معرفی استارت آپ‌های گردشگری ایرانی (۲)

مِدگو، تسهیل‌گیر گردشگری سلامت

مِدگو، تسهیل‌گیر گردشگری سلامت

رسانه قطبنما: «مِدگو» (MedGo) یک استارت آپ گردشگری سلامت در ایران است که به مسافران کشورهای خارجی خدمات پزشکی و درمانی و همچنین صفر تا صد سفر را ارائه می‌دهد. اما از جزییات خدمات این استارت آپ چه می‌دانیم؟

استارت آپ مدگو در یک نگاه

استارت آپ مدگو که در تهران مستقر است که در سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرده. «مدگو»، برند گردشگری سلامت شرکت «علی‌بابا» است. این شرکت خدمات پزشکی مراکز درمانی ایران شامل بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها را به متقاضیان خارجی ارائه می‌دهد. بیشتر متقاضیان مدگو که تمایل دارند از خدمات این شرکت استفاده کنند، از عراق، افغانستان، عمان، روسیه و سایر کشورها هستند.

ایده تولد مدگو

ایده تولد مدگو، تحقیقات اولیه و طراحی سایت در اواسط سال ۱۳۹۷ شکل گرفت. با بالارفتن قیمت ارز در سال‌ ۹۷، بنیان‌گذاران این شرکت از این بحران به‌عنوان یک فرصت استفاده کردند و تصمیم گرفتند به متقاضیان خارجی که تمایل دارند از خدمات درمانی ایران بهره ببرند، خدمت‌رسانی کنند. این استارت آپ در تلاش است خدمات باکیفیتی را در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های برتر کشور به مشتریان خود ارائه دهد و از طرفی از طریق قرارداد با این مراکز درمانی، درآمدزایی کند.

نقاط قوت مدگو

  • پرسنل خوب و کارآزموده
  • وب‌سایت حرفه‌ای و کاربردی برای مخاطبان خارجی
  • امکان تخمین هزینه درمان در سایت
  • مشاوره رایگان پزشکی
  • ارائه خدمات صفر تا صد سفر به مسافران

نقاط ضعف مدگو

  • این شرکت در حوزه آنلاین کمتر متمرکز بوده و بیشتر به شبکه‌سازی آفلاین توجه کرده است.

استارتاپ مدگو

فرصت‌ها مدگو

  • شرکت مدگو موفق شده از بحران چالش‌برانگیز کرونا به‌خوبی عبور کند و اکنون فرصتی که پیش‌روی این استارت آپ قرار دارد، نیاز انباشته‌شده در دوران پساکرونا است.
  • متقاضیان کشورهای همسایه ایران، مانند عراق و افغانستان به‌دلیل فقدان زیرساخت‌های پزشکی مناسب در این کشورها و کمبود برخی امکانات و همچنین خوش‌نامی پزشکان ایرانی در مهارت‌های درمانی و جراحی‌های زیبایی، برای دریافت خدمات درمانی و پزشکی به ایران سفر می‌کنند و این، یکی از مهم‌ترین فرصت‌های پیش‌روی مدگو است.

چالش‌های مدگو

  • غیرقابل‌پیش‌بینی بودن بازار کسب‌و‌کار
  • قوانین و اختلاف‌نظر نهادهای تصمیم‌گیرنده در این حوزه

مدگو چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

مشتریان مدگو از طریق شبکه‌سازی این شرکت در کشورهای همسایه و ارتباطات B2B، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات دیجیتال، آنلاین و آفلاین به این شرکت جذب می‌شوند.

چرا مدگو؟

شرکت‌هایی مشابه مدگو در بازار ایران حضور دارند، اما مدگو سعی می‌کند با شفا‌ف‌سازی هزینه‌ها و خدمات و همچنین کیفیت بالای خدمات، رضایت مشتریان را جلب کند.

بنیان‌گذاران و اعضای تیم مدگو

با توجه به آنکه مدگو زیرمجموعه شرکت گردشگری ایرانی علی‌بابا است، بنیان‌گذاران این شرکت سال‌ها در زمینه سفر و گردشگری فعالیت داشته‌اند. از سوی دیگر برخی از بنیا‌ن‌گذاران این شرکت نیز تحصیلاتی مرتبط با پزشکی دارند. در واقع استارت آپ مدگو، هم از سابقه گردشگری علی‌بابا استفاده کرده و هم توسط افرادی که در خصوص پزشکی و درمان تخصص دارند، اداره می‌شود.

علاوه بر آن، تعداد افرادی که در مجموعه مدگو مشغول به فعالیت هستند، نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ نفر است که به‌صورت مستقیم و پرو‌ژه‌ای در این شرکت فعالیت می‌کنند.

هدف و آینده مدگو

مِدگو سعی دارد فرآیند کاری و جذب مشتریان خود را بیشتر به‌سمت آنلاین‌شدن سوق دهد. یکی از مهم‌ترین مسائل این است در حال حاضر بازارهای هدف مدگو، مانند عراق و افغانستان، کمتر به دنیای آنلاین روی آورده‌اند و بیشتر به‌صورت شبکه‌سازی آفلاین به این شرکت جذب می‌شوند. مدگو امیدوار است که در آینده، بیشتر بتواند در آنلاین کردن ارائه خدمات‌، تمرکز و در زمینه جذب آنلاین مخاطبان، خود را تقویت کند.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:
استارت آپ گردشگری چیست؟ + استارت آپ های گردشگری موفق

مطالب مرتبط