درخواست چین برای استفاده از کدهای کیو‌آر و بازگشایی گسترده مرزهای بین‌المللی

درخواست چین برای استفاده از کدهای کیو‌آر و بازگشایی گسترده مرزهای بین‌المللی

کشور «چین» استفاده از کد‌های «کیو‌آر» (QR) را یک «مکانیسم جهانی» جهت آغاز مجدد سفرها عنوان کرده و خواستار پیوستن کشورها به این طرح جهت بازگشایی گسترده مرزهای بین‌المللی شد.

رسانه قطب‌نما- رئیس‌جمهور چین، در طی نشست آنلاین سران «گروه‌۲۰» (G20) که در ۲۱ و ۲۲ نوامبر (۱ و ۲ آذر) به میزبانی «عربستان‌سعودی» برگزار شد، دولت‌ها را به هماهنگی بیشتر در زمینه‌ی استاندارهای موجود تشویق کرد و از آن‌ها خواست تا با یافتن راهکاری سریع، شرایط بازگشت سفرها را تسهیل کنند.

او در ادامه، استفاده از کدهای کیو‌آر را یکی از راهکارهای موثر جهت بازگشایی مرزهای بین‌المللی و بررسی وضعیت سلامت مسافران معرفی کرد و افزود: «بر اساس بیانیه‌ی آژانس خبرگزاری چین، دولت‌ها می‌توانند از کدهای کیو‌آر جهت شناسایی «گواهی‌نامه‌های سلامت مبتنی بر نتایج آزمایش نوکلوئیک اسید» استفاده کنند.»

نحوه‌ی استفاده از کدهای کیو‌آر در چین

کشور چین، طبق طرحی که از ماه فوریه (بهمن) به کار گرفته است، کد‌های بهداشتی مخصوصی را در سه رنگ متنوع به افرادی که قصد سفر دارند، ارائه می‌کند. این کدها که بر اساس اطلاعات کاربران تهیه شده، شرایط سلامت آن‌ها را برای انجام سفرهای برون‌مرزی مشخص می‌کند.

بر اساس طبقه‌بندی‌های صورت گرفته، افرادی که دارای کدهای بهداشتی سبزرنگ هستند، هیچ‌گونه محدودیتی برای سفر ندارد و از طرف دیگر دارندگان کدهای نارنجی و قرمز در صورت خروج از مرز باید به مدت دو هفته قرنطینه شود.

این تکنولوژی توسط یکی از شرکت‌های بزرگ فناوری به‌نام «ای‌ان‌تی فایننشیال» “Ant Financial” توسعه یافته و از طریق برنامه‌هایی مانند “Alipay” و «وی‌چت» (Wechat) در دسترس است.

آخرین اخبار گردشگری جهان را از وب‌سایت «رسانه قطب‌نما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط