زمان تحویل گذرنامه به یک ماه افزایش یافت

هشدار برای مسافران نوروزی: همین امروز پاسپورت خود را تمدید کنید!

هشدار برای مسافران نوروزی: همین امروز پاسپورت خود را تمدید کنید!

رسانه قطبنما: مدت زمان صدور گذرنامه جدید، در سکوت خبری به یک ماه افزایش یافته است؛ این در حالی است که تا پیش از این، صدور گذرنامه جدید حدود یک هفته زمان می‌برد. پیگیری‌های «رسانه قطبنما» از برخی دفاتر خدمات پلیس+۱۰ در روز نخست بهمن ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که صدور گذرنامه جدید یا تمدید گذرنامه از ۲۰ روز تا یک ماه زمان می‌برد. 

کارگزاران دفاتر خدمات پلیس+۱۰ به خبرنگار «رسانه قطبنما» گفته‌اند که پلیس گذرنامه به آن‌ها اعلام کرده، به‌دلیل مشکلات چاپ گذرنامه، مدت زمان صدور پاسپورت به بیش از یک ماه افزایش یافته است. در همین حال، به‌گفته برخی کارگزاران دفاتر پلیس +۱۰، چاپ و تحویل گذرنامه متقاضیانی که در دوران سفر اربعین اقدام به دریافت گذرنامه کرده بودند، به‌دلیل حجم بالای تقاضا هنوز تکمیل نشده است و دولت در بازه زمانی سفر اربعین به آن‌ها مجوز عبور داده بوده است. حالا نیز با توجه به حجم بالای تقاضای انباشته از آن زمان، سرعت چاپ گذرنامه‌های جدید دچار مشکل شده است.

مدت زمان صدور گذرنامه در حالی به یک ماه افزایش پیدا کرده است که پیش از این نیز هزینه صدور و تمدید گذرنامه بدون اعلام رسمی مراجع ذی‌صلاح، از ۲۰۴ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به ۴۲۰ هزار تومان در مهرماه ۱۴۰۱ رسیده بود؛ افزایشی که البته با تکذیب مقامات مسئول همراه شد.

هزینه تمدید و صدور گذرنامه در حالی از ۴۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ فراتر رفته است که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، هزینه صدور، تعویض و تمدید گذرنامه برای همه سنین را ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته و دریافت هرگونه هزینه اضافی اعم از هزینه‌های پست، حق‌الزحمه نگهداشت دفاتر خدمات، عکس بیومتریک و … را ممنوع اعلام کرده است. 

آخرین اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط