خدمات ‌‌BB، HB، FB، ALL و UALL در هتل و تور یعنی چه؟

انواع خدمات پذیرایی هتل‌ها و تورها | از ‌‌‌BB تا UALL + اینفوگرافیک

انواع خدمات پذیرایی هتل‌ها و تورها | از ‌‌‌BB تا UALL + اینفوگرافیک

رسانه قطبنما: این روزها هنگام رزرو تور یا هتل در مقاصدی مثل آنتالیا، به اصطلاحاتی مثل فولبرد، آل و یوآل برمی‌خورید؛ اصطلاحاتی اختصاری که گزینه‌های پذیرایی هتل از مهمان را مشخص می‌کنند و نشان می‌دهند با پرداخت این هزینه، شما علاوه بر اقامت، به چه خدمات پذیرایی از جمله غذا و نوشیدنی دسترسی خواهید داشت. 

هتل‌ها و ریزورت‌های اقامتی ممکن است یک یا هر ۵ شیوه خدمات پذیرایی که عبارتند از بی‌ بی (BB)، هافبُرد (HB)، فولبُرد (FB)، آل (All) و یو آل (UAll) را برای میهمانان خود فراهم کنند. تفاوت نرخ هر یک از انواع این خدمات غذا و نوشیدنی برای گردشگران بسیار مهم است؛ حتی بعضی از هتل‌ها، ممکن است گزینه‌ای را به مهمانان ارائه دهند که شامل هیچ کدام از این خدمات نباشد که به اصطلاح به آن‌ها Only Bed یا فقط تخت گفته می‌شود. بنابراین، گزینه‌های پذیرایی از مهمانان در هتل‌ها متفاوت است که باید هنگام رزرو به آن‌ها دقت کرد.

اما چه تفاوتی بین این خدمات غذا و نوشیدنی وجود دارد؟ 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

انواع خدمات هتل

هتل‌ها در سراسر جهان دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. به‌عنوان مثال، علاوه بر درجه هتل شما می‌توانید هتل‌ها را بر اساس شیوه پذیرایی از مهمان به دسته‌های مختلفی تقسیم کنید. در برخی از هتل‌ها مهمان با پرداخت هزینه رزرو، تنها به اتاق و وعده صبحانه دسترسی رایگان خواهد داشت؛ اما در دسته‌ای دیگر از هتل‌ها، با پرداخت هزینه اتاق می‌توانید به تمام وعده‌های غذایی، نوشیدنی، امکانات تفریحی و... به‌صورت رایگان دسترسی و حتی یک پیشخدمت ۲۴ ساعته داشته باشید.

در واقع، هزینه وعده‌های غذایی یا نوشیدنی‌هایی را که در هتل به آن‌ها دسترسی دارید، از قبل روی نرخ اقامت پرداخت کرده‌اید. در ادامه با انواع خدمات هتل ها و سرویس‌ دهی آن‌ها آشنا می‌شویم.

هتل BB یعنی چه؟ 

هتل BB یعنی چه؟ 

منظور از هتل B&B چیست؟ B&B مخفف عبارت Bed and Breakfast و به معنای «تخت و صبحانه» است. همانطور که از نام این دسته از هتل‌ها پیداست با رزرو هتل ‌‌BB، شما علاوه بر اتاق، به وعده صبحانه نیز دسترسی رایگان خواهید داشت.

در اغلب کشورهای جهان صبحانه از قبل در قیمت رزرو هتل گنجانده شده اما در کشورهایی مانند آمریکا، مکزیک، سنگاپور و استرالیا معمولاً صبحانه نیز باید سفارش داده شود و هزینه آن جدا دریافت خواهد شد.

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، خدمات هتل BB تنها محدود به اقامت و صبحانه است. از آنجایی که این نوع اقامت بسیار مقرون‌به‌صرفه است، بیشتر  مسافران و تورهای گردشگری، برای سفرهای خود در هتل‌هایی با پذیرایی BB اقامت می‌کنند. 

هتل هافبرد HB یعنی چه؟

یکی دیگر از اصطلاحاتی که در هنگام رزرو هتل با آن روبه‌رو خواهید شد، هافبُرد یا Half Board است. خدمات هافبرد هتل که به اختصار HB نیز نامیده می‌شود، به آن دسته از خدمات پذیرایی هتل گفته می‌شود که شما با هزینه‌ای که برای رزرو اتاق هتل پرداخت می‌کنید، می‌توانید علاوه بر اقامت و وعده صبحانه به یکی از دو وعده ناهار یا شام دسترسی داشته باشید. هتل HB برای مسافرانی که دوست دارند حداقل یک وعده را بیرون از هتل صرف کنند و تجربه حضور در رستوران‌های مختلف را داشته باشند، مناسب‌تر است.

منظور از هتل فولبرد FB چیست؟

منظور از هتل فولبرد FB چیست؟

اگر دوست دارید در کنار رزرو اتاق، تمام وعده‌های غذایی را نیز رزرو کنید، باید به سراغ یک هتل فولبرد یا FB بروید. FB مخفف عبارت Full Board و به این معنا است که مسافر با هزینه‌ای که برای رزرو هتل پرداخت می‌کند، علاوه بر اتاق به سه وعده صبحانه، ناهار و شام نیز دسترسی خواهد داشت. نکته بسیار مهم در این نوع پذیرایی این است که، هیچ نوشیدنی به صورت رایگان سرو نمی‌شود و فرد باید بابت نوشیدنی هایی که در هتل دریافت می‌کند، هزینه جداگانه بپردازد.

خدمات FB در هتل‌ها در مقایسه با هتل‌های آل و یوآل ارزان‌تر است. خدمات هتل FB متناسب با درجه هتل متفاوت است، اما همه هتل های فولبرد سه وعده غذایی را ارائه می‌دهند. در میان هتل‌های ایرانی نیز هتل فولبرد در کیش، هتل فولبرد در مشهد و هتل فولبرد در تهران از جمله گزینه‌های مورد علاقه مسافران هستند. اینکه انتخاب یک هتل FB برای شما مناسب است یا خیر، بستگی به نوع مقصد و هدف شما از سفر و برنامه سفرتان دارد.

هتل All چیست؟ 

هتل All چیست؟ 

اگر هتلی که رزرو کرده‌اید یک هتل آل All است، پس یک تعطیلات لوکس در انتظار شما خواهد بود! 

در ابتدا باید بدانید واژه All مخفف عبارت All-Inclusive است. زمانی که شما یک هتل آل را رزرو می‌کنید با پرداخت هزینه رزرو، علاوه بر هزینه اتاق، هزینه صبحانه، ناهار، شام و نوشیدنی‌های غیرالکلی و در برخی هتل‌ها حتی میان وعده و گاهی فعالیت‌های تفریحی را نیز پرداخت کرده‌اید. در هتل‌ آل شما می‌توانید تا ساعت ۱۲ شب به‌طور رایگان به همه وعده‌های غذایی دسترسی داشته باشید. در برخی هتل‌های ALL-In همچنین در بعضی ساعات، نوشیدنی‌های رایگان الکلی نیز سرو می‌شود. این ساعات در هر هتل ممکن است متغیر باشد؛ پس برای اینکه از این ساعات اطلاع داشته باشید، باید با هتل هماهنگ کنید.

اگرچه هزینه اقامت در یک هتل All In زیاد به نظر می‌رسد اما اگر هزینه غذا، نوشیدنی، تفریح و ترانسفر در سفر را در نظر بگیرید، خواهید دید که بدون اتلاف وقت می‌توانید در همان محل اقامت، به همه این موارد دسترسی داشته باشید و از سفر خود لذت ببرید؛ به‌خصوص اگر با فرزندان خود سفر می‌کنید یا علاقه‌ای به ازدحام و شلوغی شهر ندارید. 

هتل‌های آل در میان مسافران ایرانی نیز بسیار محبوب است و رزرو هتل All Inclisive در آنتالیا، هتل All در استانبول یا رزرو هتل All در دبی به گزینه اول بسیاری از مسافران ایرانی برای یک سفر خارجی تبدیل شده است.

اما آیا همه هتل‌های ALL خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند؟ باید بگوییم خیر؛ برخی هتل‌های آل در کنار خدماتی که پیش از این ذکر کردیم، خدمات دیگری همچون ترانسفر فرودگاهی، دسترسی رایگان به پارک آبی یا فعالیت‌های تفریحی آبی، کلاب کودکان و غیره را نیز ارائه می‌دهند و تعداد رستوران‌ها و نوع غذایی که در این هتل‌ها سرو می‌‌شود، متفاوت است. 

همچنین در برخی هتل‌های All در طول روز، ساعت یا مکان دسترسی به نوشیدنی‌های رایگان، محدود است.

هتل یو آل UAll چیست؟

هتل یو آل UAll چیست؟

اگر هتل All نظرتان را جلب کرده اما دوست دارید به‌صورت ۲۴ ساعته، به وعده‌های غذایی و همچنین انواع نوشیدنی‌های الکلی و غیرالکلی رایگان دسترسی داشته باشید، باید به سراغ یک هتل یوآل یا UALL بروید. 

عبارت UALL مخفف عبارت Ultra- All Inclusive است و همانطور که از نامش پیدا است، خدماتی همچون هتل‌های ALL ارائه می‌دهد؛ اما در این هتل‌ها نوشیدنی‌های الکی و غیر الکلی متنوع‌تری، رایگان سرو می‌شود. 

هتل های Ultra All Inclusive خود انواع مختلفی همچون VIP All Inclusive و Deluxe All Inclusive و Super All Inclusive دارند.

هتل‌های یو آل ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای علاقه‌مندان برای اقامت در یک هتل یو آل است؛ در این بین هتل‌های یوآل آنتالیا شهرتی جهانی دارند.

خدمات هتل های UALL  

خدماتی که در هتل های UALL ارائه می‌شود، شباهت زیادی به خدمات هتل‌ ALL دارد؛ از دسترسی به چندین رستوران مختلف با غذاهای متنوع گرفته تا وعده‌های رایگان غذایی، پارک آبی، چندین ساحل اختصاصی، دسترسی ۲۴ ساعته به میان‌وعده‌ها، نوشیدنی‌های خاص، ورزش‌های آبی، خدمات اسپا ویژه، ترانسفر فرودگاهی رفت و برگشت، پیشخدمت اختصاصی ۲۴ ساعته، میوه تازه در اتاق، و غیره؛ هتل‌های UALL هر آنچه از یک سفر لوکس در ذهن دارید را برای شما محقق می‌کنند. 

البته درست مثل هتل‌های آل-اینکلوسیو، هتل‌های اولترا-آل اینکلوسیو یا همان UALL نیز با یکدیگر تفاوت دارند و گاه خدمات متنوعی ارائه می‌دهند یا محدودیت‌هایی برای مهمانان درنظر می‌گیرند. باید درنظر داشته باشید که هنگام رزرو، جزئیات زمان، مکان و نوع خدماتی که به صورت رایگان در این هتل‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرد را بررسی کنید؛ چون ممکن است برخی خدمات شامل هزینه‌های اضافه شود که اگر از آن‌ها اطلاع نداشته باشید، ممکن است متحمل هزینه بیشتر شوید.

تور UALL یعنی چه؟

تور UALL یعنی چه؟

اگر در جستجو برای رزرو تور، به یک تور UALL برخورد کرده‌اید، منظور از این عبارت توری است که شامل اقامت در یک هتل ۵ ستاره UALL است. تور UALL آنتالیا یکی از محبوب‌ترین تورهای UALL جهان است و خدمات هتل های UALL آنتالیا همیشه نظر مسافران از سراسر جهان را جلب کرده؛ اما هتل یو آل آنتالیا قیمت بالایی دارد و اگر قصد دارید بهترین هتل های UALL آنتالیا را رزرو کنید، حواستان به هزینه سفر باشد.

این نکته را هم مد نظر داشته باشد که به گفته فعالان گردشگری، هیچ کدام از هتل‌های ایران، UALL نیستند و تبلیغاتی همچون هتل یو آل کیش تنها برای جلب توجه مسافران استفاده می‌شود.

کدام کشورها هتل یو ال دارند؟

هتل‌های یو آل هتل‌های ویژه‌ای هستند که بیشتر مسافران لوکس را هدف قرار می‌دهند. امارات، ترکیه، اندونزی، تایلند، مالدیو، یونان، مکزیک و منطقه کارائیب، اسپانیا و ... برخی از کشورهایی هستند که هتل های یوآل آن‌ها شهرت جهانی دارد.

تفاوت هتل All و UALL 

تفاوت هتل All و UALL 

حالا که با تعریف هتل آل و یوآل آشنا شدیم، حتما این سوال برای شما پیش آمده که فرق هتل آل و یوآل چیست؟ فرق هتل آل و یو آل اغلب در دو نکته است:

  • یکی دسترسی ۲۴ ساعته به برخی میان‌وعده‌ها و نوشیدنی‌ها
  • و دیگری دسترسی رایگان به برخی نوشیدنی‌های خاص و الکلی

انواع خدمات هتل‌ها، شاید تنها محدود به این موارد و توضیحات گفته‌شده نباشد و برخی هتل‌ها برای خدمات پذیرایی و تفریحی خود، قوانین و شرایط خاص دیگری داشته باشند. نکته مهم اینجا است که در انتخاب هتل، علاوه بر هزینه باید هدف خود از سفر و برنامه‌ای که دارید را نیز در نظر بگیرید. به‌طور مثال، در برخی مقاصد اقامت در یک هتل یوآل در مقایسه با گشت‌وگذار در شهر، طرفداران بیشتری دارد اما برخی مسافران نیز ترجیح می‌دهند به‌جای یک تجربه لوکس، یک تجربه واقعی داشته باشند و بیشتر وقت خود را بیرون از هتل سپری کنند.

اینفوگرافیک خدمات UAll و All

شما چه تجربه‌ای از رزرو هتل در سفر دارید؟ به نظر شما معیار انتخاب خدمات در هتل چیست؟ هر کدام از این خدمات پذیرایی گفته‌شده چه مزایا و معایبی دارند؟

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

انواع اتاق‌ هتل | از اتاق سینگل و کلاسیک تا دیلاکس + اینفوگرافیک

مطالب مرتبط