دستیاران مجازی، همراه جدید مسافران + معرفی نمونه‌های موردی

دستیاران مجازی، همراه جدید مسافران + معرفی نمونه‌های موردی

تصویر فوق توسط هوش مصنوعی مولد تولید شده است.

رسانه قطبنما: به عصر دستیاران مجازی سفر خوش آمدید! جایی که به‌جای دانلود برنامه رزرو تاکسی، هتل، پرواز و غیره، فقط باید علایق، زمانبندی و بودجه سفر خود را به دستیار مجازی خود بگویید و در عرض چند دقیقه برنامه سفرتان را دریافت کنید! این دستیار مجازی است که همه کارهای سفر، از گرفتن تاکسی تا رزرو پرواز، رزرو هتل، هماهنگی پارکینگ، گشت‌وگذار در مقصد، رزرو رستوران و غیره را برای‌تان انجام می‌دهد.

حتما فکر می‌کنید این یک رویای بلندپروازانه است، اما اینطور نیست. گرچه دستیاران مجازی سفر امروزی هنوز به این مرحله نرسیده‌اند، اما همین حالا هم برخی از این وظایف را به‌راحتی انجام می‌دهند!

با توسعه هوش مصنوعی در گردشگری، دستیاران مجازی به‌ سرعت در حال گسترش و تکاملند. اما منظور از دستیار مجازی یا به‌طور دقیق‌تر دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی چیست؟ و این دستیاران، چگونه به کمک گردشگری آمده‌اند؟

دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی چیست؟

وقتی از دستیار مجازی صحبت می‌کنیم، برخی به‌یاد افرادی می‌افتند که در نقش یک مدیر دفتر، به‌صورت دورکار، در تنظیم برنامه کاری، پاسخگویی به ایمیل‌ها، ترتیب‌دادن ملاقات‌ها و غیره کمک می‌کنند؛ اما منظور ما از دستیار مجازی، دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به آن دستیار هوش مصنوعی (AI Assistant) یا دستیار دیجیتال (Digital Assistant) نیز می‌گویند.

 دستیار مجازی AI یک برنامه کاربردی (Application) است که دستورات زبان طبیعی را درک می‌کند و بسته به دستور، بدون دخالت نیروی انسانی، به سوالات کاربر پاسخ می‌دهد یا یک وظیفه را به انجام می‌رساند. دستیار مجازی AI، از هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین برای استخراج اطلاعات، درک و پردازش مکالمه کاربر استفاده می‌کند و قابلیت تجزیه‌ و تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن را دارد.

شاید حالا تصور می‌کنید، دستیاران مجازی همان چت‌بات‌هایی هستند که پیش از این با آن‌ها تعامل داشته‌اید؛ اما اینطور نیست! چت‌بات‌های سنتی قابلیت درک نیاز کاربر را نداشتند و تنها، براساس داده‌هایی که از پیش داشتند، می‌توانستند به برخی سوالات مشخص پاسخ دهند. با ظهور هوش مصنوعی، چت‌بات‌های سنتی به دستیاران مجازی پیشرفته‌ای ارتقا یافته‌اند که می‌توانند از طریق شبیه‌سازی مکالمه انسانی، علایق کاربر را درک کرده، نیازهای او را پیش‌بینی کنند و بر اساس نیاز هر کاربر، پاسخ‌های شخصی‌سازی‌شده ارائه دهند. از همه مهم‌تر اینکه، دستیاران مجازی با کمک فناوری هوش مصنوعی، قدرت یادگیری دارند و می‌توانند خود را بهبود ببخشند.

از نمونه‌های اولیه دستیاران مجازی می‌توان به الکسا (Alexa) دستیار مجازی آمازون، سیری (Siri) اپل، کورتانای مایکروسافت (Cortana) و دستیار گوگل (Google Assistant) اشاره کرد. این دستیاران مجازی می‌توانستد وظایف ساده‌ای مثل کنترل و بررسی وضعیت دستگاه‌های مختلف خانه‌های هوشمند مثل چراغ‌ها، برقراری و دریافت تماس‌های تلفنی، یافتن مسیر، بررسی رزرو پرواز، پخش موسیقی و غیره را انجام دهند. امروزه با توسعه هوش مصنوعی، دستیاران مجازی هوش مصنوعی نیز تکامل یافته و قابلیت پردازش دستورات پیچیده‌تری مثل رزرو خدمات سفر را دارند.

کاربردهای دستیاران مجازی سفر

کاربردهای دستیاران مجازی سفر

برخی از کاربردهای دستیاران سفر مجازی در صنعت سفر عبارت است از:

 • شخصی‌سازی سفر: دستیار مجازی می‌تواند با درک ترجیحات مسافر و بررسی رزروهای قبلی، مناسب‌ترین گزینه‌ را پیشنهاد و روند رزرو را سریع‌تر و آسان‌تر کنند. 
  برنامه‌ریزی سفر: دستیار مجازی می‌تواند بسته به علایق مسافر، بودجه، تجربه رزروهای قبلی و غیره، در کوتاه‌ترین زمان یک برنامه سفر شخصی‌سازی شده ایجاد کند.
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها: دستیار مجازی می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی، داده‌هایی مثل بهترین قیمت پیشنهادی برای مشتری، کاهش هزینه‌های سفر و غیره را جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل کند.
 • افزایش بهره‌وری: دستیاران مجازی می‌توانند بدون دخالت نیروی انسانی، بسیاری از وظایف را انجام دهند.
  دستیاران مجازی سفر در اتاق هتل: امروزه بسیاری از برندهای هتلداری از دستیارهای مجازی برای کمک به پیش‌بینی خواسته‌های مهمانان در اتاق هتل استفاده می‌کنند تا تجربیات شخصی‌تری به آن‌ها ارائه دهند؛ نمونه بارز استفاده از هوش مصنوعی در هتل.
 • بهینه‌سازی هزینه‌‌های سفر: دستیاران مجازی سفر از هوش مصنوعی، برای نمایش مقرون‌به‌صرفه‌ترین قیمت‌ها استفاده می‌کند.
 • تسهیل ارتباط در سفر: دستیار مجازی سفر می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی، ترجمه به زبان‌های مختلف را با دقت بالایی انجام دهدو ارتباط با جوامع محلی را تسهیل کند.

انقلاب دستیاران مجازی با تولد هوش مصنوعی مولد

نقش هوش مصنوعی مولد در توسعه دستیاران مجازی AI

دنیای دستیاران مجازی، این روزها با تولد چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی مولد، ChatGPT، متحول شده است. این چت‌بات مکالمه‌محور، می‌تواند با درک سوال کاربر به او پاسخی انسانی دهد، در پردازش زبان طبیعی قدرت زیادی دارد و قادر است موضوع مکالمه را تشخیص دهد و ادامه آن را پیش‌بینی کند. 

حالا، شرکت‌های زیادی در حال تکامل دستیاران مجازی خود با کمک این چت‌بات هوش مصنوعی هستند تا هم مکالمه با کاربر را از قالب خشک و رسمی قبلی درآوردند و به یک مکالمه انسانی تبدیل کنند و هم، بتوانند نیازهای کاربر را دقیق‌تر تجزیه‌وتحلیل کنند و پاسخ‌های سریع‌تر و شخصی‌سازی‌شده‌تری ارائه دهند. البته این چت‌بات، با اطلاعات موجود تا سال ۲۰۲۱ میلادی آموزش دیده و به اطلاعات روز مجهز نیست. بسیاری از شرکت‌های مسافرتی برای غلبه به این مشکل، این چت‌بات هوشمند را با داده‌های سفر خود ترکیب کرده‌اند تا اطلاعات در لحظه را به مسافران ارائه دهند. 

نمونه‌های موفق دستیاران مجازی در سفر

گاید گیک

دستیار مجازی سفر - Guidegeek

 • یک برنامه سفر ۵ روزه به ویتنام طراحی کن!
 • شهرهای کمتر شناخته‌شده در ژاپن با معابد زیبا و کم جمعیت کدامند؟

به‌همین راحتی، سوالات خود را با گاید گیک مطرح و پاسخ خود را دریافت کنید. گاید گیک (GuideGeek) نام یک دستیار سفر مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی و محصول وب‌سایت‌ خبری و مسافرتی Matador Network است. گاید گیک در برنامه‌ریزی سفر کمک می‌کند و از معرفی هتل یا اقامتگاه‌ها گرفته تا طراحی برنامه سفر، معرفی رستوران‌ها و بارها، تورها، بهترین مسیر سفر، نکات ایمنی، بودجه روزانه سفر، آداب و رسوم یا اصطلاحات زبان محلی، اطلاعات ویزا، حمل‌ونقل عمومی، قیمت‌ها، ساعت کاری و غیره اطلاعات ارزشمندی به شما می‌دهد. 

این دستیار مجازی سفر، در حال حاضر تنها از طریق برنامه واتساپ در دسترس است؛ اما توسعه‌دهندگان آن، در نظر دارند این برنامه در بستر سایر برنامه‌های کاربردی مثل اینستاگرام نیز در دسترس قرار دهند. گاید گیک هنوز در مرحله آزمایشی است.

اکسپدیا

اکسپدیا (Expedia) به‌تازگی یک افزونه مبتنی بر چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT را به اپلیکیشن iOS خود اضافه کرده که به کاربران در انتخاب مقاصد، هتل‌ها، فعالیت‌های تفریحی و موارد دیگر کمک می‌کند. این دستیار مجازی، به‌صورت مکالمه‌محور کاربران را هدایت می‌کند و دیگر مانند چت‌بات‌های قدیمی خسته‌کننده نیست. 

برای استفاده از این ابزار، باید وارد اپلیکیشن  iOS اکسپدیا شوید و گزینه Explore trip ideas with ChatGPT را انتخاب کنید. سپس، کاربر می‌تواند در محیط چت، سوالات خود را مطرح و پاسخ خود را دریافت کند. این پاسخ‌ها، بر اساس داده‌های سفر اکسپدیا است و دستیار مجازی توصیه‌‌های متعددی از جمله هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، پروازها، حمل‌ونقل، تجربیات و غیره متناسب با نیازهای کاربر را ارائه می‌دهد. 

این برنامه، به‌طور خودکار ۳ تا ۵ هتلی که با معیارهای کاربر تطابق بیشتری دارد را در بخش «تابلو سفر» (Trip Board) ذخیره می‌کند تا کاربر به‌سرعت قیمت‌ها، نظرات و عکس‌ها را مشاهده کرده و رزرو خود را تکمیل کند. دستیار مجازی اکسپدیا فعلا به زبان انگلیسی راه‌اندازی شده اما این شرکت قصد دارد در آینده زبان‌های بیشتری را پشتیبانی کند.

کایاک

معرفی دستیاران مجازی سفر- kayak

«در ماه می ۲۰۲۳، با ۵۰۰ دلار، می‌توانم از نیویورک به کجا سفر کنم؟»

به‌همین راحتی می‌توانید با دستیار مجازی کایاک (KAYAK) مکالمه کرده و مقصد بعدی سفر خود را در کسری از زمان انتخاب کنید. کایاک یکی از مشهورترین موتورهای جستجوی صنعت سفر است که از سال‌ها پیش از دستیاران مجازی استفاده می‌کند تا به کاربران در انتخاب بهترین گزینه کمک کند اما این شرکت هم، با ادغام دستیار سفر مجازی خود با چت‌بات ChatGPT، حالا یک دستیار سفر مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی دارد که امکان تعامل گفتگومحور بیشتری را با این موتور جستجو فراهم می‌کند.

این دستیار مجازی براساس معیارهای جستجوی کاربر و داده‌های سفر کایاک، به‌سرعت مناسب‌ترین گزینه‌ها را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. توانایی ChatGPT در درک و تجزیه و تحلیل زبان طبیعی، دستیار مجازی کایاک را قادر می‌سازد تا توصیه‌های شخصی‌‌سازی‌شده‌تری را در پلتفرم خود ارائه دهد. به‌عنوان مثال، اگر کاربری درخواست رزرو هتل در شهر نیویورک آن‌هم نزدیک به یک جاذبه خاص را کند، ChatGPT می‌تواند نیازها و ترجیحات خاص مسافر را درک کرده و از کایاک بخواهد تا گزینه‌های متناسب با آن اطلاعات را ارائه دهد.

ناوان

دستیار مجازی سفر - Ava دستیار مجازی Navan

«چطور می‌توانم در هزینه سفر کاری‌ام، ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنم؟»

اگر پاسخ این سوال را می‌خواهید می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز به دستیار مجازی شرکت «ناوان» (Navan) مراجعه کنید. شرکت ناوان که پیش از این با نام TripActions شناخته می‌شد، یک استارتاپ فعال در زمینه سفرهای تجاری است که در سال ۲۰۱۵ میلادی تاسیس شد. این استارتاپ به‌تازگی از دستیار مجازی خود با نام «Ava» رونمایی کرده است. این دستیار مجازی هوش مصنوعی نیز بر مبنای چت جی‌پی‌تی طراحی شده است و علاوه بر کمک به برنامه‌ریزی سفر، از قدرت این چت‌بات فوق‌العاده هوشمند برای تحلیل داده‌های تجاری و کمک به صرفه‌جویی در هزینه و زمان سفرهای کاری استفاده می‌کند.

دستیار مجازی Ava قدرت تجزیه و تحلیل داده‌های هزینه سفر در لحظه را داشته و می‌تواند بر مبنای سیاست‌های سفر هر شرکت، هزینه‌های سفرهای کاری در آینده را نیز پیش‌بینی کرده و فرصت‌های کاهش هزینه را شناسایی کند. Ava اکنون تنها برای برخی مشتریان در آمریکای شمالی در دسترس است و در ماه‌های آینده به مشتریان بیشتری عرضه خواهد شد.

همانطور که می‌بینید، دستیاران مجازی با گسترش هوش مصنوعی، به‌سرعت در حال تکامل و پیشرفتند. اگرچه هنوز برای اطمینان ۱۰۰ درصدی به دستیاران مجازی کمی زود است اما حتی با همین عدم قطعیت، اینکه یک دستیار مجازی با استفاده از هوش مصنوعی در کسری از زمان، بتواند یک برنامه سفر چندین روزه را به‌طور دقیق و بر اساس علایق کاربر برنامه‌ریزی کند، فوق‌العاده است. این یعنی تجربه کاربر به‌میزان قابل‌توجهی بهبود یافته و روند رزرو تسریع می‌شود. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

ماموریت جدید هوش مصنوعی در دنیای سفر

مطالب مرتبط