معرفی استارتاپ‌های گردشگری ایرانی (۱۰)

وقتی «سفره ایرانی» تولید محتوا می‌کند

وقتی «سفره ایرانی» تولید محتوا می‌کند

استارتاپ «سفره ایرانی» به ماجراجویی و سفر در حوزه غذا، آشپزی، کشف طعم‌ها و مزه‌ها و همچنین معرفی غذاهای بومی و محلی، محصولات کشاورزی و آداب و رسوم مربوط به آن می‌پردازد.

«رسانه قطب‌نما» در سلسله مقالاتی، برخی از استارتاپ‌ های گردشگری و کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه سفر و گردشگری ایرانی را معرفی کند. در این مقالات، بخشی از ایده‌های جذاب برای ایجاد یک کسب‌ و کار گردشگری را با مخاطبان به اشتراک خواهیم گذاشت و از تجارب بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواهیم نوشت.

در این مطلب به‌سراغ استارتاپ گردشگری سفره ایرانی خواهیم رفت که در زمینه تولید محتوای گردشگری فعالیت می‌کنند.

سفره ایرانی در یک نگاه

«سفره ایرانی» در زمینه تولید محتوا (اغلب ویدیویی) در ۳ حوزه سفر و ماجراجویی، غذا و آشپزی، روایت داستان افراد و کسب‌و‌کارها فعالیت می‌کند. این استارتاپ در بخش غذا و آشپزی به معرفی دستور غذاهای بومی و محلی و در بخش سفر و ماجراجویی به تولید محتوا در حوزه گردشگری (اغلب گردشگری خوراک) می‌پردازد.

ایده تولد سفره ایرانی

هادی تقوی، بنیان‌گذار مجموعه سفره ایرانی، با شرکت در دوره‌های راهنمایی تور، با موضوع گردشگری خوراک آشنا شد. او پس از سفر به دور ایران با محوریت غذاهای بومی و محلی ایران و همچنین اجرای تورهای مختلف با هدف معرفی آداب و رسوم ایران، استارتاپ سفره ایرانی را راه‌اندازی کرد. با همه‌گیری کرونا در سال ۱۳۹۸ و توقف سفرها، حوزه فعالیت سفره ایرانی به‌سمت تولید محتوای ویدیویی در حوزه سفر، غذا و آشپزی و البته روایت داستان افراد و کسب‌و‌کارها سوق پیدا کرد. نمونه‌ای از تولید محتوای استارتاپ سفره ایرانی درباره غذاهای گیلانی را در این ویدیو مشاهده کنید:

 

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت

  • تمرکز بر یک حوزه خاص در بخش گردشگری

نقاط ضعف

  • نیاز به تمرکز بیشتر برای تقویت و گسترش مجموعه

فرصت‌ها و چالش‌ها

فرصت‌ها

  • تمرکز استارتاپ سفره ایرانی بر یک بخش، سبب تولید محتوای باکیفیت‌تر و متناسب با نیاز مخاطبان می‌شود و همین امر این استارتاپ‌ را از رقبا متمایز می‌کند.

چالش‌ها

  • همه‌گیری کرونا
  • قوانین و برخی محدودیت‌های سیاسی و اقتصادی

سفره ایرانی چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

  • شبکه‌های اجتماعی
  • برقراری تماس با مخاطبان از طریق ایمیل، تلفن و ارسال پیام

چرا سفره ایرانی؟

بسیاری از شرکت‌هایی که در زمینه‌های مختلف گردشگری از جمله فروش تور، رزرو هتل، پرواز و... فعالیت می‌کنند، در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود به تولید محتوای گردشگری نیز می‌پردازند، اما آنچه که سفره ایرانی را از سایرین متمایز می‌کند، تمرکز ویژه این استارتاپ بر یک مبحث خاص گردشگری و تولید محتوای بهتر و باکیفیت‌تر است.

بنیان‌گذار و اعضای تیم

بنیان‌گذار سفره ایرانی، پیش از راه‌اندازی این استارتاپ دوره‌های راهنمایی تورهای گردشگری را گذرانده و به‌ویژه در حوزه گردشگری غذا فعالیت‌های بسیاری انجام داده است. در حال حاضر، ۳ نفر به‌صورت ثابت در این استارتاپ فعالیت می‌کنند. یکی از اعضای تیم سفره ایرانی در بحث غذا و آشپزی فعال است و در تولید محتوا درباره گردشگری غذا فعالیت می‌کند. عضو دیگر این استارتاپ در حوزه بازاریابی با این استارتاپ همکاری دارد. در پروژه‌های بزرگ نیز این استارتاپ با تیم‌های دیگر همکاری می‌کند.

هدف و آینده سفره ایرانی

  • ارائه خدمات تخصصی تولید محتوا در ایران و سایر کشورها
  • برگزاری رویداد
پیشنهاد «رسانه قطبنما»:
طبیعت‌گردی و تورهای تجربه‌گرا با «نارون اکوتور»

مطالب مرتبط