مشارکت با مسافران، طرح جدید تریپ ‌ادوایزر در صنعت گردشگری

مشارکت با مسافران، طرح جدید تریپ ‌ادوایزر در صنعت گردشگری

«طرح مشارکت با مسافران» هدیه جدید تریپ ادوایزر به کلیه همکاران و مخاطبانش است. از این طرح چه می‌دانید؟

رسانه قطب‌نما- سرانجام پس از تلاش‌های بی‌وقفه، «تریپ ادوایزر» معتبرترین وب‌سایت جهان در زمینه تجربیات مسافران، طرح جدیدی ارائه داده است که این شرکت را از سایر رقبایش متمایز کرده و مصرف‌کنندگان را به چالش می‌کشاند.

پیش از این طرح، «تریپ ادوایزر» (TripAdvisor) عمده تمرکز خود را بر مشارکت و همکاری با هتل‌ها و رستوران‌ها گذاشته بود، اما در این طرح جدید که اولین برنامه مخصوص مخاطبان است، تاکید تریپ ادوایزر بر همکاری و مشارکت با مخاطبان و مصرف‌کنندگان خواهد بود.

«استیو کافر» (Steve Kaufer)، مدیرعامل شرکت «تریپ ادوایزر» در خصوص درآمد سه ماهه سوم این شرکت گفت: «این طرح مشارکت نه‌تنها برای مسافران هتل‌ها و توریست‌ها تخفیف‌های ویژه‌ای به‌همراه دارد بلکه افراد می‌توانند با مشارکت در این طرح امتیازات ویژه وفاداری و تجربه گردشگری دریافت کنند.»

استیو در ادامه صحبت‌های خود افزود: «تمرکز ما بر «ایجاد ارزش مخاطب» است. با چنین طرحی که امکان مشارکت مستقیم به مشتریان داده می‌شود، احساس ارزشمندی در فرد تقویت شده و به آن‌ها اجازه داده می‌شود امتیازات ویژه‌ای کسب کرده و در سفرهای بعدی تخفیفات یا پیشنهادات ویژه‌ای دریافت کنند. «تجربه سفر» تمام آن چیزی است که «تریپ ادوایزر» براساس آن کار می‌کند. افراد در چنین طرحی می‌توانند به مزایای ارزشمند ده‌ها هزار هتل همکار «تریپ ادوایزر» دسترسی داشته و استانداردهای جدیدی برای هتل‌هایی که تجربه اقامت در آن را داشته‌اند ثبت کنند. هرچه فرد در این طرح مشارکت بیشتری‌ داشته باشد، می‌تواند رتبه خود را به «مشتری طلایی» نزدیک کند. به‌مرور افزایش تعداد افراد شرکت‌کننده در این طرح خدمات و امکانات بیشتری نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. «طرح مشارکت با مسافران» محصولی بسیار جدید در صنعت گردشگری و توریسم خواهد بود که پیش از آن هیچ شرکتی اقدام به اجرای آن نکرده است.»

استیو کافر، به‌خصوص بر این نکته تاکید داشت که: «بزرگترین رقیب ما «گوگل» تاکنون دست به چنین اقدامی نزده است و این موضوع می‌تواند وجه تمایز ما با سایر رقبا باشد.»

چرا طرح مشارکت تریپ ادوایزر با مسافران یک فرصت طلایی است؟

کافر در این خصوص می‌گوید: «تریپ ادوایزر رابط مستقیم میان ده‌ها هزار هتل، ارائه‌دهندگان تورهای مسافرتی، تورگردانان و تامین‌کنندگان فعالیت‌های گردشگری است. این موضوع باعث شده تا «تریپ ادوایزر»، موقعیت شگفت‌انگیزی از لحاظ ارتباط با سایر صنایع فعال معتبر در زمینه گردشگری داشته باشد. پیش از شروع همه‌گیری بیماری «کرونا» و عواقب جلوگیری از شیوع این بیماری مانند بسته شدن مرزها و تعطیلی گسترده هتل‌ها، «تریپ ادوایزر» ماهانه بیش از ۴۰۰ میلیون بازدیدکننده داشت. در حال حاضر وب‌سایت ما ۱۰۰ میلیون عضو ثابت و فعال دارد که به‌صورت رایگان از تمام خدمات تریپ‌ادوایزر استفاده می‌کنند.»

تریپ ادوایزر در خصوص هزینه‌ها چه می‌گوید؟

یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود، آن است که: «آیا ارتقا سالیانه طرح مشارکت مسافران با تریپ ادوایزر نیاز به افزایش هزینه‌های بازاریابی دارد؟»

کافر در پاسخ به این سوال گفت: «بهتر است به این نکته اشاره کنیم که طرح مشارکت مسافران با تریپ‌ ادوایزر یک فرصت بسیار آسان و در دسترس بدون پرداخت هزینه بازاریابی برای تبدیل یک مخاطب آماده خرید و رزرو به یک مشتری و مصرف‌کننده وفادار است. در واقع با این طرح و ایجاد احساس ارزشمندی با دخالت دادن مخاطبان در روند سفرهایشان بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای آموزش یا بازاریابی می‌توانیم تعداد مشتریان وفادار خود را افزایش دهیم. کافی است زمانی که مصرف‌کننده آماده خرید است، به او پیشنهاد مشارکت بدون پرداخت هزینه را بدهیم.»

آیا طرح مشارکت تجاری تریپ ادوایزر با این طرح تداخل دارد؟

همانطور که اشاره کردیم؛ پیش از این نیز، «تریپ ادوایزر» درصدد تشویق هتل‌ها و رستوران‌های مختلف در طرح «مشارکت تجاری» بود. حال کافر، درخصوص تداخل این دو طرح می‌گوید: «طرح مشارکت با مسافرات و طرح مشارکت تجاری تریپ ادوایزر نه‌تنها تداخلی باهم ندارند؛ بلکه مکمل یکدیگر نیز هستند. برنامه مشارکت مسافران به افزایش وفاداری آن‌ها نسبت به هتل‌ها و سایر صنایع فعال در صنعت گردشگری کمک خواهد کرد.»

تریپ ادوایزر اکنون در چه وضعیتی است؟

«تریپ ادوایزر» هم مانند بسیاری از ابرقدرت‌های صنعت گردشگری از طوفان اقتصادی بحران کرونا در امان نبود. این شرکت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۴۸ میلیون دلار ضرر خالص ثبت کرد که در مقایسه با سود خالص ۵۰ میلیون دلاری دوره مشابه در سال ۲۰۱۹، شکست بزرگی است. درآمد این شرکت بیش از ۶۵ درصد کاهش داشته و تاکنون برای سال ۲۰۲۰ میلادی توانسته تنها ۱۵۱ میلیون دلار درآمد خالص داشته باشد.

بخش عمده‌ای از ضرر و زیان‌های «تریپ ادوایزر» در منطقه «چین»، جایی که بحران کرونا آغاز شد، اتفاق افتاده است. از آنجایی که هنوز شرایط در هیچ کشوری به‌حالت عادی سابق خود برنگشته است، لذا کسب‌و‌کار تریپ ادوایزر هم که بر فعالیت رستوران‌ها، هتل‌ها و تجارب سفر با شرکت‌های هواپیمایی مختلف تمرکز داشت، همچنان در رکود به‌سر می‌برد.

هرچند که درآمد تریپ ادوایزر در سه ماهه سوم ۶۵ درصد کاهش داشت، اما نسبت به سه ماهه دوم که ۸۶ درصد کاهش درآمد داشته‌اند، نشان می‌دهد که وضعیت این شرکت در حال بهبود است. براساس اعلام واحد مالی سهامداران تریپ‌ ادوایزر، به‌ترتیب در سه ماهه دوم و سوم سال جاری میلادی، رستوران‌ها و اقامتگاه‌های اجاره‌ای و پس از این دو، هتل‌ها سریع‌تر به چرخه اقتصادی بازگشته‌‌اند.

خبر تولید موفقیت‌آمیز واکسن کرونا نیز در افزایش سهام و ترافیک این سایت نیز بی‌تاثیر نبود. کافر در خصوص تغییر نحوه ارائه خدمات تریپ ادوایزر تاکید می‌کند: «ما هرگز از اصل و هدف خود که به اشتراک‌گذاری تجربیات سفر است، دور نخواهیم شد. هرچند که شاید اضافه کردن اقامتگاه‌ها و هتل‌های زیرمجموعه با نام «تریپ ادوایزر» جزئی از برنامه آینده ما باشد.»

کافر در پایان صحبت‌های خود افزود: «در سه ماهه سوم سال جاری ترافیک وب‌سایت ما بیش از ۷۴ درصد افزایش یافته است و این نشانه خوبی از شور و اشتیاق دوباره افراد برای سفر دوباره است. طرح «مشارکت مسافران با تریپ‌ ادوایزر» می‌تواند تاثیری چند برابر بر افزایش مخاطبان و مصرف‌کنندگان ما داشته باشد.»

آخرین اخبار صنعت گردشگری را از «رسانه قطب‌نما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط