شاخص پاسپورت هنلی در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ اعلام شد

ژاپن قوی ترین پاسپورت جهان ، ایران در جایگاه ۱۰۲ + نقشه

ژاپن قوی ترین پاسپورت جهان ، ایران در جایگاه ۱۰۲ + نقشه

رسانه قطبنما: در حالی کشور‌های ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی، آلمان و اسپانیا، بر اساس شاخص هنلی در رتبه‌های اول تا سوم قوی‌ ترین پاسپورت‌ های ۲۰۲۲ میلادی قرار گرفته‌اند، کشور ایران با یک رتبه سقوط نسبت به سال ۲۰۲۱، در رتبه ۱۰۲ و بالاتر از ۱۶ کشور انتهایی جدول جای گرفته است.

شرکت «هنلی و شرکا» که در زمینه مشاوره مهاجرت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند، هر ساله در مقاطع مختلف سال، فهرستی از رتبه‌بندی قوی‌ ترین پاسپورت‌ های جهان را اعلام می‌کند. این شرکت در آخرین گزارش «شاخص پاسپورت‌‌ ها» در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ میلادی، ۱۹۹ پاسپورت را طبق تعداد مقاصد قابل دسترس بدون ویزا، رتبه‌بندی کرده است. این گزارش، بر اساس داده‌های انحصاری انجمن بین‌المللی یاتا تهیه شده و امکان سفر بدون ویزا، دریافت ویزای بدو ورود و یا ویزای الکترونیکی، در رتبه‌بندی کشورها تاثیرگذار است.

در گزارش قوی ترین پاسپورت های ۲۰۲۲ میلادی، مجموعاً ۱۱۲ رتبه‌بندی وجود دارد که پاسپورت ایران با امکان سفر به ۴۳ کشور بدون ویزا، در رتبه ۱۰۲ قرار گرفته است. گفتنی است کشور قزاقزستان به‌تازگی محدودیت دریافت ویزا را برای ایرانیان برداشته، اما در گزارش اخیر هنلی لحاظ نشده است. 

پاسپورت ژاپن با دسترسی به ۱۹۳ کشور، در رتبه اول قوی ترین پاسپورت‌ جهان در گزارش سه ماهه سوم ۲۰۲۲ قرا دارد و کشور‌های سنگاپور و کره جنوبی به‌طور مشترک با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۲ کشور در مقام دوم و کشور‌های آلمان و اسپانیا با دسترسی به ۱۹۰ کشور، در رتبه سوم قوی ترین پاسپورت‌ جای گرفته‌اند.

۱۰ رتبه برتر قوی‌ ترین پاسپورت‌‌‌های ۲۰۲۲ به شرح زیر است:

۱. ژاپن با دسترسی به ۱۹۳ کشور

۲. سنگاپور و کره جنوبی با دسترسی به ۱۹۲ کشور

۳. آلمان و اسپانیا با دسترسی به ۱۹۰ کشور

۴. فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با دسترسی به ۱۸۹ کشور

۵. اتریش، دانمارک، هلند و سوئد با دسترسی به ۱۸۸ کشور

۶. فرانسه، انگلستان، ایرلند و پرتغال با دسترسی به ۱۸۷ کشور

۷. بلژیک، نیوزلند، نروژ، سوئیس و آمریکا با دسترسی به ۱۸۶ کشور 

۸. استرالیا، کانادا، جمهوری چک، یونان و مالتا با دسترسی به ۱۸۵ کشور 

۹. مجارستان با دسترسی به ۱۸۳ کشور 

۱۰. لیتوانی، لهستان و اسلواکی با دسترسی به ۱۸۲ کشور

افغانستان با دسترسی به ۲۷ کشور بدون ویزا در رتبه ۱۱۲، آخرین جایگاه قوی‌ ترین پاسپورت هنلی، قرار گرفته است. این کشور در رتبه‌بندی پیشن هنلی نیز در جایگاه آخر (۱۱۶) قرار داشت. رتبه‌بندی کشورها در انتهای جدول به شرح زیر است: 

۱۰۸. یمن با دسترسی به ۳۴ کشور 

۱۰۹. پاکستان با دسترسی به ۳۲ کشور 

۱۱۰. سوریه با دسترسی به ۳۰ کشور 

۱۱. عراق با دسترسی به ۲۹ کشور 

۱۱۲. افغانستان با دسترسی به ۲۷ کشور 

پیش از این در رتبه‌بندی قوی‌ ترین پاسپورت‌ جهان بر اساس شاخص هنلی، ژاپن و سنگاپور به‌طور مشترک با دسترسی به ۱۹۲ کشور در جایگاه اول قرار داشتند. ایران نیز با دسترسی به ۴۲ کشور، در جایگاه ۱۰۱ قرار داشت.

نقشه زیر براساس میزان دسترسی شهروندان کشورهای جهان به مقاصد مختلف، از کم‌ترین تعداد (طوسی رنگ) تا بیشترین تعداد (نارنجی پررنگ)، تهیه شده است. 

ژاپن قوی ترین پاسپورت جهان ، ایران در جایگاه ۱۰۲ + نقشه

پیشنهاد «رسانه قطبنما»: 

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی در سال ۲۰۲۲

مطالب مرتبط