجازی موزه صلح

موزه صلح تهران، بیش از آن که یک موزه باشد، محلی برای برنامه‌های آموزشی و پژوهشی است و مخاطب آن عموم مردم هستند. هدف اصلی این موزه‌ نیز ترویج فرهنگ نوع‌دوستی و صلح از طریق نمایش پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت و آثار زیان‌بار آن بر انسان‌ها و محیط زیست است. موزه صلح تهران، یکی از متفاوت‌ترین موزه‌های ایران به شمار می‌آید که بازدید از آن به‌صورت مجازی نیز امکان‌پذیر است.

لینک بازدید مجازی از موزه ایران صلح

تور مجازی موزه هنر سعدآباد

تور مجازی موزه هنر سعدآباد

موزه هنر سعدآباد در مجموعه سعد آباد تهران واقع شده است و مجموعه‌ای از نقاشی‌های قدیمی ایران و جهان، نقاشی‌های معاصر نقاشان ایرانی و غیره را به نمایش می‌گذارد. وب‌سایت Visit Iran که برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران طراحی شده، در بخش تورهای ۳۶۰ درجه خود، امکان بازدید مجازی از موزه هنر سعدآباد را نیز فراهم کرده است.

لینک بازدید مجازی از موزه هنر سعد آباد

تور مجازی موزه آبگینه و سفالینه

موزه آبگینه و سفالینه تهران، اولین و تنها موزه تخصصی شیشه و سفال ایران است و یکی از پربازدیدترین موزه‌های تهران به شمار می‌رود. در این موزه بیش از ۲ هزار قطعه سفال و شیشه تاریخی نگهداری می‌شود. علاوه بر آن، سفال‌هایی از دوره‌های مختلف فرهنگی ایران نیز در تالارهای موزه آبگینه تهران به چشم می‌خورد. اگر علاقه‌مند به بازدید از این موزه هستید، می‌توانید در لینک زیر از موزه آبگینه و سفالینه تهران به‌صورت مجازی بازدید کنید.

لینک بازدید مجازی از موزه آبگینه و سفالینه

موزه مجازی هنر کودک

در موزه مجازی هنر کودک، آثار هنری کودکان ایرانی و خارجی نمایش داده می‌شود. هدف این موزه نیز ترویج هنر کودک و نمایش آثار کودکان در عرصه هنر است. موزه مجازی بین‌المللی هنر کودکان، فرصتی برای کودکان فراهم می‌کند تا از نمونه فعالیت‌های هنری یکدیگر در سرتاسر دنیا دیدن کنند. در این موزه، آثار مربوط به کودکان تا سن ۱۷ سالگی ثبت می‌شود که شامل تصویرهای نقاشی، عکس، حجم و غیره است. دقت کنید که این موزه تنها به‌صورت مجازی در دسترس است و بخش فیزیکی ندارد.

لینک بازدید از موزه مجازی هنر کودک 

تور مجازی موزه مقدم

تور مجازی موزه مقدم

خانه موزه مقدم، یکی از خانه‌های تاریخی شهر تهران است که معماری زیبایی دارد و اشیای خاصی در آن نگهداری می‌شوند. این خانه، محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب‌الملک از صاحب‌منصبان مشهور دربار قاجار بوده است. سپس این خانه در اختیار دکتر محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران و همسرش سلما، قرار گرفت.

لینک بازدید مجازی از موزه خانه مقدم 

موزه مجازی دفاع مقدس

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران، به عنوان بزرگ‌ترین موزه جهان اسلام شناخته می‌شود. در این موزه، آثار انقلاب و دفاع مقدس به نمایش گذاشته می‌شود و در آن، اتفاقات بین سال ۱۳۴۳ تا پایان جنگ به‌طور کامل تشریح می‌شود. 

لینک ویدیو آپارات برای بازدید مجازی از موزه دفاع مقدس

۳ ویژگی موزه مجازی

از زمان همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی و حتی پیش از آن، فناوری به مردم سراسر جهان کمک کرده تا به‌راحتی از راه دور با هم ارتباط برقرار کنند، بدون اینکه از خانه بیرون بروند خرید کنند، درس بخوانند، کار کنند و حتی در جلسات کاری حضور داشته باشند. اکنون نیز، به‌کمک موزه مجازی و نمایشگاه‌های دیجیتال و البته فناوری‌هایی نظیر واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده امکان بازدید مجازی از موزه‌ ها نیز برای علاقه‌مندان فراهم شده است.

اما موزه مجازی چه ویژگی های دارد که به آن اهمیت می‌بخشد؟

۱. موزه مجازی، قابل دسترس برای همه

مهم ترین ویژگی موزه مجازی آن است که بازدیدکنندگان را محدود به موقعیت مکانی خاصی نمی‌کند. به بیان ساده‌تر، افراد می‌توانند به‌ کمک تکنولوژی و تحول دیجیتال، از هر جایی که هستند، آثار هنری موزه‌ها را تماشا کنند. 

موزه های مجازی سراسر جهان که تور مجازی، نمایش‌ دیجیتالی و غیره دارند، به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهند بدون توجه به موقعیت مکانی و مرزهای جغرافیایی، آثار موزه ها را کشف کنند. یک موزه مجازی درهای خود را به‌روی جوامع دور افتاده یا افراد علاقه‌مندی که امکان سفر به نقاط مختلف جهان ندارند، می‌گشاید. 

۲. داستان‌سرایی مجازی در موزه مجازی

ویژگی های موزه مجازی

در گذشته، فناوری‌های مورد نیاز برای داستان‌‌سرایی مجازی بسیار پیچیده و پرهزینه بود، اما این روزها دیگر اینطور نیست. اکنون، فناوری‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه و کاربرپسند شده‌اند.

ابزارهایی مانند فناوری سه بعدی، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) به موزه‌ها این فرصت را می‌دهند تا از طریق تولید محتوای بصری و شنیداری، به آثار موجود در موزه‌ها جان ببخشند و از طرفی تجربه‌های جدیدی به بازدیدکنندگان ارائه دهند. به‌عنوان مثال، فناوری VR در موزه، امکان شرکت در تورهای مجازی را برای بازدیدکنندگان یا داستان‌گویی مجازی برای موزه ها را فراهم می‌کند. 

۳. موزه مجازی و نمایش اشیای ارزشمند

بیشتر موزه‌ها تنها بخش کوچکی از مجموعه خود را به نمایش می‌گذارند. به‌عنوان مثال، موزه لوور فرانسه، تنها حدود ۸ درصد از آثار خود را برای بازدید عموم قرار می‌دهد. معمولا، موزه‌های بزرگ سراسر جهان آثار ارزشمند خود را از دید عموم پنهان می‌کنند تا بتوانند از آن‌ها به‌خوبی محافظت کنند. 

اما، از طریق موزه مجازی و استفاده از ابزارهای فناوری‌محور، بازدیدکنندگان می‌توانند به‌راحتی از این آثار ارزشمند به‌صورت آنلاین دیدن کنند؛ بدون آنکه آسیبی به آثار برسد. به این ترتیب، موزه مجازی بهترین وسیله است برای آنکه اشیا یا آثاری را که در خطر آسیب قرار دارند، به روش‌های مختلف در معرض دید عموم قرار گیرند. 

یکی از این روش‌ها، ساخت مدل‌های سه بعدی از اشیاء است. به‌عنوان مثال، در سال ۲۰۱۷، موزه بریتانیا یک اسکن سه‌بعدی از سنگ روزتا منتشر کرد که به مردم سراسر جهان اجازه می‌دهد به‌صورت آنلاین این اثر باستانی را تماشا کنند.

روش دیگر، استفاده از ابزارهای انتشار محتوا هستند؛ این ابرازها به موزه‌ها اجازه می‌دهد تا آثاری را که از دید عموم پنهان است را با اطلاعات متنی و انواع تصاویر در معرض دید بازدیدکنندگان آنلاین قرار دهند.

اگر به موزه‌گردی علاقه‌مندید و شرایط بازدید از بسیاری از موزه‌های جهان و حتی ایران را ندارید، حتما تجربه تور مجازی موزه را در فهرست کارهای خود قرار دهید.

 پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

میراث جهانی یونسکو در ایران | لیست میراث ملموس و ناملموس + اینفوگرافیک

مطالب مرتبط