هایا کارت قطر چیست (نحوه و هزینه دریافت)

هایا کارت قطر چیست (نحوه و هزینه دریافت)

رسانه قطبنما: هایا کارت (Hayya Card) مجوز ورود شما به قطر در دوران جام جهانی است. اگر بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ را خریداری کرده‌اید حالا نوبت دریافت هایا کارت قطر است. اما هایا کارت چیست؟ چطور می‌توان هایا کارت قطر را دریافت کرد؟ هزینه دریافت هایا کارت جام جهانی قطر چقدر است؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

هایا کارت (Hayya Card) چیست؟

هایا کارت (Hayya Card) چیست؟

هایا کارت (Hayya Card) یک کارت شناسایی دیجیتالی است و در دوران برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲، یا به‌طور دقیق‌تر از اول نوامبر ۲۰۲۲ تا اول ژانویه ۲۰۲۳ (۱۰ آبان تا ۱۱ دی ۱۴۰۱)، به عنوان مجوز اصلی ورود هواداران به قطر شناخته می‌شود.

 به‌گفته مقامات قطری، تمامی هواداران، اعم از شهروندان قطری و هواداران بین‌المللی، برای ورود به کشور قطر و دسترسی به ورزشگاه‌ها در دوران جام جهانی باید پس از خرید بلیط بازی‌های جام جهانی، اقدام به دریافت هایا کارت (Hayya Card) کنند. 

به استناد اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت «qatar2022.qa»، هایا کارت به عنوان ویزای ورود به قطر برای هواداران بین‌المللی عمل می‌کند. در حال حاضر، تنها دارندگان بلیط مسابقات جام جهانی می‌توانند برای دریافت هایا کارت اقدام کنند.

در جام جهانی روسیه نیز آن کشور اقدام به صدور «FAN ID» کرده بود و دارندگان آن کارت می‌توانستند تا ۳ ماه بدون ویزا به روسیه سفر کنند.

خرید بلیط مسابقات نخستین گام برای دریافت «هایا کارت» برای شرکت در مسابقات جام جهانی قطر است و اگر چه برای ثبت درخواست هایا کارت قطر نیازی به رزرو اقامتگاه نیست اما تا زمانی که هوادار اقامت خود را تایید نکند، هایا کارت صادر نخواهد شد. اگر تا به حال اقدام به خرید بلیط نکرده‌اید، ابتدا مطلب بلیط جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و جزئیات خرید آن را بخوانید.

دولت قطر دو گزینه پرتال هایا و اپلیکیشن موبایل هایا را برای دریافت هایا کارت قطر در دسترس هواداران قرار داده است.

مزایای هایا کارت

هایا کارت قطر در اصل برای شناسایی دارندگان بلیط مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ طراحی شده و قرار است خدمات متنوعی را با هدف بهبود تجربه هواداران در قطر ارائه دهد. از کاربردها و مزایای هایا کارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. در طول برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تنها افرادی می‌توانند وارد این کشور شوند که هایا کارت داشته باشند. در واقع در طول برگزاری این رقابت‌ها هایا کارت قطر همانند ویزا و مجوز ورود به این کشور عمل خواهد کرد و افراد فارغ از هدف سفر به این کشور باید این کارت را تهیه کنند. 

۲. هواداران جام جهانی تنها در صورت داشتن بلیط مسابقات و هایا کارت می‌توانند وارد استادیوم‌ها شوند؛ در غیر این‌صورت امکان تماشای مسابقه را از دست خواهند داد.

۳. هایا کارت امکان دسترسی رایگان به سیستم حمل‌و‌نقل عمومی قطر، اعم از مترو، اتوبوس و تراموا، را در روز مسابقه برای هواداران فراهم می‌کند.

۴. با استفاده از اپلیکیشن هایا کارت هواداران می‌توانند از برنامه‌ریزی هوشمند سفر این اپلیکیشن استفاده کنند.

شرایط دریافت هایا کارت

شرایط دریافت هایا کارت

تا اینجا دریافتیم که دریافت هایا کارت قطر برای سفر به این کشور در دوران برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر الزامی است. اما شرایط دریافت هایا کارت قطر چیست و چه کسانی می‌توانند برای دریافت هایا کارت اقدام کنند؟

  • در حال حاضر تنها افرادی که موفق به تهیه بلیط مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شده‌اند، امکان ثبت درخواست برای دریافت هایا کارت را دارند.
  • سن متقاضی هایا کارت قطر باید ۱۸ سال یا بیشتر باشد. برای افراد زیر ۱۸ سال والدین یا قیم متقاضی باید برای دریافت هایا کارت اقدام کند.
  • شما نمی‌توانید هایا کارت خود را بفروشید یا به کسی قرض دهید.
  • اگر درخواست هایا کارت شما به هر دلیلی رد شود، می‌توانید حداکثر دو بار دیگر با ثبت درخواست و ارسال اطلاعات اضافی که از شما خواسته می‌شود، برای دریافت هایا کارت اقدام کنید.
  • در صورت وارد کردن اطلاعات نادرست هنگام ثبت درخواست، اگر هنوز درخواست ارسال نشده باشد، می‌توانید از طریق پرتال هایا درخواست خود را اصلاح کنید. اما اگر درخواست در حال پردازش باشد، امکان اصلاح وجود ندارد و باید منتظر پاسخ به درخواست اولیه خود باشید و پس از دریافت پاسخ، درخواست دیگری را با اطلاعات صحیح ارسال کنید.
  • به خاطر داشته باشید برای خرید بلیط مسابقه یا رزرو محل اقامت نیازی به هایا کارت ندارید.
  • شرایط و ضوابط هایا کارت ممکن است توسط کمیته عالی تحویل و میراث (کمیته سازماندهی جام جهانی فوتبال در قطر) تغییر کند.
  • ثبت درخواست هایا کارت را به روزهای آخر موکول نکنید؛ چرا که فرآیند صدور هایا کارت زمانبر است و ممکن است شانس تماشای مسابقه را از دست بدهید. 

نحوه دریافت هایا کارت

برای دریافت هایا کارت می‌توانید از طریق اپلیکیشن هایا یا پرتال هایا اقدام کنید. در اینجا به صورت گام به گام، نحوه ثبت درخواست هایا کارت را از هر دو طریق مرور می‌کنیم:

نحوه ثبت درخواست در پرتال هایا

در پرتال هایا برای ثبت درخواست خود باید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. روی گزینه «Apply For Haya» کلیک کنید. در این حالت، اگر از قبل اقدام به ایجاد حساب کاربری کرده باشید به مرحله بعد می‌روید اما اگر حساب کاربری روی این سایت نداشته باشید، می‌توانید با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز عبور یک حساب کاربری ایجاد کنید. 

مراحل دریافت هایا کارت

علاوه بر این روش اگر از قبل روی سایت فیفا اقدام به ایجاد حساب کاربری کرده‌اید می‌توانید با انتخاب گزینه «Sign In With Fifa»، با استفاده از همان اطلاعات برای ورود به پرتال هایا استفاده کنید.

 مراحل دریافت هایا کارت قطر

۲. پس از ایجاد حساب کاربری، حالا می‌توانید وارد مرحله دوم شوید. در این مرحله باید جزئیات بلیط مسابقاتی که تهیه کرده‌اید را وارد کنید تا بلیط شما تایید شود. در حال حاضر، داشتن بلیط مسابقه برای دریافت کارت هایا اجباری است. 

 دریافت هایا کارت جام جهانی قطر

۳. در این مرحله بسته به نوع بلیط خود، اطلاعات درخواستی را وارد می‌کنید. اگر بسته «Match Hospitality» را از فیفا خریداری کرده‌اید، شماره بسته را وارد کنید. بسته‌های «Match Hospitality» علاوه بر بلیط بازی‌ها، خدمات مهمان‌نوازی همانند پذیرایی در روز مسابقه در استادیوم، پارکینگ ویژه و ... را در اختیار هوادار قرار می‌دهد. 

شرایط دریافت هایا کارت قطر

۴. در مرحله چهارم، باید عکس شخصی و تصویر گذرنامه خود را وارد کنید و در صورتی که شهروند قطر نیستید، در بخش «نوع درخواست» (Applicant Type) گزینه «GCC/International» را انتخاب کنید. 

 هایا کارت قطر

۵. حالا اطلاعات شخصی همانند شماره پاسپورت، تاریخ تولید، ملیت و …. را وارد کنید.

 مراحل دریافت هایا کارت قطر

۶. در این مرحله نیز اطلاعات تماس خود را ثبت و پس از نهایی کردن اطلاعات، درخواست خود را ارسال کنید.

 گام به گام دریافت Hayya کارت قطر

نحوه ثبت درخواست در اپلیکیشن هایا

در صورتی که از اپلیکیشن موبایل هایا استفاده می‌کنید، هم باید مراحل زیر را طی کند:

۱. پس از نصب اپلیکیشن، وارد بخش هایا کارت شوید و دوباره مراحل ایجاد حساب کاربری را مانند پرتال هایا طی کنید.

اپلیکیشن هایا کارت قطر

اگر یکبار در این پرتال حساب کاربری ایجاد کرده‌اید، دیگر نیازی به ایجاد حساب کاربری نیست و با همان اطلاعات می‌توانید وارد اپلیکیشن هایا کارت شوید.

هایا کارت قطر چیست؟

۲. پس از ایجاد حساب کاربری به یک صفحه منتقل می‌شود. حالا گزینه «Request Hayya Card» را انتخاب کنید.

 ثبت درخواست هایا کارت

۳. از این مرحله به بعد تمامی مراحل درست مانند پرتال هایا است و باید همان مراحل را پشت سر بگذارید.

پس از ارسال درخواست از هر کدام از روش‌های گفته‌شده، یک ایمیل حاوی وضعیت درخواست ارسال‌شده اعم از تایید، رد یا در حال انتظار برای شما ارسال خواهد شد. فرآیند بررسی و صدور هایا کارت برای ساکنین قطر یک ساعت و برای هواداران بین‌المللی حداکثر ۵ روز است. 

پس از تایید درخواست، کارت دیجیتالی هایا از طریق اپلیکیشن هایا در دسترس خواهد بود. 

در صورت بروز مشکل در صدور هایا کارت هم می‌توانید با:

  • آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • یا شماره تلفن: ۲۰۲۲-۴۴۱۲- ۹۷۴+

تماس بگیرید.

هایا کارت دیجیتالی

هایا کارت دیجیتالی

پس از اعلام مقامات قطری مبنی بر الزام ارائه هایا کارت برای ورود به این کشور در دوران برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲، بسیاری نگران بودند که پس از ثبت‌نام، چگونه و ظرف چه مدتی این کارت به دستشان خواهد رسید.

حالا مقامات قطری اعلام کرده‌اند، هایا کارت به‌صورت دیجیتالی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. اگرچه امکان صدور هایا کارت فیزیکی برای متقاضیان نیز وجود دارد اما ارائه نسخه دیجیتالی هایا کارت کافی است و نیازی به نسخه فیزیکی نیست. 

این نسخه دیجیتالی از طریق اپلیکیشن موبایل «هایا» (Haya) در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. 

از دیگر ویژگی‌های اپلیکیشن موبایل هایا می‌توان به امکان دسترسی به بلیط‌های مسابقه خود، برنامه‌ریزی سفر و آشنایی با نحوه دسترسی به جاذبه‌های گردشگری قطر اشاره کرد. 

هزینه هایا کارت

ثبت درخواست برای دریافت هایا کارت قطر رایگان است و متقاضی ملزم به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. 

سوالات متداول درباره هایا کارت

دریافت هایا کارت قطر

آیا دریافت کارت هایا اجباری است؟

بله؛ همه هوادارانی که مایل به شرکت در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هستند، باید برای دریافت هایا  کارت قطر اقدام کنند. 

مزایای هایا کارت چیست؟

امکان ورود به قطر، ورود به استادیوم، دسترسی رایگان به وسایل حمل‌ونقل عمومی در روز مسابقه و برنامه‌ریزی هوشمند سفر از مزایای هایا کارت است.

آیا هایا کارت به‌عنوان ویزای ورود به قطر عمل می‌کند؟

بله، هایا کارت در دوران جام جهانی ۲۰۲۲ به‌عنوان مجوز ورود به قطر عمل می‌کند.

آیا برای دریافت هایا کارت قطر به بلیط مسابقه نیاز دارم؟

بله؛ در مرحله فعلی تنها دارندگان بلیط مسابقه می‌توانند برای دریافت هایا کارت اقدام کنند. به‌گفته دولت قطر اطلاعات بیشتر درباره دریافت هایا کارت برای آن دسته از افرادی که بلیط مسابقات را ندارند در آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آیا برای درخواست هایا کارت قطر باید محل اقامت تایید شده داشته باشم؟

خیر؛ هواداران می‌توانند بدون رزرو محل اقامت، برای درخواست هایا کارت قطر اقدام کنند اما درخواست هایا کارت تنها زمانی تکمیل می‌شود که محل اقامت هوادار از طریق پورتال هایا تایید شود.

آیا در طول مسابقات جام جهانی قطر می‌توان یک روزه به قطر سفر کرد؟

اطلاعات بیشتر درباره سفرهای یک روزه متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آیا ثبت‌نام برای دریافت هایا کارت محدودیت زمانی دارد؟

خیر؛ با این حال دولت قطر از هواداران خواسته است به محض تایید خرید بلیط، برای دریافت هایا کارت قطر اقدام کنند.

آیا برای خرید بلیط مسابقه یا رزرو اقامتگاه به هایا کارت نیاز دارم؟

خیر، هواداران برای خرید بلیط مسابقه یا رزرو محل اقامت نیازی به هایا کارت ندارند. قبل از اقدام به رزرو اقامتگاه، ابتدا با انواع هتل های قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ و قیمت آن‌ها آشنا شوید. 

چگونه هایا کارت خود را دریافت خواهم کرد؟

هایا کارت بلافاصله پس از تایید درخواست فرد، از طریق اپلیکیشن هایا در دسترس خواهد بود.

آیا برای دسترسی به هایا کارت دیجیتال به گوشی هوشمند نیاز دارم؟

بله.

آیا فرآیند دریافت هایا کارت برای مسافران زمینی، هوایی یا دریایی متفاوت است؟

خیر، فرآیند دریافت هایا کارت قطر برای مسافران ورودی از تمامی مرزها یکسان است.

اپلیکیشن هایا به چه زبان‌هایی در دسترس است؟

در حال حاضر اپلیکیشن هایا به دو زبان عربی و انگلیسی در دسترس است. به‌گفته دولت قطر در آینده نزدیک این برنامه از زبان‌های بیشتری پشتیبانی خواهد کرد. 

آیا دریافت هایا کارت برای مسافرانی که  در طول برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ برای اهدافی غیر از تماشای بازی‌ها به قطر سفر می‌کنند نیز اجباری است؟

بله؛ همه مسافران قطر، اعم از هواداران فوتبال که برای تماشای بازی‌ها سفر می‌کنند و بازدیدکنندگان عادی، اگر در طول برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ وارد قطر شوند، باید برای دریافت هایا کارت قطر اقدام کنند.

در کنار دریافت هایا کارت، تایید محل اقامت هوادار در قطر در دوران جام جهانی ۲۰۲۲، یکی دیگر از ملزومات سفر به قطر است. شما برای سفر به جام جهانی چه کارهایی را انجام داده‌اید؟ آیا بلیط این مسابقات را خریداری کرده‌اید؟ 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

تور جام جهانی قطر: صفر تا ۱۰۰ یک سفر فوتبالی

مطالب مرتبط