چطور هوش مصنوعی دنیای گردشگری و هتلداری را متحول می‌کند؟

انقلاب چت جی پی تی در صنعت سفر

انقلاب چت جی پی تی در صنعت سفر

رسانه قطبنما: درست مثل بسیاری از صنایع جهان، این روزها کسب‌وکارهای گردشگری هم درباره کاربردهای ChatGPT یا چت جی پی تی در صنعت سفر صحبت می‌کنند. با افزایش سرعت تکنولوژی در سال‌های اخیر، هر از چند گاهی شاهد ظهور یک فناوری جدید هستیم که ناگهان همه درباره آن صحبت می‌کنند، اما سرعتی که چت‌بات چت جی پی تی، از یک  فناوری ناشناخته به یک فناوری مشهور تبدیل شد، تقریبا بی‌سابقه است. 

چت جی پی تی که از خانواده هوش مصنوعی مولد است، در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی، توسط شرکت هوش‌مصنوعی OpenAI راه‌اندازی شد. یک چت‌بات هوش‌مصنوعی رایگان که مهارت‌های ارتباطی فوق‌العاده‌ای شبیه انسان دارد و از نوشتن شعر تا بازی کردن و حتی کدنویسی، می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد. 

این فناوری موافقان و مخالفان زیادی دارد و بسیاری معتقدند که می‌تواند کسب‌وکارهای جدیدی ایجاد و یا حتی برخی مشاغل را نابود کند. اما این فناوری که با سرعتی هزار برابر سریع‌تر از اینترنت در حال توسعه است، چه نقشی در صنعت سفر خواهد داشت؟

هوش مصنوعی در صنعت سفر

هوش مصنوعی یکی از مهمترین فناوری‌های قرن ۲۱ است که از مجموعه‌ای از فناوری‌ها مانند یادگیری عمیق، یادگیری ماشین و سیستم‌های خبره تشکیل شده است. قدرت هوش‌مصنوعی در پردازش سریع حجم عظیمی از داده‌ها، سبب شده تا در سال‌های اخیر، این فناوری به شکل‌های مختلف، از چت‌بات‌ها گرفته تا بهبود موتورهای جستجو، حضور پررنگی در بخش‌های مختلف صنعت سفر داشته باشد. 

یکی از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که در چند ماه اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده، چت‌بات ChatGPT است. این چت‌ بات مبتنی بر هوش مصنوعی گفتگومحور، می‌تواند به سوالات متنی کاربران، پاسخی شبیه پاسخ‌های انسانی بدهد و قابلیت‌های زیادی دارد. یکی از تفاوت‌های اصلی این چت‌بات با سایر چت‌بات‌ها، توانایی آن در درک منظور انسان‌ها است که یک قدم بسیار بزرگ رو به جلو در تعامل ماشین و انسان است. براي آشنایی بیشتر با ChatGPT، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله «ChatGPT چیست و چگونه کار می‌کند (اطلاعات جامع)» مطالعه کنید. 

حال سوال اصلی اینجا است، این فناوری نوظهور شگفت‌انگیز چه کاربردهایی در صنعت سفر دارد؟

کاربردهای CHATGPT در صنعت سفر

وقتی از CHATGPT سوال می‌کنیم چرا صنعت سفر باید به او توجه کند، می‌گوید: «صنعت سفر باید به من و به‌طور کلی، به فناوری هوش مصنوعی توجه کند؛ چرا که هوش‌مصنوعی می‌تواند با خودکار کردن کارها، بهبود خدمات مشتری و ارائه توصیه‌های شخصی‌سازی شده، سبب افزایش کارایی شود و تجربه مشتری را بهبود ببخشد. علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند حجم وسیعی از داده‌ها را پردازش کند و دیدگاه‌هایی را برای تصمیم‌گیری آگاهانه و ایجاد جریان‌های درآمدی جدید ارائه دهد.

اما بیایید ببینیم این چت‌بات هوش مصنوعی، چه کاربردهایی در حوزه‌های مختلف صنعت سفر دارد.

چت جی پی تی در صنعت هتلداری

مزایای  جت جی پی تی در صنعت سفر

همانطور که خود ChatGPT می‌گوید این چت‌بات می‌تواند با خودکار کردن بسیاری از فرآیندها و بهبود تجربه مشتری، صنعت مهمان‌نوازی را متحول کند. از جمله کاربردهای CHATGPT در صنعت هتلداری از زبان خود این چت‌بات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش چت‌بات‌ها: از ChatGPT می‌توان برای آموزش چت‌بات‌ها استفاده کرد تا به‌صورت ۲۴ ساعته و بدون توقف، به درخواست‌ها و رزروهای مشتریان رسیدگی کند تا کارکنان هتل، وقت بیشتری برای کارهای مهمتر داشته باشند.
 • دستیاران مجازی: ChatGPT را می‌توان برای انجام کارهای خاص مثل ارائه اطلاعات در مورد امکانات هتل و جاذبه‌های محلی، راهنمایی و توصیه درباره رستوران‌ها و فعالیت‌های تفریحی و پاسخ به سوالات متداول تنظیم کرد.
 • خدمات ترجمه: ChatGPT می‌تواند برای آموزش مدل‌های ترجمه زبانی  استفاده شود و به هتل‌ها در برقراری ارتباط با مهمانان از کشورها و فرهنگ‌های مختلف و ارائه خدمات چند زبانه کمک کند.
 • پاسخ به ایمیل‌ها و رسانه‌های اجتماعی: ChatGPT می‌تواند در زمینه تولید پاسخ‌های خودکار به ایمیل‌های مشتریان و پیام‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده شود. به این ترتیب، هتل‌ها می‌توانند به سؤالات و شکایات مشتریان سریع‌تر و موثرتر پاسخ دهند.

چت جی پی تی در صنعت هواپیمایی

چت جی پی تی در صنعت هواپیمایی

بسیاری از کارشناسان صنعت هوانوردی معتقدند که ChatGPT پتانسیل بسیاری در حوزه هوانوردی و هواپیمایی دارد. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • تولید نسل جدید چت‌بات‌های پیشرفته برای ارائه خدمات به مشتریان
 • ارائه داده‌های دقیق‌تر و شخصی‌سازی‌شده‌تر برای مسافران از جمله اطلاعات پرواز، ردیابی چمدان و غیره
 • تجزیه‌ و تحلیل سریع مجموعه بزرگی از داده‌ها مثل داده‌های جریان مسافر و عملیات فرودگاه
 • دستیار شخصی دیجیتال برای بخش اطلاعات فرودگاه
 • بازیابی پیشرفته اطلاعات در جستجو، خلاصه‌سازی داده‌ها و غیره.

اما وقتی از خود CHATGPT سوال می‌کنیم چه کاربردی در صنعت هواپیمایی دارد، به پاسخ‌های جالب‌تری می‌رسیم:

 • تولید برنامه‌های بهینه برای پروازها و خدمه پرواز، برای بهبود کارایی عملیات خطوط هوایی
 • ارائه توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده برای مسافران، مانند پروازها و مقاصد پیشنهادی بر اساس ترجیحات و علایق آن‌ها
 • تولید پیشنهادات بازاریابی شخصی‌سازی‌شده برای صنعت هواپیمایی، مانند تبلیغات و پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • پیشنهاد مسیرهای بهینه برای پروازها بر اساس عواملی مانند آب‌وهوا، ترافیک هوایی و هزینه سوخت
 • پیشنهاد گزینه‌های سرگرمی برای مسافران در طول پرواز، بر اساس ترجیحات و علایق آن‌ها
 • پیشنهاد برنامه‌های تعمیر و نگهداری برای هواپیما برای کاهش زمان توقف و بهبود ایمنی
 • ارائه پاسخ‌های شخصی‌سازی‌شده در بخش خدمات مشتری برای پاسخ به سوالات و شکایات رایج

کمک چت جی پی تی به طراحی تور

الکس بینبریج (Alex Bainbridge)، بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم تجربه دیجیتال Autoura که از سال ۲۰۱۸ میلادی روی تاثیر هوش‌ مصنوعی بر گردشگری محلی کار می‌کند، تصورات جالبی درباره این چت‌بات دارد. او معتقد است اگر چت جی پی تی بتواند بی‌نهایت برنامه سفر ایجاد کند، پس زمانی هم می‌تواند بی‌نهایت تورهای گشت‌وگذار طراحی و اجرا کند. این چت‌بات می‌تواند در کسری از ثانیه برنامه تور را تدوین کند و در این برنامه، همه ترجیحات مسافر را در نظر بگیرد. از سوی دیگر، این چت‌بات شاید آغازگر تورهای تمام دیجیتال بدون دخالت نیروهای انسانی باشد؛ تور دیجیتالی که توسط یک چت‌بات هوش مصنوعی برنامه‌ریزی‌شده و با وسایل نقلیه خودران اجرا می‌شوند!

آیا  CHATGPT  نسل جدید OTA خواهد بود؟

آیا  CHATGPT  نسل جدید OTA خواهد بود؟

آیا ChatGPT همانطور که از نگاه برخی افراد، تهدیدی برای گوگل است، می‌تواند تهدیدی برای آژانس های مسافرتی آنلاین (OTAs) باشد؟ آیا آژانس‌های مسافرتی آنلاین مکالمه‌محور (COTA) که توسط هوش مصنوعی طراحی شده‌اند، جایگزین OTAهای امروزی خواهند شد؟ به نظر می‌رسد، با ظهور ChatGPT، نحوه جستجو و مصرف اطلاعات، به‌عنوان یکی از کارکردهای اصلی آژانس‌های مسافرتی آنلاین، برای همیشه تغییر خواهد کرد.

اغلب مسافران هنگام تحقیق درباره مقاصد، گزینه‌های اقامتی، رزرو بلیط و غیره، آنقدر جستجو می‌کنند تا در نهایت گزینه مناسبی پیدا کنند. اما به نظر می‌رسد ChatGPT می‌تواند انقلابی در نحوه جستجوی اطلاعات باشد. فرض کنید وقتی در حال جستجو هستید، یک چت‌بات با پرسیدن چند سوال ساده، از میان صدها هتل، ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها را به شما معرفی کند. حالا باید به چت‌بات بگویید که در میان پیشنهادات ارائه‌شده، کدام یک را به چه دلیلی دوست ندارید و به دنبال چه چیزی هستید تا زمانی که به یک اجماع برسید و بگویید: «این دقیقا همان چیزی است که به دنبالش بودم». 

وقتی می‌توان به سادگی با هوش مصنوعی مکالمه‌محور صحبت کرد و کار سخت جستجو در میان هزاران گزینه را انجام دهد، چرا باید در وب‌سایت‌های خسته‌کننده به دنبال گزینه مناسب بود؟ چرا وقتی هوش مصنوعی می‌تواند بهترین هتل‌ها با ویژگی‌های مورد نظر مشتری را پیشنهاد دهد، افراد باید وقت بگذارند و با مرور صفحات و فیلترهای گیج‌کننده آژانس‌های مسافرتی آنلاین وقت خود را تلف کند؟ با این سوالات دور از انتظار نیست که ‌OTAها در آینده نه‌چندان دور با چالش‌های جدیدی روبه‌رو شوند که زیر سر هوش مصنوعی است. 

مزایای جت جی پی تی در صنعت سفر

مزایای  جت جی پی تی در صنعت سفر

استفاده از چت‌بات مبتنی‌ بر هوش مصنوعی ChatGPT در صنعت سفر چه مزایایی دارد؟ بیایید از خود این چت‌بات سوال کنیم. طبق گفته‌های خود ChatGPT، این چت‌بات مزایای زیادی در صنعت سفر دارد. از سوی دیگر، از منظر کارشناسان گردشگری نیز ChatGPT فرصت‌های گوناگونی را در اختیار فعالان صنعت سفر قرار می‌دهد. در اینجا به بررسی این مزیت‌ها می‌پردازیم:

 • تجزیه و تحلیل داده‌ها: ChatGPT می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها، مانند تعامل با مشتری و تاریخچه رزرو را بررسی کند و از این اطلاعات برای پیش‌بینی بهره بگیرد. این ویژگی می‌تواند به ارائه‌دهندگان خدمات تور و فعالیت‌های تفریحی کمک کند تا در قیمت‌گذاری، تبلیغات و توسعه محصول بر اساس داده‌ها تصمیم بگیرند. دیو گولدن (Dave Goulden)، معاون محصول Sojern نیز در این‌باره می‌گوید: «این چت‌بات می‌تواند به کسب‌وکارهای مسافرتی کمک کند تا بازخورد مشتری را تجزیه‌ و تحلیل و روندها یا الگوها را شناسایی کنند. هوش مصنوعی می‌تواند حجم وسیعی از داده‌های جستجو و رزرو سفر را پردازش کند و سپس، آن‌ها را به مدل‌هایی از رفتار کاربر تبدیل کند. با کمک این مدل‌ها، می‌توان رفتار جستجو و رزرو آینده مسافران را پیش‌بینی کرد و براساس رزروهای قبلی مسافر، اطلاعات مرتبطی در اختیار او قرار داد. این سطح از شخصی‌سازی بدون هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست.
 • بازاریابی خودکار: ChatGPT می‌تواند برای ایجاد و توزیع کمپین‌های بازاریابی گردشگری هدفمند بین مشتریان استفاده شود. این ویژگی می‌تواند به کسب‌وکارهای گردشگری کمک کند تا مخاطبان جدیدی را جذب کنند و رزروهای خود را افزایش دهند.
 • توسعه محصول: کسب‌وکارها می‌توانند از ChatGPT برای تجزیه‌وتحلیل بازخورد و ترجیحات مشتری استفاده کنند تا بدانند چه تورها، فعالیت‌ها یا خدماتی بیشتر مورد تقاضای مسافران است. سپس، می‌توان از این اطلاعات برای توسعه محصولات جدید و بهبود پیشنهادات موجود استفاده کرد.
 • افزایش کارایی و بهره‌وری: ChatGPT با خودکار کردن بسیاری از کارهای روزمره، می‌تواند به کسب‌‌وکارهای گردشگری کمک کند تا میزان فعالیت خود را افزایش دهند و بدون اضافه کردن نیروی جدید، پایگاه مشتری در حال توسعه خود را مدیریت کنند. پیتر سایم (Peter Syme)، بنیانگذار 1000 Mile Journey، معتقد است چت جی پی تی تاثیر زیادی بر بهره‌وری و تولید محتوا خواهد داشت. به‌ اعتقاد وی، به‌ کمک این فناوری هر تور اپراتور، هتل مستقل و شرکت حمل‌ و‌ نقلی فارغ از ابعاد خود، حالا به اندازه شرکت‌های بسیار بزرگ‌تر از خود فرصت دارد تا سازنده باشد. سایم معتقد است اینکه همه می‌توانند به این فناوری دسترسی داشته باشند نقطه قوت اصلی آن است.
 • بهبود تجربه مشتری: ChatGPT با ارائه تعاملات شخصی‌سازی‌شده با مشتری، به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تجربه مشتری را بهبود ببخشند؛ موضوعی که منجر به افزایش وفاداری و بازگشت مشتری می‌شود. راجش نایدو (Rajesh Naidu)، معاون ارشد گروه اکسپدیا (Expedia) نیز در این زمینه معتقد است که ChatGPT نشان داده کارایی هوش مصنوعی محدود به بهبود جستجو نیست و این فناوری می‌تواند مزایای بسیار بیشتری داشته باشد. امروزه شرکت‌ها به‌خوبی از ارزش تجربیات شخصی‌سازی‌شده مبتنی بر داده آگاه هستند و ChatGPT این نیاز را برطرف می‌کند. این چت‌بات، با صرفه‌جویی در زمان و هزینه، کمک می‌کند تا شرکت‌ها منابع خود را برای حل مشکلات پیچیده‌تر تخصیص دهند.
 • بهبود ارائه خدمات به مشتری: از ChatGPT می‌توان برای ارائه خدمات سریع و کارآمد، پاسخ دادن به سوالات متداول و کمک به مشتریان در فرآیند رزرو استفاده کرد. در این صورت، حجم کاری کارمندان بخش خدمات مشتری کاهش پیدا خواهد کرد و همزمان، به بهبود رضایت مشتری کمک می‌کند. در واقع، چت جی پی تی می‌تواند تجربه پشتیبانی از مسافران را متحول کند. خدمات پشتیبانی خودکار در یک دهه گذشته پیشرفت زیادی داشته، اما چت‌بات‌های قبلی نمی‌توانستند ترجیحات مسافران را تشخیص دهند و گاه باید مسافر را به یک پشتیبان انسانی ارجاع می‌دادند. این در حالی است که این چت‌بات هوش مصنوعی جدید، می‌تواند منظور مسافر را درک و مشکل او را سریع‌تر حل کند. از سوی دیگر، این چت‌بات می‌تواند بدون وقفه به مسافران خدمات‌رسانی کند و شرکت‌ها را از هزاران ساعت خدمات تکراری رهایی بخشد.
 • تشخیص روندهای بازار: ChatGPT با تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها، قادر است روندها و بینش‌های بازار را در لحظه ارائه دهد و به کسب‌وکارها در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.
 • ساده‌سازی فرآیندها: ChatGPT می‌تواند برای ساده‌سازی فرآیندها و بهبود کارایی آژانس‌های مسافرتی، با سیستم‌های موجود یکپارچه شود.
  تسهیل برنامه‌ریزی سفر: یکی دیگر از فرصت‌های واقعی ChatGPT در صنعت سفر، تسهیل برنامه‌ریزی سفر است. تصور کنید مسافران بتوانند از این چت‌بات برای ایجاد برنامه سفر یا شناسایی بهترین‌ هتل‌ها استفاده کنند. چنین قابلیتی، می‌تواند فرآیند برنامه‌ریزی را بسیار ساده‌تر کند و مسافر را در عرض چند دقیقه به مقصود خود برساند.
 • دسترسی آسان: مایک کولتا (Mike Coletta)، مدیر تحقیقات و نوآوری  Phocuswright می‌گوید هوش مصنوعی سال‌ها است در صنعت سفر کاربرد دارد اما به‌ندرت توانسته‌اند اعتماد توده مردم را جلب کنند. این در حالی است که  ChatGPT هنوز وارد صنعت سفر نشده، توانسته اعتماد کاربران سراسر جهان را به‌لطف دسترسی آسان جلب کند. برخلاف بسیاری از فناوری‌های دیگر، کار کردن با این فناوری بسیار آسان است و نیازی به آموزش ندارد. بنابراین، می‌توان انتظار داشت مسافران توصیه‌های سفر آن را بدون تحقیق زیاد و وسواس بپذیرند.

معایب چت جی پی تی در صنعت سفر

معایب چت جی پی تی در صنعت سفر

آیا چت جی پی تی  یک انقلاب در عرصه هوش مصنوعی است یا قرار است مثل هزاران فناوری دیگر، زودتر از آنچه تصور می‌کنیم، از خاطره‌ها محو شود؟ پاسخ روشنی به این سوال وجود ندارد. برخی کارشناسان، کاملا به این فناوری نوظهور خوشبین هستند و برخی دیگر معتقدند چت‌بات چت جی پی تی، بیشتر یک شوی تبلیغاتی است. اما این چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی گفتگو محور، در کنار مزایای متعددی که برای آن نام برده می‌شود، چه معایبی دارد؟

 • به روز نبودن اطلاعات: ماکس استراکوف (Max Starkov)، مشاور و استراتژیست فناوری‌های سفر، معتقد است، سفر یک مقوله فوق‌العاده پویا است که در آن، اطلاعات صبح دیگر در بعدازظهر کارایی ندارد چرا که از موجودی اتاق‌ها گرفته تا قیمت‌ها، همه اطلاعات هر دقیقه تغییر می‌کند. حال برای مدیریت این اطلاعات پویا نمی‌توان به ChatGPT تکیه کرد که در سال ۲۰۲۱ میلادی متوقف شده است. 
  نیازمند تایید انسان‌ها: مت بارکر (Matt Barker)، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت برنامه‌ریزی سفر Horizon Guides، می‌گوید یکی از برندهای کروز تفریحی که به آن‌ها همکاری می‌کند، تصمیم گرفته است از ChatGPT برای تامین محتوای وب‌سایت خود استفاده کرده و صدها هزار دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند. به‌گفته وی، کیفیت متن خروجی خوب است و احتمالا با گذشت زمان بهتر از آن چیزی خواهد شد که بیشتر مردم می‌توانند بنویسند و از نوشتن توضیحات محصول تا اجرای کمپین‌های ایمیلی، این چت‌بات در موارد زیادی کارایی دارد.
  بارکر البته تاکید می‌کند هرچقدر که هم متن تولیدی توسط چت جی پی تی خوب باشد، باز هم برای بررسی کیفیت متن خروجی به تخصص انسانی نیاز است. از سوی دیگر، این چت‌بات نمی‌تواند جزئیات یا بینش جدیدی به متن اضافه کند؛ چیزی که در تولید محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین مشخص نیست گوگل چطور به محتوای تولید شده توسط چت‌ جی پی تی واکنش نشان دهد و آیا محتوای تولیدی توسط هوش مصنوعی را در نتایج خود خواهد پذیرفت یا خیر. شاید گوگل در آینده متنی را که توسط انسان‌های متخصص تولید و تایید شده را به‌عنوان یک امتیاز رتبه‌بندی در اولویت قرار دهد. 
 • رشد نظرات یا Review های جعلی: اگر  هوش مصنوعی مولد، مانند ChatGPT، شروع به تولید نظرات جعلی در پلتفرم‌های مسافرتی کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ این سوال برای شرکت‌های مسافرتی که خدمات خود را بر اساس نقد کاربران رتبه‌بندی می‌کنند، یک کابوس است. البته تقلب در ثبت نظرات یا Review های جعلی، مختص این چت‌بات نیست. Tripadvisor به‌عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم انتشار نظرات کاربران، در سال ۲۰۲۱ میلادی از ۲۶ میلیون نظر ثبت‌شده، یک میلیون نظر جعلی کشف کرده بود. با این وجود، کریستین واتس (Christian Watts) بنیانگذار شرکت نرم‌افزاری مدیریت کانال محتوا Magpie، معتقد است هوش مصنوعی اگرچه احتمال گسترش نظرات جعلی را به همراه دارد، اما همزمان پتانسیل بهبود خدمات را نیز دارد. وی معتقد است می‌توان از نظرات ثبت‌شده کاربران، برای تولید محتوای معتبرتر و تجزیه و تحلیل عمیق‌تر احساسات مشتریان استفاده کرد. بررسی نظرات ثبت‌شده می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند محتوای خود را بهبود بخشیده و کشف کنند که باید محتوای خود را در چه قالبی ارائه دهد. با این وجود، کسب‌وکارها و کاربران عادی نمی‌توانند هزاران نظر ثبت‌شده از یک جاذبه را بررسی کنند، اما یک ابزار هوش مصنوعی مولد می‌تواند به‌راحتی این کار را انجام دهد و باید از این پتانسیل استفاده کرد.

چت جی پی تی، بخشی از یک موج بزرگ

چت جی پی تی در صنعت سفر -چت جی پی تی، بخشی از یک موج بزرگ

تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت سفر، این روزها محسوس‌تر از گذشته است. تحقیقات مرکز نوآوری لوفت هانزا (LIH) روی فهرست‌های شغلی بیش از ۳ هزار شرکت فناوری نشان می‌دهد، عناوین شغلی مرتبط با هوش مصنوعی از سال ۲۰۱۸ میلادی شتاب گرفته و این شتاب در سال‌های اخیر تسریع شده است. 

به نظر کارشناسان این حوزه، اگرچه ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی هنوز به اندازه کافی جا نیفتاده‌اند و نمی‌توان به‌طور صد درصد به صحت داده‌های آن‌ها اعتماد کرد، اما مزایای این فناوری نوظهور و ابزارهای مبتنی بر آن آنقدر زیاد است که شرکت‌های مسافرتی بدون شک آن‌ها را با دقت رصد کرده و در زمان مناسب از این فناوری‌ها استفاده خواهند کرد. ChatGPT هم از این قاعده مستثنی نیست. این فناوری جذاب که هنوز در ابتدای راه است، غول بزرگ فناروی گوگل را بر آن داشت تا بلافاصله ابزار چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی خود را راه‌‌اندازی کند. بنابراین دور از انتظار نیست که در آینده نه‌چندان دور استفاده از این چت‌بات سرعت بیشتری بگیرد و ردپای آن را در همه بخش‌های صنعت سفر به چشم بخورد. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

ChatGPT چیست و چگونه کار می‌کند (اطلاعات جامع)

مطالب مرتبط