براساس نظرسنجی شرکت بیمه مسافرتی برکشایر هاتاوی

۱۵ مقصد امن جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

۱۵ مقصد امن جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

رسانه قطبنما: چه عواملی یک مقصد را برای سفر امن می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال آسان به نظر برسد اما در واقعیت تعریف یک مقصد امن در طول زمان تغییر زیادی کرده است.

بر اساس تحقیقات شرکت بیمه مسافرتی «برکشایر هاتاوی» (Berkshire Hathaway Travel Protection)، یک مقصد امن در ابتدا مکانی بود که عاری از حملات تروریستی باشد، سپس به محلی تبدیل شد که از شیوع بیماری‌های واگیردار در امان باشد؛ اما حالا مقصد امن از نظر مسافران جایی است که در آن همه افراد فارغ از ملیت، جنسیت، رنگ پوست و غیره بتوانند آزادانه، بدون تبعیض و آزار و اذیت سفر کنند.

اما با این تعریف امن‌ترین کشورهای جهان برای سفر در سال نو میلادی کدام است؟ 

امن‌ترین مقاصد برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

شرکت بیمه مسافرتی برکشایر هاتاوی از سال ۲۰۱۶ میلادی در گزارش سالانه وضعیت بیمه مسافرتی خود، امن‌ترین کشورهای جهان برای مسافران را نیز رتبه‌بندی می‌کند.

این موسسه در آخرین گزارش خود، که در سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی منتشر شده است، فهرست امن‌ترین مقاصد سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی را منتشر کرده است. در این گزارش، این شرکت از ۱۷۰۲ مسافر نظرسنجی کرده است. علاوه بر نظر مسافران، در این رتبه‌بندی از داده‌های شاخص صلح جهانی (Global Peace Index)، رتبه‌بندی ایمنی سفر وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین داده‌های پلتفرم ایمنی سفر GeoSure Global نیز استفاده شده است.

اقدامات بهداشتی، تروریسم، شرایط آب‌وهوایی و ایمنی گروه‌های خاص از جمله عوامل موثر در این رتبه‌بندی است. البته در این گزارش بلایای طبیعی بالقوه در نظر گرفته نشده است و همچنین امن‌بودن یک کشور به‌معنای امن‌بودن همه بخش‌های آن نیست. 

نگاهی به فهرست ۱۵ مقصد امن جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی شرکت برکشایر هاتاوی نشان می‌دهد، از دو قاره آسیا و آفریقا تنها یک نماینده، یعنی ژاپن، در این لیست حضور دارد. امارات متحده عربی به‌عنوان تنها نماینده منطقه خاورمیانه نیز که در گزارش سال گذشته این شرکت در رتبه ۱۳ قرار داشت، در گزارش امسال دیگر در بین ۱۵ مقصد امن جهان جایی ندارد. 

فهرست ۱۵ مقصد امن جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی به‌ترتیب به شرح زیر است:

۱. کانادا

۲. سوئیس

۳. نروژ

۴. ایرلند

۵. هلند

۶. انگلیس

۷. پرتغال

۸. دانمارک

۹. ایسلند

۱۰. استرالیا

۱۱. نیوزلند

۱۲. ژاپن

۱۳. فرانسه

۱۴. اسپانیا

۱۵. برزیل

اما چرا کانادا در صدر این لیست قرار دارد؟ چرا برزیل توانسته است به لیست ۱۵ مقصد امن جهان برای سفر راه پیدا کند؟

کانادا، امن‌ترین مقصد جهان برای سفر 

کانادا، امن‌ترین مقصد جهان برای سفر 

بر اساس رتبه‌بندی برکشایر هاتاوی، کانادا امن‌ترین کشور جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی است. آنطور که مسافران می‌گویند واقعا امن‌تر از کانادا برای سفر وجود ندارد و میزان وقوع جرایم خشونت‌آمیز و مسلحانه در این کشور کم است. هوای خنک و تراکم کم جمعیت در کانادا نیز سبب داشتن یک تجربه سفر امن در این کشور می‌شود؛ با این وجود نباید احتمال آتش‌سوزی جنگل‌ها که در کانادا رایج است را فراموش کرد. این حوادث می‌تواند سبب کاهش کیفیت هوا در اکثر شهرهای بزرگ کانادا شود. این کشور سال گذشته در رتبه ششم امن‌ترین مقصد جهان برای سفر قرار داشت. 

سوئیس و افزایش احتمال خطرات طبیعی

سوئیس که در رتبه دوم امن‌ترین مقاصد گردشگری ۲۰۲۴ میلادی قرار گرفته است، مقصدی است که همواره به‌عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. با این وجود خطرات طبیعی مانند ریزش بهمن، رانش سنگ، کولاک و غیره در این کشور رایج است که می‌تواند اسکی‌بازان و کوهنوردان را تهدید کند. گرم شدن آب‌وهوا نیز برخی از این خطرات را تشدید کرده است. از نظر مسافران وقوع جرایم خشن در این کشور نادر است اما جرایم کوچک مانند جیب‌بری و سرقت وسایل نقلیه از جمله دوچرخه، گاه در شهرهای بزرگ این کشور اتفاق می‌افتد. سوئیس در گزارش سال گذشته در رتبه ۹ قرار داشت. 

طبیعت زیبای نروژ

 نروژ سال گذشته در رتبه پنجم امن‌ترین مقاصد برای سفر قرار داشت اما امسال به رتبه سوم صعود کرده است. براساس آمار، نرخ جرم و جنایت در اسلو، پایتخت نروژ که بیشتر گردشگران خارجی از آن بازدید می‌کنند، در سال ۲۰۲۱ میلادی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۳۹ نفر بوده است؛ که این شهر را امن‌ترین منطقه نروژ می‌کند. اگرچه باید در مناطقی مثل ایستگاه قطار مرکزی اسلو، مراقب جیب‌برها باشید. حمل‌ونقل عمومی قوی و همچنین طبیعت زیبای نروژ از دلایل اصلی رضایت مسافران از این مقصد است.

نرخ پایین جرم و جنایت در ایرلند

امن ترین کشورهای جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی - ایرلند

ایرلند که سال گذشته در رتبه ۱۲ امن‌ترین مقاصد سفر برکشایر هاتاوی قرار داشت، امسال به رتبه چهارم رسیده است. سطح جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است با این وجود باید مراقب دزدی‌های کوچک، مثل دزدیدن کیف یا کوله پشتی در شهرهای بزرگ باشید. همچنین جاده‌های ساحلی این کشور بادخیز و باریک هستند، بنابراین آهسته رانندگی کنید.

هلند از امن‌ترین مقاصد جهان

هلند که سال گذشته در رتبه اول قرار داشت، امسال به رتبه پنجم سقوط کرده است. اگرچه هلند و پایتخت آن، آمستردام، از امن‌ترین مقاصد جهان برای مسافران است اما باید مراقب دزدها در این شهر باشید که اغلب به‌صورت گروهی کار می‌کنند. برای در امان ماندن از این حوادث پول نقد زیادی با خود حمل نکنید و مدارک مهم خود را در گاوصندوق هتل نگه‌ دارید. 

کاهش نرخ جرم و جنایت در انگلیس

نرخ جرم و جنایت در انگلیس در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۵ درصد کاهش یافت. با احتساب این آمار و همچنین نرخ پایین قتل و سرقت در این کشور، انگلیس یکی از امن‌ترین مقاصد برای سفر است. انگلیس سال گذشته در رتبه چهاردهم امن‌ترین مقاصد جهان برای سفر قرار داشت اما در گزارش امسال به رتبه ۶ ارتقا پیدا کرده است. در این کشور به‌جای جیب‌برها باید مراقب متکدیان باشید!

آب‌وهوای گرم پرتغال و خطر گرمازدگی

نظم و امنیت بالا در مقاصد توریستی و شهرهای بزرگ پرتغال سبب شده است تا این کشور از رتبه ۱۸ در گزارش سال گذشته به رتبه هفتم امن‌ترین مقاصد سفر سال ۲۰۲۴ میلادی برسد. همانند بسیاری از مقاصد توریستی محبوب، در پرتغال نیز باید مراقب جیب‌‌برها به‌ویژه در سیستم حمل‌ونقل عمومی باشید اما این تنها نگرانی گردشگران نیست. آب‌وهوای گرم پرتغال دیگر تهدید جدی است که نه‌تنها می‌تواند سبب گرمازدگی شود بلکه خطر آتش‌سوری گسترده جنگل‌ها را نیز به‌دنبال دارد. 

دانمارک دومین کشور صلح‌آمیز جهان

امن ترین کشورهای جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی - دانمارک

براساس آمار Statista، با وجود ۴۷۳ هزار جرم جنایی در سال ۲۰۲۲ میلادی، دانمارک به‌عنوان دومین کشور صلح‌آمیز در جهان رتبه‌بندی شده است. از زمانی که گزارش شادترین کشور جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد، دانمارک همواره در صدر این گزارش قرار داشته است. دانمارک با ثبات سیاسی بالا، سطح پایین فساد عمومی و دسترسی به آموزش و مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت، یکی از بهترین مقاصد جهان برای زندگی و سفر است. این کشور در گزارش سال گذشته در رتبه دوم امن‌ترین مقاصد سفر جهان قرار داشت اما امسال جایگاهی بهتر از رتبه هشتم پیدا نکرده است.

آب‌هوای غیر قابل پیش‌بینی ایسلند

رتبه نهم امن‌ترین مقصد گردشگری جهان در سال جاری میلادی متعلق به ایسلند است. براساس گزارش‌ها، ایسلند به‌طور متوسط روزانه ۸۲ حادثه جنایی دارد؛ این  آمار بسیار کمتر از آن چیزی است که اکثر شهرهای بزرگ ایالات متحده در یک ساعت تجربه می‌کنند. با این وجود مسافران معتقدند آب‌وهوای ایسلند بسیار غیرقابل پیش‌بینی است. اگر قصد کرایه یک ماشین را دارید، باید ماشینی انتخاب کنید که بتواند آب‌و‌هوای بد، چاله‌ها و جاده‌های پر از سنگ‌ریزه را تحمل کند. کمتر از یک سوم جاده‌های ایسلند آسفالت است و بسیاری از جاده‌های خارج از پایتخت، از ماه اکتبر تا آوریل غیرقابل عبور هستند؛ به این شرایط وزش بادهای شدید را هم اضافه کنید. 

حیات‌وحش خطرناک استرالیا

استرالیا که از رتبه ۴ در گزارش سال گذشته به رتبه ۱۰ امن‌ترین مقاصد سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی سقوط کرده است، بازهم از امنیت بالایی برخوردار است و نرخ جرم و جنایت در آن پایین است اما نباید حیات وحش این کشور را نادیده بگیرید. از تمساح‌ها، گرفته تا کوسه‌ها، حشرات سمی و مارها، این قاره میزبان حیات‌وحشی است که باید حواس‌تان به آن باشد. از سوی دیگر بخشی از لایه اوزون بالای سر استرالیا یک سوراخ بزرگ دارد؛ بنابراین حتما مراقب آفتاب‌سوختگی باشید. 

نیوزلند مقصدی چهار فصل

نیوزلند که همواره پای ثابت یکی از امن‌ترین مناطق جهان برای گردشگران است، امسال در رتبه بازدهم قرار گرفته است. براساس گزارش Prospero Health & Social Care، نرخ قتل در نیوزلند ۰.۷ در هر یکصد هزار نفر است که آمار بسیار پایینی است. اگر به این کشور سفر می‌کنید حتما برای همه فصول چمدان ببندید، حتی اگر در اوج تابستان به نیوزلند سفر می‌کنید. 

ژاپن تنها نماینده امن آسیا

امن ترین کشورهای جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی - ژاپن

ژاپن که سال گذشته در رتبه ۱۹ امن‌ترین مقاصد جهان برای سفر قرار داشت  امسال به رتبه دوازدهم رسیده است. فرهنگ ناشی از نظم ژاپن، فضای کمی برای جرم و جنایت باقی می‌گذارد که دلیلی بر پایین‌بودن میزان قتل و سرقت در این کشور است. با این وجود مراقب اخاذی در برخی از مناطق خاص این کشور باشید. همچنین ژاپن هیچ سطل زباله‌ای ندارد و مردم زباله‌هایشان را با خود به خانه می‌برند؛ هنگام سفر به ژاپن به این نکته‌ها توجه کنید.

تظاهرات و اعتصاب همیشگی در فرانسه

فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان است که سالانه میلیون‌ها نفر از آن بازدید می‌کنند؛ اما این کشور در رتبه سیزدهم امن‌ترین مقاصد جهان برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی قرار گرفته است. این کشور در شاخص ایمنی در حمل‌و‌نقل و بیماری همه‌گیر نمره خوبی می‌گیرد اما در شاخص امنیت در برابر تروریسم، نه! فرانسه همیشه صحنه تظاهرات، اعتصاب و ناآرامی به‌دلایل سیاسی اقتصادی و غیره است. این تظاهرات اغلب غیرقابل پیش‌بینی است و می‌تواند به خشونت کشیده شود. جیب‌بری به‌ویژه در مناطق توریستی نیز در فرانسه رایج است. 

اسپانیا و نرخ بالای جرم و جنایت

شهرهای اسپانیا همیشه از نظر ایمنی رتبه بالایی دارند اما نرخ جرم و جنایت در این کشور ۴۸.۸ نفر در هر یکصد هزار نفر است که آمار قابل‌توجهی است. با این وجود این کشور محبوب در رتبه چهاردهم امن‌ترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۲۴ میلادی ایستاده است که کمتر مقصد توریستی می تواند با چنین شرایطی نظر گردشگران را جلب کند. جیب‌بری و سرقت گذرنامه نیز در شهرهای بزرگ اسپانیا رایج است بنابراین در سفر به این کشور حتما یک کپی از پاسپورت و اطلاعات تماس نزدیکترین سفارت یا کنسولگری را به‌همراه داشته باشید.

برزیل مقصدی امن برای همه مسافران

برزیل یکی از کشورهایی است که قرار گفتن نامش در این لیست شاید تعجب‌برانگیز باشد. این کشور سال گذشته در رتبه ۴۲ امن‌ترین مقاصد گردشگری جهان قرار داشت اما امسال به رتبه ۱۵ صعود کرده است!

برزیل در نظرسنجی از مسافران، در شاخص‌های ایمنی سفر زنان و رنگین‌پوستان رتبه بالایی گرفته و همچنین امتیاز معقولی در ایمنی در برابر تروریسم کسب کرده است. با این وجود سفر به مناطقی که برزیل با همسایگانش، از جمله ونزوئلا، کلمبیا، پرو، بولیوی، گویان، سورینام، پاراگوئه و غیره هم‌مرز است، به‌دلیل سطح بالای جرم و جنایت و فعالیت باندهای قاچاق در این مناطق خطرناک است.

فهرست امن‌ترین مقاصد جهان برای سفر هر ساله دستخوش تغییرات زیادی می‌شود؛ جهان به‌سرعت در حال تغییر است و نیازهای مسافران نیز همراه با این تغییرات دگرگون می‌شود. مقاصد سفر باید با سنجش مداوم نیازهای مسافران و همچنین ارائه خلق یک برند مقصد امن و قابل اعتماد، نظر مسافران را جلب کنند.

به نظر شما کدام کشور برای سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی امن‌تر است؟

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

«دبی» محبوب‌ترین مقصد جهان در سال ۲۰۲۴ میلادی شد

مطالب مرتبط