سخنگوی دولت خبر داد

افزایش مدت اعتبار گذرنامه به ۱۰ سال

افزایش مدت اعتبار گذرنامه به ۱۰ سال

رسانه قطبنما: سخنگوی دولت از افزایش مدت اعتبار گذرنامه خبر داد و گفت: «به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران، برای کاهش هزینه‌های سفر خارج از کشور، مدت اعتبار گذرنامه از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش می‌یابد.»

به گزارش ایرنا، علی بهادری جهرمی در حاشیه نشست هیئت دولت تشریح کرد: «به منظور تسهیل ترددهای خارج از کشور مردم و کاهش هزینه‌هایی که دارند، چه ایرانیان خارج از کشور و چه سایر مردمی که سفرهای سیاحتی و زیارتی خارج از کشور دارند، هیات وزیران لایحه‌ای را امروز تصویب کرد که تقدیم مجلس شورای اسلامی شود و بر اساس آن، مدت اعتبار گذرنامه‌ها برای افراد بالای ۱۵ سال، از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش پیدا می‌کند.»

به گفته وی، به این ترتیب، افراد بالای ۱۵ سال در صورت تایید نهایی این لایحه از سوی مجلس، گذرنامه‌ای دریافت می‌کنند که ۱۰ سال اعتبار دارد و کمتر نیازمند تمدید آن خواهند بود. بنابراین، می‌توانند هم سهولت بیشتر و هم هزینه‌های کمتری در این امر داشته باشند.

به گزارش «رسانه قطبنما»، هزینه پاسپورت جدید یا تمدید آن و همچنین، بروکراسی اداری در این زمینه از اصلی‌ترین چالش‌های متقاضیان دریافت گذرنامه در ایران است. درحال حاضر، هزینه پاسپورت، حدود ۴۵۳ هزار تومان بوده است؛ اگرچه بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۲، باید ۲۰۴ هزار تومان باشد! همچنین، صدور گذرنامه جدید یا تمدید آن، حدود ۳ تا ۵ روز کاری طول می‌کشد.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

معتبرترین پاسپورت جهان در ۲۰۲۳ + بی ارزش ترین پاسپورت دنیا

مطالب مرتبط