لیست اهداف و تصمیمات سال نو را دور بیندازید؛

ویژن برد چیست و چطور یک ویژن برد درست کنیم؟

ویژن برد چیست و چطور یک ویژن برد درست کنیم؟

رسانه قطبنما: اغلب ما سال نو را با فهرستی از تصمیم‌‌ها و اهداف مثل یادگیری یک زبان جدید، آموزش یک مهارت، کاهش وزن، افزایش فروش، راه‌اندازی یک استارتاپ، رونمایی از یک محصول جدید و غیره آغازمی‌کنیم؛ فهرستی بلندبالا که در بیشتر اوقات راه به‌جایی نمی‌برد و نمی‌توانیم به آن پایبند بمانیم؛ اما چرا؟ درواقع اگر چشم‌انداز روشنی از اهدافتان نداشته باشید و این اهداف مدام جلوی چشم‌تان نباشد، بسیار دشوار است که درگیر روزمرگی‌های زندگی نشوید و بتوانید روی اهداف متمرکز مانده و همه تلاشتان را برای رسیدن به آن یکسو کنید.

 اگر شما هم یک لیست از اهداف جدید را برای رشد فردی، بهبود جایگاه شغلی و حتی رشد کسب‌وکارتان در سال نو فهرست کرده‌اید، ما یک پیشنهاد جایگزین برای شما داریم: «یک ویژن برد آماده کنید.»

اما ویژن برد چیست و چه تفاوتی با فهرست‌کردن اهداف دارد؟ با این مقاله همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

ویژن برد چیست

وقتی درباره ویژن برد (Vision Board) صحبت می‌کنیم، منظورمان یک تکه مقوا یا تخته است که با مجموعه‌ای از تصاویر کلاژشده از مجلات، نقاشی‌ها و کلمات پوشیده‌شده و نمایانگر یک چشم‌انداز کلی از اهداف و آرزوهای شما برای دست‌یافتن در یک بازه زمانی مشخص است. ویژن برد یک نمایش بصری از دستاوردها و اهدافی است که می‌خواهید در زندگی، کار و غیره به آن‌ها دست پیدا کنید و به شما اجازه می‌‌دهد روی رسیدن به آنچه می‌خواهید متمرکز شوید. 

این تابلو می‌تواند فیزیکی یا دیجیتالی باشد و شما می‌توانید از آن برای نشان دادن چشم‌انداز زندگی شخصی، ترسیم چشم‌انداز اهداف حرفه‌ای و کاری و غیره استفاده کنید. ویژن برد می‌تواند برای اهداف بلندمدت مثل یک برنامه ۵ ساله یا اهداف کوتاه‌مدت ترسیم شود.

اما چرا باید به‌خودمان زحمت دهیم و یک تابلوی کلاژشده از اهدافمان درست کنیم؟ تفاوت ویژن برد با فهرست‌کردن اهداف روی یک کاغذ چیست؟ باید بگوییم در وهله اول آنچه که ویژن برد را موثرتر از نوشتن فهرست اهداف می‌کنید، بصری‌بودن آن است.

همه ما بارها شنیده‌ایم که تصاویر در مقایسه با کلمات قدرت بیشتری برای انتقال مفاهیم دارند. وقتی در ابتدای سال یک فهرست از تصمیمات یا اهداف‌تان را تهیه می‌کنید، اغلب جایی بهتر از کشوی میز کارتان پیدا نمی‌کند و دیگر به‌ندرت رنگ روز را می‌بیند؛ اما می‌توانید تابلوی ویژن برد را جایی جلوی چشمتان نصب کنید و هر روز و هر لحظه این تابلو را ببینید که به شما یادآوری می‌کند آیا کاری که انجام می‌دهید در راستای رسیدن به تصویری است که در ابتدای سال ترسیم کرده‌اید یا خیر.

ویژن برد چطور کار می‌کند

ویژن برد چطور کار می‌کند

حتما بارها شنیده‌اید اگر هدفی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید جلوی چشم‌تان باشد، بالاخره روزی در واقعیت تجسم پیدا می‌کند؛ باید بگوییم بله این مسئله تاحدودی درست است؛ اما تنها در صورتی‌که همه تلاشتان را معطوف به آن هدف کنید و تمرکزتان را برای رسیدن به آن از دست ندهید. ویژن برد قرار نیست جادو بکند و تنها با نمایش آنچه دوست دارید به آن عینیت ببخشد، بلکه قرار است با متمرکزکردن شما روی اهداف‌تان و دادن یک چشم‌انداز روشن از آنچه می‌خواهید به آن برسید، هر لحظه به شما یادآوری کند کجای مسیری قرار دارید که ابتدای سال برای آن برنامه‌ریزی کرده بودید.

از سوی دیگر، چه صاحب یک کسب‌وکار باشید و چه به‌دنبال توسعه فردی یا شغلی باشید، احتمالا شما هم مثل بسیاری از افراد دیگر، در طول سال زمان زیادی را صرف کارهای روزمره می‌کنید؛ بنابراین اجتناب‌ناپذیر است که اغلب اوقات آنقدر درگیر کارهای روزمره شوید که هدف و چشم‌انداز اصلی کسب‌وکار و زندگی‌تان را از یاد ببرید.

اینجا است که ویژن برد شما را از کارها و وظایف معمولی که همیشه انجام می‌دهید، بیرون می‌کشد و مجبورتان می‌کند فکر کنید آیا تصمیمی که دارید می‌گیرید، برنامه‌ای که به پیش‌ می‌برید، قراردادی که امضا کنید و ده‌ها تصمیم دیگری که باید در طول سال بگیرید، در راستای آن چیزی است که در ابتدای سال در نظر داشتید انجام دهید؛ آیا شما را در مسیری قرار می‌دهد که می‌خواستید در پیش بگیرید؛ و در نهایت آیا شما را به اهدافی می‌رساند که می‌خواستید به آن‌ها دست یابید.

ویژن برد هر روز شما را هوشیار می‌کند تا بتوانید تصمیمات و اقدامات‌ خود را ارزیابی کنید و ببینید دقیقا در کجای مسیر ایستاده‌اید.

چه چیز‌هایی را می‌توان در ویژن برد قرار داد

چه چیز‌هایی را می‌توان در ویژن برد قرار داد

پاسخ به این سوال کمی سخت است؛ اگر هر کسی بخواهد فهرست اهداف و آرزوهایی که برای زندگی، کسب‌وکار، شغل و غیره خود دارد را روی یک ویژن برد نصب کند، احتمالا حتی آسمان با همه وسعتش برای او کوچک خواهد بود و جا کم خواهد آورد!

با این وجود، پیشنهاد ما این است که هر هدفی که برای سال نو در نظر گرفته‌اید را در محدوده واقعیت نگه‌دارید؛ برای مثال، اگر از تصویری استفاده می‌کنید که نشان می‌دهد در سال نو کسب‌وکارتان را به قیمت ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌فروشید اما در واقعیت چنین چیزی ممکن نیست، احتمالا تنها فضای ویژن برد خود را از دست داده‌اید و دستاوردی نخواهید داشت. در عوض می‌توانید تصویری روی ویژن برد خود قرار دهید که نشان می‌دهد قصد دارید در سال جدید میزان درآمد خود را افزایش دهید یا حتی یک محصول جدید راه‌اندازی کنید.

پیشنهاد دوم ما این است که اهداف خود را خیلی دقیق تعیین نکنید؛ به‌طور مثال شاید وسوسه‌برانگیز باشد که عددی فرضی مثل ۱۰۰ میلیارد تومان را به‌عنوان مقدار پولی که می‌خواهید امسال به دست آورید، روی تابلوی ویژن برد خود قرار دهید. به‌جای این کار، راه را برای احتمالات باز نگه‌دارید؛ چرا که ممکن است به هر دلیلی نتوانید به آن رقم دست پیدا کنید یا برعکس از آن بسیار فراتر روید؛ پس به‌جای یک رقم دقیق از تصویری را پیدا کنید که نشان‌دهنده ثروت و موفقیت باشد. 

علاوه بر تصاویر می‌توانید کلمات، عبارات یا نقل‌قول‌هایی را پیدا کنید که با دیدگاه شما درباره آینده مطابقت دارند؛ این موارد هم گزینه‌های جذابی است که می‌توانید به‌ تابلوی خودتان اضافه کنید.

چطور ویژن برد طراحی کنیم

چطور ویژن برد طراحی کنیم

امروزه به‌لطف توسعه نرم‌افزارهای گرافیکی مختلف، مثل کنوا (Canva)، می‌توانید به‌راحتی یک ویژن برد دیجیتال طراحی کنید، اما پیشنهاد ما این است که دست‌به‌کار شوید و به‌صورت فیزیکی یک ویژن برد درست کنید؛ چرا که تجربه ساختن برد اهداف‌تان تاثیر زیادی بر ناخودآگاه شما و اعضای تیم خواهد گذاشت.

برای ساخت یک ویژن برد فیزیکی به یک تخته، مقوا یا هر چیزی محکمی که بتوانید چیزی روی آن بچسبانید و بنویسید، نیاز دارید. چند مجله، روزنامه، عکس، چسب، کاغذ و قیچی را نیز در کنار دست خود قرار دهید. حالا باید شروع به فکر کردن به اهداف و برنامه‌های‌تان برای سال نو کنید و چند سوال برای خود طرح کنید؛ به‌طور مثال اگر می‌خواهید برای کسب‌وکارتان یک ویژن برد درست کنید به این سوالات فکر کنید و به آن‌ها پاسخ دهید:

  • چگونه می‌خواهید [عملیات/فعالیت‌ها/نتایج را درج کنید] کسب‌وکارتان را نسبت به سال گذشته بهبود دهید؟
  • دوست دارید کسب‌وکارتان پایان سال کجا باشد؟
  • چه اهدافی برای کسب‌وکارتان دارید؟
  • چگونه می‌خواهید روی کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنید؟
  • می‌خواهید با چه مشتریانی کار کنید یا به آن‌ها بفروشید؟
  • به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت کسب و کار خود فکر کنید؛ قصد دارید امسال چه کارهایی انجام دهید؟ در ۵ سال یا ۱۰ سال آینده چطور؟

حالا با در نظر گرفتن پاسخ‌ها، شروع به جستجو بین روزنامه‌ها، مجلات و عکس‌ها کنید و متناسب با هر پاسخ، تصویری را روی تابلوی ویژن برد خود بچسبانید. لزومی ندارد تصویری که انتخاب می‌کنید به‌معنای واقعی کلمه همان پاسخ را نشان دهد، بلکه می‌تواند از تصاویر انتزاعی نیز استفاده کنید؛ به‌طور مثال، اگر می‌خواهید در سال جدید درآمد بیشتری کسب کنید، می‌توانید از علامت دلار یا یک تصویر انتزاعی‌تر مانند آبشار روان یا چیزی به رنگ اسکناس استفاده کنید.

علاوه بر چسباندن تصاویر برش‌خورده، می‌توانید از کلمات، جملات، نقل‌قول‌ها و غیره هم استفاده کنید یا اگر تصویر مناسبی پیدا نمی‌کنید، خودتان نقاشی کنید. سخت نگیرید؛ حتی اگر فکر می‌کنید که خلاق نیستید، وقتی شروع به کار کنید متوجه خواهید شد که کدام تصاویر با پاسخ شما منطبق است و دوست دارید آن تصویر را کجای تابلوی اهدافتان قرار دهید.

ویژن برد تیمی بسازید

ویژن برد تیمی بسازید

اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید، ساخت یک ویژن برد می‌تواند یک تمرین تیم‌سازی عالی برای کارمندان‌ و همکارانتان باشد. هر تیم یا بخش می‌تواند ویژن بردی درست کند که نشان دهد این بخش قصد دارد امسال چه اهدافی و دستاوردهایی را برای شرکت به دست آورد؛ برای مثال، تیم بازاریابی ممکن است در سال نو روی گسترش محتوای ویدیویی یا دستیابی به مخاطبان جدید تمرکز کند؛ یا تیم مالی ممکن است خودکارسازی حقوق و دستمزد، اتوماسیون کارهای اداری و کاهش هزینه‌ها را به‌عنوان اهداف خود تعیین کند. ویژن برد بخش مدیریت هم ممکن است روی دستیابی به اهدافی مثل گسترش به بازارهای جدید یا افزایش سود تمرکز کند.

ساخت ویژن برد به‌عنوان یک تیم، سبب ایجاد مکالمه بین اعضا می‌شود که می‌تواند منجر به تولید ایده‌های جدید و خلاقانه شود. دست‌به‌کار شوید و همه را تشویق کنید تا خلاقیت خود را در ویژن برد شرکت سهیم کنند.

تعهد؛ تنها راه رسیدن به هدف

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، ویژن برد قرار نیست جادو کند؛ بلکه تنها یک ابزار یادآوری دائمی است تا هر روز و هر لحظه توجهتان را به سمت تحقق آن اهداف معطوف کنید. شما تنها در صورتی می‌توانید در پایان سال به اهداف و برنامه‌های‌تان جامه عمل بپوشانید که به این اهداف متعهد باشید و تلاش کنید. دیدن هر روزه تابلوی اهداف و آرزوها، به‌تنهایی شما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند؛ ویژن برد تنها ابزاری برای انگیزه‌بخشی است و اگر با چاشنی تعهد و تلاش همراه نشود، تفاوتی با فهرست اهداف سال نو که قبلا در کشوی میزتان قرار داشت، ندارد.

شاید درست‌کردن یک ویژن برد برای دستیابی به اهداف کمی غیرمتعارف به‌نظر برسد؛ به‌ویژه اگر صاحب یک کسب‌وکار بزرگ باشید؛ اما این دقیقا همان دلیلی است که باید این کار را انجام دهید، چراکه درست‌کردن ویژن برد می‌تواند خلاقیتتان را بیدار کند. وقتی از جریان فکری معمول خود خارج شوید و شروع به فکر کردن کنید، نورون‌های مغزتان را آشفته کرده و از آن‌ها دعوت می‌کنید تا مسیرهای جدیدی بسازند

در نهایت اگر در سال پیش‌رو روزهای سختی پیش بیاید، ویژن برد به شما یادآوری خواهد کرد چرا اینقدر سخت کار می‌کنید و چرا باید این بحران را نیز پشت سر بگذارید؛ پس با همه توان به مسیرتان ادامه دهید و دست از تلاش برندارید.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

۶ راهکار برای بازگشت به محیط کار بعد از تعطیلات

مطالب مرتبط