هاب اسپات در گزارشی بررسی کرد

۵ روند بازاریابی درونگرا در ۲۰۲۲ + برترین کانال‌های مارکتینگ

۵ روند بازاریابی درونگرا در ۲۰۲۲ + برترین کانال‌های مارکتینگ

رسانه قطبنما: هاب اسپات که یکی از قوی‌ترین و جامع‌ترین ابزارهای حوزه دیجیتال مارکتینگ در مقیاس جهانی است، به‌تازگی گزارشی منتشر کرده و در آن به بررسی وضعیت بازاریابی درونگرا در سال ۲۰۲۲ میلادی پرداخته است.

این شرکت از سال ۲۰۰۶ میلادی در موسسه تحقیقاتی تکنولوژی ماساچوست در آمریکا تاسیس شد و رفته‌رفته خدمات خود در حوزه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ را گسترش داد تا امروز به عنوان شرکتی مطرح، کامل‌ترین پکیج‌های خدمات و حتی آموزشی را در این زمینه برای مخاطبان و مشتریان خود اجرا می‌کند. طبق روال هرسال که هاب‌اسپات به انتشار گزارشی جامع در این حوزه می‌پردازد، امسال نیز به جمع‌آوری داده و اطلاعات در همه زمینه‌های مارکتینگ پرداخته و سعی کرده با دادن آمار و اطلاعات دقیق از سرتاسر جهان، به بازاریابان کمک کند با استفاده از منابع و داده‌های به‌روز، استراتژی‌های درست‌تر و کاربردی‌تر برای سال پیش‌رو خود تعریف و اتخاذ کنند.

در این گزارش، هاب‌اسپات از بیش از ۱۶۰۰ بازاریاب در حوزه B2B و B2C در سراسر جهان، داده جمع‌آوری کرده تا موارد زیر را بررسی کند:

 • کانال‌ها مورد استفاده بازاریابان
 • موثرترین استراتژی‌های بازاریابی
 • روندهای جدید و نوظهور در بازاریابی
 • کانال‌هایی که اثرگذاری گذشته خود را از دست داده‌اند
 • نحوه ارتباط با مصرف‌کنندگان و مخاطبان

داده‌ها بطور کلی نشان‌ داده که اینفلوئنسر مارکتینگ همواره در حال افزایش و رشد است و همچنین بازاریابان باید در استراتژی‌های سازمانی خود روی ویدیو مارکتینگ و ویدیوهای کوتاه (مثل ویدیوهای تیک‌تاک و ریلز اینستاگرام) و در کنار آن روی بازاریابی محتوایی تمرکز و سرمایه‌گذاری کنند.

ترندهای برتر سال ۲۰۲۲ در بازاریابی درونگرا

اینفلوئنسر مارکتینگ همچنان در صدر ترندهای مارکتینگ امسال قرار دارد. هاب اسپات عنوان کرده است که این رشد اینفلوئنسر مارکتینگ منطقی است، زیرا پیش‌بینی شده که صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ جهانی از ۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ میلادی فراتر خواهد رفت.

ترندهای برتر سال ۲۰۲۲ در بازاریابی درونگرا

بازاریابی تجربی (Experiential Marketing) نوعی استراتژی بازاریابی است که در آن با ایجاد تجربیات واقعی زندگی، مشتریان را جذب و علاقمند می‌کنند.

اما بیشترین سرمایه‌گذاری در مارکتینگ روی کدام بخش‌ها است؟

در سال ۲۰۲۱ میلادی، کلاب‌هاوس و استفاده از آن برای مارکترها بسیار جذاب بود اما امسال ۲۰ درصد از کل بازاریابان در فضای space توییتر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در سال ۲۰۲۲ بیشترین سرمایه‌گذاری در مارکتینگ روی کدام بخش‌ها است؟

برترین کانال‌های مارکتینگ در سال ۲۰۲۲

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۲ میلادی رسانه‌های اجتماعی بهترین کانال برای بازاریابان هستند. جالب اینجاست که اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به SEO کانال بهتری بوده است. با این‌همه، باید گفت که بهترین استراژی‌ها و کانال‌های بازاریابی باید مختص کسب‌وکار خود شما باشد و در این زمینه، نسخه‌ای که به درد همه کسب‌وکارها بخورد وجود ندارد. پس توجه داشته باشید که معیارهای موفقیت کسب‌وکار خود را پیدا کنید، نه آنچه که سایر کسب‌وکارها دنبال می‌کنند. کمپین‌های بازاریابی، وبسایت، ایمیل‌ها، پست‌های سوشال مدیا و رویدادها، همه و همه را باید به طور مداوم بر اساس نحوه رفتار مخاطبان و مشتریان خود بسنجید و بهینه کنید.

برترین کانال‌های مارکتینگ در سال ۲۰۲۲

هدف اصلی برندها از ویدیو مارکتینگ چیست؟

سال ۲۰۲۲ میلادی را می‌توان سالی شگرف برای صنعت ویدیویی دانست؛ اگرچه داده‌ها در ۳ ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی، اندکی کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد، اما میزان آن هنوز خیلی بالاتر از سال ۲۰۲۰ میلادی است! گویا بازاریابان تازه در حال کشف این موضوع هستند که بازاریابی ویدیویی و محتوا خلاق تا چه میزان می‌تواند اثربخشی و تعامل برای برند به همراه داشته باشد. بیش از ‌۳۰ درصد از کسب‌وکارهایی که در این گزارش بررسی شده است، اذعان داشته‌اند که قصد افزایش فعالیت خود در زمینه ویدیو مارکتینگ و افزایش ۱۰ درصدی بودجه مربوط به آن را دارند.

هدف اصلی برندها از ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۲ میلادی

در سال ۲۰۲۲ ترافیک وب‌سایت‌ها بیشتر از چه منابعی آمده است؟

منبع اصلی ترافیک و ورودی سایت‌ها به‌صورت مستقیم بوده، که نشان از آگاهی از برند (Brand Awareness) دارد. با اینکه هر فرد ترجیحات و روش‌های خاص خود را دارد تا در مورد برند یا موضوع موردنظر خود به اطلاعات مورد نیاز خود به‌صورت آنلاین دست پیدا کند، اما همچنان رسانه‌های اجتماعی یک روش رایج در بین افراد است که ۱۶ درصد از سهم کل ترافیک را در اختیار خود دارد. همچنین تبلیغات بنری سهم بیشتری نسبت به Search Ad در ترافیک وب‌سایت‌ها دارد.

از این رو، لازم است همه کسب‌وکارها به خاطر داشته باشند که همه محتوای وب‌سایت شما باید برای نمایش در موبایل، دسکتاپ و تبلت نیز به‌طور کامل بهینه شده باشد.

هدف اصلی برندها از ویدیو مارکتینگ

برندها بیشتر چه محتوایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند؟

بازاریابی محتوایی اولویت اصلی تیم‌های مارکتینگ است که شامل فرمت‌های چندرسانه‌ای می‌شود. امسال همچنان برای ۳ سال پیاپی ویدیو در بین بازاریابان بهترین فرمت رسانه‌ای بود، اما به‌طور خاص پلتفرم‌های ویدیویی کوتاه مثل تیک تاک و ریلز اینستاگرام سریع‌ترین رشد را دارند و در کنار آن بازاریابان همچنان از رسانه‌هایی استفاده می‌کنند که بیشترین مطابقت را با هویت برند یا صنعت آن‌ها داشته باشد.

بر اساس نتایج، ۲ نوع محتوای زیر موثرترین پست‌ها هستند:

 • محتوای خنده‌دار
 • محتوای تعاملی و درگیرکننده کاربر

روندهای بازاریابی درونگرا در سال ۲۰۲۲ - برندها بیشتر چه محتوایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند؟

ترندهای بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۲۲

درصد زیادی از بازاریابان در سال ۲۰۲۲ افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه‌های زیر را در استراتژی خود داشته‌اند:

 • تولید محتوا‌های تعاملی (بازی، چالش، نظرسنجی و …)
 • صرف زمان برای طراحی آزمون و کوییز برای مخاطبان
 • درگیر کردن و تعامل مخاطبان با سوشال مدیا
 • در جریان گذاشتن مخاطب از آنچه در پشت صحنه کسب‌وکار می‌گذرد. 

ترندهای بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۲۲

چالش‌های اصلی بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۲۲

وقتی صحبت از ROI به میان می‌آید، فیسبوک همچنان قادر است بهترین ارزش را برای بازاریابان خلق کند، اما این پلتفرم نیز باگ‌های تعاملی خود با مخاطبین را دارد. تیم‌های سوشال مدیای سازمان‌ها همانطور که دغدغه دستیابی و ایجاد مخاطب، درگیر کردن و تعامل با مخاطب و رسیدن به ایده‌های خلاقانه محتوا سوشال مدیا را دارند، همواره در حال مواجهه با چالش‌ها و مشکلاتی مانند ساخت، تولید و انتشار محتوا هستند.

چالش‌های اصلی بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۲۲

در ایمیل مارکتینگ چه شاخص‌هایی بیشتر رصد می‌شود؟

برندها و کسب‌وکارها در طول تاریخ مارکتینگ، برای سنجش موفقیت ایمیل مارکتینگ خود به نرخ باز شدن ایمیل متکی بودند و در پی آن، نرخ کلیک و bounce ‌rate را اندازه‌گیری می‌کنند. این درصورتی است که گزارش ما از وضعیت بازاریابان در زمینه ایمیل مارکتینگ نشان می‌دهد، بخش زیادی از آن‌ها از فاکتور مهمی مثل ROI غافل هستند و به آن توجه کافی ندارند. اگر از این شاخصه‌های سنجش استفاده نمی‌کنید از این پس آن‌ها را در برنامه‌ریزی و سنجش کمپین‌های خود در نظر بگیرید، اما اگر از آن دسته مارکترهایی هستید که به شدت به open rate متکی هستید، شاید نیاز باشد روش خود را بازنگری کنید و به فکر یک روش جایگزین دیگر برای تخمین، سنجش و برنامه‌ریزی برای تارگت‌های خود باشید.

روندهای بازاریابی درونگرا در سال ۲۰۲۲ - در ایمیل مارکتینگ چه شاخص‌هایی بیشتر رصد می‌شود؟

این گزارش حاصل ترجمه وب‌سایت دی‌ام برد (DM board) بوده است. 

آخرین روندهای بازاریابی را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط