بلیط جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و جزئیات خرید آن

بلیط جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و جزئیات خرید آن

رسانه قطبنما: جام جهانی قطر ۲۰۲۲، از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد. خرید بلیط جام جهانی قطر، به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی جهان، یکی از دغدغه‌های این روزهای علاقه‌مندان به فوتبال در ایران است؛ آن هم درحالی که این رویداد بزرگ برای نخستین‌بار در منطقه خاورمیانه و در یکی از کشورهای همسایه ایران برگزار خواهد شد. اطلاعات جامع درباره بلیط جام جهانی قطر و نحوه خرید آن می‌تواند به هواداران فوتبال کمک کند که درباره خرید تور جام جهانی قطر هم تصمیم بگیرند.

آنچه در این گزارش می‌خوانید:

مراحل فروش بلیط جام جهانی قطر

کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بلیط‌های این رقابت‌ها را در ۲ مرحله عرضه می‌کند:

  1. فاز اول از ۱۹ ژانویه آغاز شد و ۲۰ روز به‌طول انجامید. در این بازه ۱۷ میلیون درخواست بلیط ثبت شد اما از آنجا که ظرفیت قطر برای میزبانی از بازی‌ها محدود است، بلیط‌ها با قرعه‌کشی به هواداران فوتبال اختصاص می‌یابد. فیفا ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ نتیجه قرعه‌کشی این مرحله را اعلام کرد و از متقاضیان خواست نتیجه درخواست خود را پیگیری کنند و حداکثر تا اول فروردین ۱۴۰۱ با مراجعه به وب‌سایت فیفا هزینه بلیط خود را بپردازند. در غیر این صورت، بلیط‌های اختصاص‌یافته به این افراد لغو خواهد شد.
  2. فاز دوم فروش بلیط، از ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ آغاز و تا ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ادامه داشت و نتایج قرعه‌کشی این مرحله ۳۱ می ۲۰۲۲ از طریق ایمیل به برندگان اعلام شد. هوادارنی که در این مرحله برنده شده‌ بودند از ۳۱ می ۲۰۲۲ تا ۱۵ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۰ تا ۲۵ خرداد ۱۴۰۱) فرصت داشتند تا هزینه بلیط خود را پرداخت کنند.
  3. بر اساس اعلام فیفا مرحله آخر فاز دوم فروش بلیط جام جهانی قطر از ۵ جولای ۲۰۲۲ (۱۴ تیر ۱۴۰۱) آغاز می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند تا ۱۶ آگوست ۲۰۲۲ (۲۵ مرداد ۱۴۰۱) برای خرید بلیط بازی‌ها اقدام کنند. به علاقه‌مندان توصیه شده که با توجه به حجم بالای تقاضا برای خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بهتر است در همان روزهای اول اقدام به خرید بلیط کنند و این کار را به روزهای آخر موکول نکنند. در این مرحله، دیگر بلیط‌ها قرعه‌کشی نمی‌شوند و بر اساس اولویت ثبت‌نام، مشروط به در دسترس بودن بلیط مورد نظر، بلافاصله به متقاضی اختصاص خواهد یافت و فرد می‌تواند هزینه بلیط را پرداخت کند.

انواع بلیط جام‌ جهانی قطر

قیمت بلیت بازی های جام جهانی قطر ۲۰۲۲

فیفا ۳ نوع بلیط برای رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر معرفی کرده است:

  • بلیط تکی (IMT): بلیط یک مسابقه خاص است و برای تمامی مسابقات موجود است.
  • بازی‌های یک تیم خاص (TST): متشکل از چند بلیط بازی‌های یک تیم خاص به انتخاب فرد است که به خریدار امکان می‌دهد ۳، ۴ یا ۷ بازی تیم مورد نظر خود را تماشا کند.
  • بسته چهار استادیوم (FSTs): این بسته شامل ترکیب متفاوتی از مسابقات و استادیوم‌ها است که به خریدار این امکان را می‌دهد از ۴ استادیوم مختلف جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بازدید کند.

بنابر اعلام وب‌سایت فیفا، هر فرد می‌تواند در هر مسابقه حداکثر ۶ بلیط و در کل مسابقات حداکثر ۶۰ بلیط خریداری کند. بلیط‌های جام جهانی بی‌نام هستند و فرد در صورتی‌ که پس از تهیه بلیط امکان حضور در بازی‌ها را نداشته باشد، می‌تواند بلیط خود را به شخص دیگری واگذار کند.

قیمت بلیط رقابت‌ های جام جهانی ۲۰۲۲

کمیته برگزاری جام‌جهانی، بلیط‌های رقابت‌های ۲۰۲۲ قطر را براساس جایگاه تماشاگران به ۴ دسته تقسیم کرده است. بلیط‌ها با ریال قطر فروخته می‌شود. در زمان نگارش این گزارش (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)، هر ریال قطر معادل ۷۲۳۰ تومان است. بلیط‌های دسته ۴ که ارزان‌ترین بلیط است، تنها مختص ساکنین قطر است و بلیط‌هایی نیز برای افراد با محدودیت‌های جسمی در نظر گرفته شده. در ادامه قیمت بلیط‌های تکی برای هر رقابت را بررسی می‌کنیم:

بازی افتتاحیه

بازی افتتاحیه بین قطر و یکی از تیم‌های گروه اول برگزار خواهد شد. قیمت بلیط درجه سوم ۱۱۰۰ ریال قطر، بلیط درجه دوم ۱۶۰۰ ریال قطر و بلیط درجه اول ۲۲۵۰ ریال قطر است. قطری‌ها نیز می‌توانند تنها با پرداخت ۲۰۰ ریال قطر بلیط این بازی را تهیه کنند.

مرحله گروهی

در مقایسه با افتتاحیه، بلیط بازی‌های مرحله گروهی ارزان‌تر است. قیمت بلیط درجه سوم ۲۵۰ ریال قطر، بلیط درجه دوم ۶۰۰ ریال قطر و بلیط درجه اول ۸۰۰ ریال قطر است. قطری‌ها نیز می‌توانند با پرداخت ۴۰ ریال قطر بلیط این بازی‌ها را تهیه کنند.

ایران در مرحله بازی‌های گروهی، ۳ بازی با تیم‌های دیگر کشورها خواهد داشت، بنابراین هواداران می‌توانند بلیط این ۳ بازی را تهیه کنند.

یک هشتم نهایی

قیمت بلیط درجه سوم ۳۵۰، بلیط درجه دوم ۷۵۰ و بلیط درجه اول هزار ریال قطر است. قطری‌ها نیز می‌توانند با پرداخت ۷۰ ریال قطر بلیط این بازی‌ها را تهیه کنند.

در صورتی که ایران به این مرحله یا مراحل بالاتر صعود نکند، امکان جایگزین‌کردن بلیط یا بازپرداخت هزینه بلیط‌ها وجود دارد.

یک چهارم نهایی

قیمت بلیط درجه سوم ۷۵۰، بلیط درجه دوم ۱۰۵۰ و بلیط درجه اول ۱۵۵۰ ریال قطر است. قطری‌ها نیز می‌توانند با پرداخت ۳۰۰ ریال قطر بلیط این بازی‌ها را تهیه کنند.

نیمه‌نهایی

قیمت بلیط درجه سوم ۱۳۰۰ ریال قطر، بلیط درجه دوم ۲۴۰۰ و بلیط درجه اول ۳۴۸۰ ریال قطر است. قطری‌ها نیز با ۵۰۰ ریال می‌توانند بلیط این بازی‌ها را بخرند.

بازی‌های رده‌بندی

قیمت بازی‌های رده‌بندی همانند دیدارهای یک چهارم نهایی است.

بلیط فینال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

بلیط بازی‌های فینال طبیعتا گران‌ترین بلیط این دوره از رقابت‌های جام‌جهانی است. قیمت بلیط درجه سوم ۲۲۰۰، بلیط درجه دوم ۳۶۵۰ و بلیط درجه اول ۵۸۵۰ ریال قطر است. هزینه بلیط این بازی برای قطری‌ها ۷۵۰ ریال قطر در نظر گرفته شده است. اگرچه زمان بازی‌های جام‌ جهانی ۲۰۲۲ مشخص شده، اما هنوز جزییات این رقابت‌ها اعلام نشده و هنوز مشخص نیست ایران در کدام گروه قرار خواهد گرفت. بنابراین، در این مرحله تنها می‌توان بر اساس شماره بازی‌ها، اقدام به خرید بلیط کرد. برای اطلاع از قیمت سایر بلیط‌ها به وب‌سایت فیفا مراجعه کنید.

مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

برای خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، باید:

۱- ابتدا اقدام به ایجاد یک حساب کاربری در سایت فیفا کنید. برای انجام این کار بر روی گزینه Login در قسمت بالا و سمت راست سایت کلیک کنید.

 مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی قطر

۲- حالا روی گزینه «Register By Email» کلیک کنید و با واردکردن اطلاعات خواسته شده به‌راحتی در این سایت عضو شوید.

 مراحل خرید بلیط جام جهانی 2022 قطر

اگر از قبل حساب کاربری دارید، از این مرحله کار خود را آغاز کنید. مطابق شکل زیر، در صفحه اصلی فیفا بر روی گزینه «Random Selection Draw (2) sales period open. Apply for tickets now!» کلیک کنید.

 مراحل خرید بلیط جام جهانی 2022

۳- حالا روی گزینه «International fans: Apply for tickets now» کلیک کنید.

 مراحل خرید بلیط جام جهانی قطر 2022

۴- در این مرحله فیفا قوانین فروش بلیط اعم از تعداد بلیط قابل خرید، زمان اعلام نتایج، دسته‌بندی‌ها و .... را شرح داده است. حالا روی گزینه «SUBMIT OR EDIT YOUR TICKET APPLICATION» در انتهای صفحه کلیک کنید. 

مراحل خرید بلیت جام جهانی قطر

۵- در این مرحله پس از کلیک بر روی دکمه مورد نظر، اگر قبلا حساب کابری نداشته باشید، سایت فیفا از شما می‌خواهد یک حساب کاربری ایجاد کنید اما اگر از قبل اقدام به ایجاد حساب کاربری کرده‌اید، ایمیل و رمز عبور خود را وارد کرده و بر روی گزینه «Sign In» کلیک کنید. 

مراحل خرید بلیت جام جهانی 2022 قطر

۶- حالا باید قوانین فیفا را مطالعه و روی گزینه «Accept»  کلیک کنید.

 مراحل خرید بلیط جام جهانی قطر ۲۰۲۲

۷- پس از کلیک بر روی این دکمه بار دیگر به صفحه قبلی باز خواهید گشت. باز هم روی گزینه «SUBMIT OR EDIT YOUR TICKET APPLICATION» در انتهای صفحه کلیک کنید. 

مراحل خرید بلیت جام جهانی قطر ۲۰۲۲

۸- در این مرحله باید اطلاعات خود اعم از سن، جنسیت، شماره پاسپورت، آدرس و ... را وارد کنید. همان‌طور که در این صفحه ذکر شده است پر کردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.

 مراحل خرید بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

در انتهای همین صفحه پس از واردکردن اطلاعات، باید تیمی که هوادار آن هستید را انتخاب کنید. از آنجایی که دسته‌بندی فروش بلیط در ادامه بر اساس این انتخاب خواهد بود، تیمی را انتخاب کنید که قصد خرید بلیط‌ بازی‌های آن را دارید. 

۹- پس از انتخاب تیم مورد نظر حالا باید انتخاب کنید که قصد خرید چه  نوع بلیطی را دارید. همانطور که در تصور ذیل مشاهده می‌کنید سه گزینه بلیط‌ تکی، بسته چهار استادیوم و بلیط‌های یک تیم خاص پیش روی شما است. اگر قصد خرید بلیط بازی‌های تیم ملی ایران را دارید روی گزینه «SUPPORTER TICKETS & CONDITIONAL SUPPORTER TICKETS» کلیک کنید. توجه کنید برای خرید بلیط بازی‌های تیم ملی ایران باید در مرحله قبل (انتخاب تیمی که هوادار آن هستید) ایران را انتخاب کرده باشید.

مراحل خرید بلیت جام جهانی

۱۰- پس از کلیک بر کادر نارنجی صفحه‌ای با عنوان «SUPPORTER TICKETS & CONDITIONAL SUPPORTER TICKETS» باز می‌شود. در انتهای این صفحه بازی‌های گروهی تیم ملی در مرحله اول را مشاهده خواهید کرد. بر روی نمایش جزییات کلیک کنید تا تاریخ و زمان برگزاری این بازی‌ها را مشاهده کنید.

۱۱- حالا بازی اول را انتخاب کنید.

مراحل خرید بلیط جام جهانی

۱۲-همانطور که مشاهده می‌کنید سه گزینه پیش روی شما است. جایگاه‌ تماشای بازی در هر ورزشگاه به سه دسته تقسیم می‌شود و هزینه بلیط‌ های جام‌ جهانی براساس جایگاهی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. همچنین شما می‌توانید یک تا شش بلیط به‌ازای هر بازی بخرید.

در نهایت پس از انتخاب گزینه‌های مورد نظر روی دکمه «CONFIRM» کلیک کنید. در صورت داشتن محدودیت‌های جسمی با کلیک بر روی گزینه «Add Accessibility Tickets» بلیط ویژه خود را تهیه کنید. 

مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی قطر

۱۳- پس از کلیک بر این گزینه یک پنجره باز می‌شود. اگر قصد دارید تنها یک بلیط خریداری کنید، روی گزینه «SUBMIT MY TICKET APPLICATION» کلیک کنید اما اگر قصد دارید دو  یا هر سه بلیط بازی‌های ایران را بخرید، گزینه «ADD MORE TICKETS» را انتخاب کنید و مراحل فوق را برای دو بازی دیگر نیز انجام دهید.

 مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲

۱۴- پس از انتخاب تمام بلیط‌ها حالا روی دکمه «SUBMIT MY TICKET APPLICATION» کلیک کنید.

 مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی 2022

۱۵. در این مرحله دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. برای اینکه شانس بیشتری برای دریافت بلیط داشته باشید بهتر است گزینه «I ACCEPT TICKET(S) IN ANOTHER CATEGORY» را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، در صورتی که بلیط در جایگاه مورد نظر تمام شده باشد شما این شانس را خواهید داشت تا بلیط جایگاه‌های دیگر را به دست آورید.

در صورت اطمینان از تمامی اطلاعاتی که وارد کرده‌اید حالا گزینه «By ticking this box, I confirm that» در انتهای صفحه را نیز تیک بزنید و روی دکمه «SUBMIT YOUR APPLICATION» کلیک کنید.

مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

مراحل خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همین‌جا به پایان می‌رسد. در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارید و باید منتظر اعلام نتیجه قرعه‌کشی فیفا بمانید. 

سوالات پرتکرار درباره بلیط جام جهانی قطر

عطا فرزام، مدیرعامل آژانس آپوچی هلند و پرویز بگ‌زاده، مدیرعامل آژانس تعطیلات رویایی در یک نشست مجازی به برخی سوالات پرتکرار درباره خرید بلیط جام جهانی قطر ۲۰۲۲ پاسخ داده‌اند:

آیا می‌توان بلیط بازی‌های جام جهانی قطر را به‌صورت تکی خرید؟

بله، هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. در شرایط فعلی می‌توان برای هر بازی فارغ از تیم و مرحله بازی‌ها، درخواست بلیط را ثبت و در صورت برنده‌شدن در قرعه‌کشی بلیط را خریداری کرد. بنابر اعلام وب‌سایت فیفا، هر فرد می‌تواند در هر مسابقه حداکثر ۶ بلیط خریداری کند. بنابراین، در صورت خرید گروهی عملا هزینه کارت اعتباری و هزینه پست بین اعضا تقسیم می‌شود اما در صورت خرید تکی یا خرید بلیط یک بازی، فرد باید باز هم هزینه کارت اعتباری و پست را پرداخت کند؛ بنابراین هزینه نهایی افزایش می‌یابد.

آیا می‌توان بلیط‌های نیمه نهایی و فینال را به‌صورت تکی رزرو کرد؟

شانس خرید بلیط اختتامیه و افتتاحیه بازی‌ها با توجه به حجم تقاضا خیلی کم است. البته همه متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت فیفا در طول دوره‌های فروش درخواست خود را ثبت و در صورت برنده‌شدن در قرعه‌کشی با پرداخت هزینه بلیط را دریافت کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند بلیط‌های تمام بازی‌های یک تیم تا فینال را به‌صورت مشروط خریداری کرد. در مرحله دوم فروش بلیط که به‌تازگی آغاز شده است، شانس خرید بلیط به‌مراتب بیشتر است. از سوی دیگر، تقاضای خرید بلیط جام جهانی قطر بسیار بیشتر از دوره‌های قبل است. 

آیا می‌توان بلیط بازی‌ها را پس از خرید به شخص دیگری فروخت و یا بلیط را کنسل کرد؟

بنابر گفته‌های آقای بگ‌زاده، این امر امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان بلیط را به شخص دیگری واگذار کرد، اما تجربه دوره‌های قبل نشان می‌دهد امکان بررسی هویت دارنده بلیط در هنگام ورود به ورزشگاه عملا ممکن نیست؛ چرا که هیچ‌کس کارت شناسایی به‌همراه ندارد و به‌صورت عملی می‌توان بلیط را به فرد دیگری واگذار کرد.

همچنین افراد می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت فیفا بلیط خود را برای فروش بر روی سایت قرار دهند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که فیفا پول بلیط را بازگرداند.

آیا می‌توان پس از خرید بلیط، بازی را عوض کرد؟

خیر این کار امکان‌پذیر نیست.

آیا در صورت عدم صعود ایران به مرحله بعد، می‌توان بلیط‌های این مرحله را فروخت؟

بنابر قوانین فیفا این کار غیرقانونی است اما از آنجایی که به احتمال زیاد دو تیم آمریکا و انگلیس به دور بعد صعود خواهند کرد، تقاضای زیادی برای بلیط این بازی‌ها وجود خواهد داشت و می‌توان بلیط را در بازار آزاد به شخص دیگری واگذار کرد.

مرحله اول فروش بلیط به‌صورت قرعه‌کشی بود و بنابر گفته‌های بگ‌زاده، در این مرحله تنها تعداد معدودی از ایرانیان ثبت‌نام کرده‌اند و در قرعه‌کشی توانستند بلیط دریافت کنند؛ این در حالی است که در این مرحله ۸۰۰ هزار بلیط به فروش رفته است و تا روز آخر فروش، بلیط کشورهای اروپایی و آفریقایی موجود بود و تنها بلیط‌های ایران تمام شده بود.

اگر تاکنون اقدام به خرید بلیط نکرده‌ایم آیا می‌توان در ماه‌های آینده بلیط خریداری کرد؟

مرحله اول فروش بلیط به پایان رسیده است. مرحله دوم نیز هم‌اکنون در حال ثبت درخواست است و بنابر اعلام فیفا نتایج این مرحله نیز تا ۳۱ می ۲۰۲۲ اعلام خواهد شد. پس از این دو مرحله نیز مرحله آخر فاز دوم فروش بلیط آغاز می‌شود که دیگر به‌صورت قرعه‌کشی نیست. مرحله نهایی نیز فروش بلیط در ورزشگاه است. اما با توجه به افزایش تقاضای بلیط با نزدیک شدن به جام جهانی شانس خرید کاهش پیدا می‌کند.

آیا می‌توان در آینده اقدام به خرید بلیط از فدراسیون کرد؟

بلیط‌های فدراسیون بدون نام است و معمولا در هر دوره ۳۰۰ بلیط به هر فدراسیون داده می‌شود. تجربه دوره‌های قبل نشان می‌دهد که بسیاری از کشورها بلیط اضافه می‌آورند و اقدام به فروش بلیط‌های خود می‌کنند. به‌طوری که در جام جهانی روسیه برخی بلیط‌های مسافران ایرانی صادره از آفریقا بود. اما این بلیط‌ها به قیمت آزاد است و دیگر نمی‌توان با همین قیمت بلیط را تهیه کرد.

آیا ادعای برخی افراد مبنی بر اختصاص سهمیه بلیط به تورها واقعیت دارد؟

برخی آژانس های مسافرتی ادعا می‌کنند که پس از اتمام بلیط فروشی فیفا، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به آن‌ها بر اساس صندلی که مد نظر دارند، اقدام به خرید بلیط بازی‌ها کنند؛ در حالی که عملا چنین چیزی غیرممکن است. هیچ توری هیچ سهمیه بلیطی ندارد و هیچ کس نمی‌تواند صندلی خود در ورزشگاه را انتخاب کند.

پس از اتمام فروش فیفا، تمام بلیط‌های موجود در بازار یا بلیط مسافرانی است که قصد فروش دارند یا بلیط‌های بازی‌هایی که فروش نرفته و توسط فیفا یا فدراسیون‌ها فروش می‌رود و به‌اصطلاح بازار سیاه خواهد بود. اما نکته اینجاست که بدون بلیط نمی‌توان هایا کارت دریافت کرد و بدون هایا کارت امکان ورود به قطر وجود ندارد. در صورت صعود ایران به مرحله بعد رقابت زیادی بین هواداران ایران، انگلیس و آمریکا وجود دارد. رقابت زیادی بین خرید بلیط وجود دارد. بنابراین بهتر است به این گزینه تکیه نکنید. برای آشنایی با هایا کارت مطلب «هایا کارت قطر چیست (نحوه و هزینه دریافت)» را مطالعه کنید.

تا چه سنی می‌توان بدون بلیط و رایگان وارد ورزشگاه شد؟

افراد زیر ۲ سال می‌توانند بدون بلیط از بازی‌های جام جهانی دیدن کنند؛ چرا که نیازی به صندلی مجزا ندارند. هیچ محدودیت سنی برای ورود به ورزشگاه وجود ندارد.

آیا در هنگام خرید بلیط باید کارت اعتباری به نام خود فرد باشد؟

بنا بر قوانین سایت فیفا در هنگام خرید بلیط، کارت اعتباری باید به نام سرگروه یا خود فرد باشد.

آیا افراد خارجی می‌توانند از بلیط بازی‌ها را از ایران خرید کنند؟

بله، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و فرد می‌تواند بلیط خود را از ایران خریداری و از کشور دیگری برای تماشای بازی‌ها  به قطر سفر کند.

اگر به هنگام خرید بلیط پاسپورت اعتبار داشته باشد اما در طول بازی‌ها اعتبار پاسپورت تمام و پاسپورت دیگری تهیه شود، باید چه کار کرد؟

در هنگام سفر به قطر بهتر است هر دو پاسپورت قدیم و جدید را به همراه داشته باشید.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:
تور جام جهانی قطر: صفر تا ۱۰۰ یک سفر فوتبالی

مطالب مرتبط