تعطیلات خرداد سفر کجا بریم؟ | معرفی ۲۰ مقصد بهاری

تعطیلات خرداد سفر کجا بریم؟ | معرفی ۲۰ مقصد بهاری

رسانه قطبنما: خرداد ماه، آخرین فرصت برای استفاده از آب‌وهوا و مناظر زیبای بهاری در سال است و وجود تعطیلات دو روز در این ماه، بهترین شانس است تا از قبل از شروع فصل گرما از آب‌وهوایی عوض کنید. 

تعطیلات خرداد کجا بریم؟ 

ییلاق فیلند و جنگل الیمستان در مازندران، اسالم و مشگین شهر در اردبیل، ماسال و اولسبلنگاه در گیلان، آبشار مارگون در یاسوج و…، تنها برخی از مقاصد بکر طبیعی هستند که می‌توانید در خرداد ماه به آن‌ها سفر کنید. 

وجود تعطیلات در هفته سوم خرداد باعث شده تا قیمت تور‌های خرداد در این هفته کمی بیشتر از سایر تور‌ها در روز‌های ابتدایی و انتهایی ماه باشد. اگر تور‌های تعطیلات خرداد را انتخاب می‌کنید، باید توجه داشته باشید که جاذبه‌های گردشگری در این ایام، معمولا شلوغ‌تر از سایر روزهاست. علاوه بر این، قیمت تورها، متناسب با شیوه حمل‌ونقل، مدت تور، نوع اقامتگاه، تعداد وعده‌های غذایی، تور لیدر، گشت در مقصد و غیره متفاوت خواهد بود و برای اطلاعات بیشتر در این باره، باید با آژانس‌ها تماس بگیرید. 

در این مطلب، کارشناسان «رسانه قطب‌نما»، ۲۰ مقصد جذاب برای سفر در خرداد ماه را به شما معرفی خواهند کرد. قیمت حدودی تور برخی مقاصد از طریق بررسی آژانس های مسافرتی آنلاین و آفلاین معتبر استخراج شده و مبدا همه تورها، تهران در نظر گرفته شده است. 

سوباتان، بهشت گیلان زمین

همه ما، سوباتان را با دشت‌های سرسبز و مه‌آلود، چشم‌انداز زیبای دریاچه نئور، دام‌‌ها و اسب‌‌های قهوه‌ای و زیبا می‌‌شناسیم. ییلاق سوباتان، منطقه‌ای بکر و سرسبز در شمال غرب تالش است که در فصل بهار و تابستان، مملو از گردشگران می‌شود.

سیاه‌ چادر‌ها و خانه‌های کاه‌گلی و چوبی بومیان، از جاذبه‌های این منطقه است که از دوردست‌ها به چشم می‌خورد. جنگل‌های تالش در شرق، ییلاق‌ اسبومار در جنوب و دریاچه نئور در غرب این منطقه، از جاذبه‌های اطراف سوباتان به شمار می‌‌آید. 

تور‌های سوباتان به‌صورت زمینی و اغلب به‌‌صرت ترکیبی با دریاچه نئور برگزار می‌شود. تور‌های ۳.۵ روز نئور به سوباتان، بین ۵ میلیون تا ۶ میلیون تومان و تور‌های ۲.۵ روزه سوباتان، از ۳ میلیون تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

اولسبلنگاه، اقیانوس ابر بر فراز دشت‌های سرسبز

اولسبلنگاه، اقیانوس ابر بر فراز دشت‌های سرسبز

اولسبلنگاه، روستایی ییلاقی و زیبا در ارتفاعات کوه‌های تالش در شهر ماسال است. دیدن منظره سرسبز دشت‌ها، خانه‌های چوبی و اسب‌های وحشی در فضای بهاری این منطقه، شما را به وجد می‌‌آورد.

تور‌های ۲.۵ روزه ماسال تا اولسبلنگاه، حدود ۴ میلیون تومان و تور ترکیبی ۲ روزه اولسبلنگاه بیش از ۲ میلیون تومان است.

کردستان، بهشت غربی ایران

کردستان، در همه ایام سال دیدنی است؛ اما زیبایی این منطقه کوهستانی در فصل بهار، به اوج زیبایی خود می‌رسد. آب و هوای خنک جاذبه‌های دیدنی کوهستانی، مخصوص کسانی است که می‌خواهند از گرمای تازه نفس بهاری، فرار کنند. روستای اورامانات، دریاچه زریوار و… از جمله جاذبه‌های دیدنی کردستان در تورهای خرداد به شمار می‌آیند. تورهای زمینی کردستان به اورامانات و دیگر جاذبه‌های دیدنی استان، معمولا ۳.۵ روزه است و بین ۵ تا ۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

دالامپر، هم‌نشین با دشت‌های سرسبز

دالامپر، هم‌نشین با دشت‌های سرسبز

تور ارومیه و دریاچه دالامپر، یکی از پرطرفدارترین تورهای بهاری و تعطیلات خرداد ۱۴۰۲ است. ارومیه با موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای که دارد، مملو از دریاچه‌ها، بناهای تاریخی، کلیساها و خانه‌های دیدنی است. علاوه بر دریاچه دالامپر، در این منطقه قره کلیسا، کلیسا زور زور، دشت چالدران و آبشار سوله دوکل، از مقاصد پرطرفدار در خرداد هستند که به صورت هوایی یا زمینی، در مدت ۳.۵ روز برگزار می‌شود.

تور دالامپر و قره کلیسا را می‌توانید بین ۵ تا ۷ میلیون تومان خریداری کنید.

ماسال، شهر ییلاق‌های خوش‌ آب‌وهوا  

شهرستان ماسال، مملو از ییلاقات بکر و زیباست؛ کافی است یکبار به آن سفر کنید، مطمئن باشید آنچنان غرق در زیبایی‌های این منطقه خواهید شد که بار‌ها برای تجدید خاطرات خود، به آن باز می‌گردید. ییلاقات سوچاله، تلارگاه، اسپی دشت، خندیله دشت، شنبه راه، دشت النزه و آبشارهای ماسال، از جاذبه‌های دیدنی است که می‌توانید در تورهای ۲.۵ روزه ماسال از آن بازدید کنید. تورهای زمینی ماسال، با قیمت حدود ۴ میلیون تومان ارائه می‌شود.

آبشار مارگون، آبشار چشمه‌ای بی‌همتا 

آبشار مارگون، آبشار چشمه‌ای بی‌همتا 

آبشار مارگون را می‌توانید در پیچ و خم جاده جوب خاله به مارگون در اطراف شهر یاسوج پیدا کنید. فرقی نمی‌کند از جنوب به سمت این آبشار حرکت کنید یا از شمال؛ از هر دو سمت، دسترسی راحتی به آبشار مارگون وجود دارد. این آبشار ۷۰ متری، از جاذبه‌های دیدنی استان فارس است و بسیاری از ساکنان لر و قشقایی منطقه، پیوند عاشقانه خود را در کنار این آبشار جشن می‌گیرند. تورهای ۳.۵ روزه یاسوج و آبشار مارگون بیشتر اوقات زمینی برگزار می‌شود و بین ۴ تا ۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

ییلاقات سی سخت، بهشتی پنهان در دامنه دنا 

شهر سی سخت، مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد است که با مناظر از دشت‌های سرسبز و قله‌های برفی پوشیده شده است. چشمه میشی، غار ده شیخ، دهکده توریستی کریک و آبشار بهرام بیگی، از جاذبه‌هابی دیدنی سی سخت است که می‌توانید در تعطیلات خرداد ۱۴۰۲ از آن‌ها بازدید کنید.

قیمت تور ۳.۵ روزه دنا و سی سخت، حدود ۶ میلیون تومان است.

الیمالات، دریاچه‌ای کبود در میان درختان انبوه 

الیمالات، دریاچه‌ای کبود در میان درختان انبوه 

حتما می‌دانید که مازندران سرزمین جنگل‌های سرسبز، دریاچه‌ها و رودخانه‌های زلال است؛ یکی از این دریاچه‌ها، دریاچه الیمالات نام دارد.

دریاچه الیمالات در میان جنگلی انبوه با درختان سربه‌فلک کشیده در شهر چمستان قرار گرفته و ترکیب درختان اطراف و دریاچه در میانه آن، چشم‌‌انداز مناطق استوایی را برای‌تان تداعی می‌کند. ماهیگیری، قایق‌سواری، دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی از فعالیت‌های تفریحی است که می‌توانید در تور به مقصد الیمالات تجربه کنید. قیمت یک تور یک روزه به این مقصد و جاذبه‌های اطراف آن، حدود‌ ۱ میلیون تومان است.

ارفع ده، جنگلی بکر در دل سوادکوه 

جنگل ارفع ده، همه زیبایی‌ها و شگفتی‌های یک مقصد گردشگری بهاری را در خود جا داده است. این جنگل سرسبز در ارتفاعات سوادکوه در استان مازندران قرار دارد و شرایط خاص دسترس به آن، باعث شده تا بکر باقی بماند. چشمه پراو در دل این جنگل، خستگی یک روز کوهنوردی را از تنتان بیرون خواهد کرد. غار اسپهبد، روستای کمرپشت، درختان و درختچه‌های زرشک و الاش، از دیگر جاذبه‌هایی است که در مسیر عبور از این جنگل خواهید دید.

نرخ تور‌های یک روزه ارفع دره و چشمه پراو، در حال حاضر کمتر از یک میلیون تومان نیز برآورد می‌شود. 

جنگل لفور، بهشت چند میلیون ساله 

جنگل لفور، بهشت چند میلیون ساله 

جنگل لفور در حوالی سوادکوه، بخشی از جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی است که قدم گذاشتن در آن و عبور از پل‌های چوبی میان جنگل، حس سفر به میلیون‌ها سال قبل را برای‌تان تداعی می‌کند. تعطیلات خرداد ۱۴۰۲، بهترین زمان برای سفر به این جنگل و دور‌شدن از هیاهوی زندگی است. جنگل‌نوردی، ماهی‌گیری و بازدید از هفت آبشار، از تفریحات و تجربیاتی است که می‌توانید در سفر به این جنگل  تجربه کنید.

تور جنگل لفور، اغلب یک روزه است و معمولاً شامل بازدید از هفت آبشار هم می‌شود. قیمت این تور‌ نیز از سوی برخی آژانس‌ها، کمتر از یک میلیون تومان اعلام می‌شود.

اسالم به خلخال، جاده خاطره‌ها 

جاده اسالم به خلخال، یکی از معروف‌ترین جاده‌ها و جاذبه‌های گردشگری در میان دو استان شمالی و شمال غربی کشور است که بخشی از آن در شهرستان تالش و بخشی دیگر در شهرستان خلخال قرار گرفته است. در مسیر این جاده می‌توانید از درختان جنگلی شهر اسالم، دشت شقایق، دریاچه نئور، پارک جنگلی گیسوم و دریاچه سراگاه دیدن کنید.

قیمت تور‌های ۲.۵ روزه اسالم به خلخال، حدود ۴ میلیون تومان است.

مشگین شهر، میزبان پل معلق

مشگین شهر، میزبان پل معلق

مشگین شهر در مرکز اردبیل، در ذهن بسیاری از ما با پل معلق سفیدر‌نگ خود نقش بسته است. آب‌وهوای کوهستانی این شهر باعث شده تا در فصل‌های گرم، میزبان گردشگران بسیاری از سراسر کشور باشد.

کتیبه شاپور ساسانی، قلعه کهنه مشگین شهر و دره شگفت‌انگیز شیروان دره سی که زیستگاه بز‌ها و گوسفندان وحشی و گرگ‌ها و روباه‌ها منطقه است، از جاهای دیدنی مشگین شهر محسوب می‌شود.

تور‌های مشگین شهر اغلب ۲ تا ۳.۵ روزه است و گاهی به صورت ترکیبی با شهر یئری برگزار می‌شود. قیمت تور‌های ۲ روزه، حدود ۳ میلیون تومان و تور‌های ۳.۵ روزه ترکیبی، حدود ۶ میلیون تومان است.

جنگل الیمستان، با دورنمای قله دماوند

جنگل الیمستان، در نزدیکی روستای الیمستان واقع در مازندران، یکی از بهترین گزینه‌های سفر در تعطیلات خرداد ماه است. جاده‌های سرسبز و جنگل پوشیده از درختان سر به فلک کشیده، کوه و استپ، دشت، گلزار، قله و...، همه چیز در الیمستان جمع شده تا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای‌تان رقم بزند. 

گل‌های زیبای وحشی زردرنگ، روستای لهاش، نقش پای رستم و قله امامزاده قاسم الیمستان، جاذبه‌های زیبا و بکری هستند که در اطراف این جنگل دیدنی وجود دارد. 

تور‌های جنگل الیمستان، یک روزه و با نرخی کمتر از یک میلیون تومان برگزار می‌شود. 

روستای کندوان، غارهای سنگی به‌وسعت یک خانه

روستای کندوان، غارهای سنگی به‌وسعت یک خانه

یکی از شگفت‌انگیزترین مقاصدی که می‌توانید در تعطیلات خرداد به آن سفر کنید، روستای صخره‎ای کندوان با خانه‌هایی شبیه به غار است. روستای کندوان، در استان آذربایجان شرقی و در فاصله حدود ۶۵ کیلومتری تبریز و در نزدیکی شهر اسکو قرار دارد. این روستا، در دامنه‌های کوه آتشفشانی سهند شکل گرفته و تنها روستای صخره‌ای جهان است که مردم در آن زندگی می‌کنند.

تور‌های روستای کندوان، هم به‌صورت زمینی و هم هوایی و معمولاً به‌صورت ترکیبی با جلفا و شهر تبریز برگزار می‌شود. مدت زمان این تور‌ها بین ۳ تا ۵ روز متغیر است و هزینه آن متناسب با نوع وسیله نقلیه و اقامتگاه تغییر خواهد کرد. 

ییلاق فیلبند، دریای ابر مازندران 

ییلاق فیلبند، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگران است که در بابل مازندران قرار دارد. 

ارتفاع زیاد این منطقه از سطح دریا سبب شده تا فیلبند، در دل ابرها فرو برود و چشم‌انداز خارق‌العاده‌ای را به وجود بیاورد. اگرچه طبیعت زیبای مازندران، گزینه‌های متنوعی برای طبیعت گردی دارد، اما نمی‌توان قدم زدن در دریای ابر ییلاق فیلبند، آن هم در فصل زیبای بهار را از دست داد.

تور‌های یک روزه ییلاق فیلبند، از ۸۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. 

پاوه، شهر پلکانی

پاوه، شهر پلکانی

پاوه، یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه است که در نزدیکی مرز ایران و عراق قرار دارد. پاوه، به‌دلیل ساختار پلکانی‌ خود به شهر «هزار ماسوله» معروف است و آب‌وهوای معتدل و کوهستانی، چشمه‌های فراوان، آبشارهای افسانه‌ای، جنگل‌ها، مراتع و باغ‌های سرسبز، آن را به یکی از مقاصد پرطرفدار بهاری و به ویژه تعطیلات خرداد، تبدیل کرده است. در سفر به پاوه می‌توانید از آبشار دریبر، رودخانه سیروان، آبشار دشه و آبشار شیلماو دیدن کنید. 

تور‌های پاوه و روستای هجیج، ۳.۵ روزه است و حدود ۳ میلیون تا ۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

جنگل ابر، سافاری در میان ابر‌ها  

جنگل ابر، نقطه تلاقی میان آسمان آبی و دشت سرسبز زیر پایتان است. این جنگل زیبا، از جاهای دیدنی شاهرود است که قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین بخش جنگل‌های هیرکانی را در بر گرفته است. در جنگل ابر، ابرها آنقدر به درختان نزدیک هستند که به نظر می‌رسد، جنگل سوار ابرها شده و می‌توان در میان ابرها گشت‌و‌گذار کرد.

آبشار الوچال، آبشار شرشر، دالان بهشت و قلعه ماران از جاذبه‌های اطراف جنگل ابر شاهرود به شمار می‌رود. تور‌ جنگل ابر، در برخی از آژانس‌ها همه‌روزه برگزار می‌شود و قیمت تور‌های ۲.۵ روزه آن، بین ۳ تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. 

آبشار‌های گلستان، حس خنکی و لطافت بهار 

آبشار‌های گلستان، حس خنکی و لطافت بهار 

آبشار‌های گلستان در بهار، خروشان‌تر از همیشه هستند. در جای جای این استان، آبشار‌های کوچک و بزرگی را می‌بینید که به درختان و گیاهان اطراف خود زندگی می‌بخشند. آبشار زیبای لوه در نزدیکی گالیکش، آبشار زیارت در روستای زیارت گرگان و آبشار کبودوال در شهر علی‌ آباد کتول، از زیباترین آبشار‌هایی هستند که می‌توانید در خرداد ماه از آن‌ها دیدن کنید.

تور‌ آبشار‌های گلستان معمولاً شامل بازدید از جنگل ناهارخوران و روستای زیارت هم می‌شود و قیمت این تور‌های ۲.۵ روزه، بین ۴ تا ۵ میلیون تومان متغیر است.

تنگه شیرز، قدیمی‌ترین موزه طبیعی جهان

تنگه شیرز، قدیمی‌ترین موزه طبیعی جهان

تنگه شیرز، از دره‌های دیدنی در مرز میان استان ایلام و لرستان است که ساختار پله‌ای صخره‌های آن و پوشش سبزی که روی سطح آن را پوشانده، جلوه‌ای ویژه به این تنگه داده است.

تنگه شیرز در استان لرستان و در ۵۰ کیلومتری شمال کوهدشت قرار دارد و ارتفاع کوه‌های صخره‌ای آن، گاهی آنقدر بلند است که انگار می‌خواهد به آسمان برسد! این تنگه را که یادگار میلیون‌ها سال پیش است، می‌توان از جمله قدیمی‌ترین موزه‌های طبیعی جهان دانست که نمونه آن را می‌توانید در «دره پادشاهان» در استرالیا یا «دره گرند کانیون» آمریکا پیدا کنید.

تور‌های تنگه شیرز، ۲.۵ روزه و حدود ۴ میلیون تومان است و معمولاً به‌صورت ترکیبی با دره خزینه برگزار می‌شود.

دره خزینه، مقصدی برای پرنده‌نگری

یکی از جاهای دیدنی لرستان، دره خزینه نام دارد. این دره بر اثر فرسایش خاک و پس از گذشت میلیون‌ها سال شکل گرفته است و رودخانه‌ای زیبا، به نام «رودخانه سمیره»، با عبور از میان آن، زیبایی این دره را دو برابر کرده است.

پلی معلق در میانه این دره قرار دارد که از چوب‌های روسی و طناب‌های کابلی ساخته شده است. علاوه بر طبیعت گردی و کمپینگ، پرنده‌نگری از تفریحات مورد‌علاقه گردشگران در این منطقه است.

در تور‌های ترکیبی دره خزینه و تنگه شیرز، می‌توانید از زیبایی این مناطق لذت ببرید.  

پس از آشنایی با تور‌های خرداد ۱۴۰۲، شما کدام مقصد را برای سپری کردن تعطیلات خرداد ۱۴۰۲ انتخاب می‌کنید؟ به نظر شما، جای چه مقاصدی در این لیست خالیست؟

پیشنهاد «رسانه قطبنما»: 

در ایران کجا بریم طبیعت گردی | معرفی بهترین مقاصد طبیعت گردی در ایران
 

مطالب مرتبط