کمپین عربستان برای جذب مسافران جام جهانی

«مسی» هواداران جام جهانی را به عربستان دعوت کرد + ویدیو

«مسی» هواداران جام جهانی را به عربستان دعوت کرد + ویدیو

رسانه قطبنما: در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی و در فاصله کمتر از دو ماه به شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، لیونل مسی، ستاره تیم ملی آرژانتین، از هوادارانی که قصد دارند برای تماشای مسابقات جام جهانی به قطر سفر کنند، خواست که بازدید از عربستان سعودی را از دست ندهند.

 این ستاره ۳۵ ساله فرانسوی باشگاه پاری سن ژرمن، روز جمعه ۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی، با انتشار یک عکس قدیمی از خود در عربستان، در صفحه اینستاگرامش نوشت: «اگر به جام جهانی می‌روید و می‌خواهید یک تجربه معتبر عربی را احساس کنید، اتفاقات شگفت‌انگیزی که در عربستان سعودی رخ می‌دهد را از دست ندهید؛ پروازهای بیشتر، پیشنهادات بیشتر، تجربیات بیشتر! دنیای عرب را بیشتر احساس کنید.»

پیش از آن در می ۲۰۲۲ میلادی نیز، مسی تصویری از خود و دوستانش، از جمله لئاندرو پاردس، بازیکن دیگر تیم پاری سن ژرمن، در قایقی تفریحی و در حال تماشای غروب خورشید منتشر کرد. او در توضیح این تصاویر نوشت: «کشف دریای سرخ از #عربستان دیدن کنید.»

اما تشویق هواداران به سفر به عربستان از سوی مسی، تنها به این پست‌ها محدود نشد. در ۷ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی و درحالی که تنها یکی دو هفته تا جام جهانی باقی مانده، مسی با انتشار یک ویدیو در صفحه اینستاگرام خود، باز هم از سفر به عربستان گفت. در ادامه این ویديو را می‌بینید:

همان طور که در این ویدیو مشخص است، مسی با پوشیدن لباس‌های سنتی عربستان از مناطق مختلف این کشور بازدید می‌کند و شور و هیجان بازدید از این کشور را به رخ می‌کشد.

مسی، سفیر گردشگری عربستان

در ماه می ۲۰۲۲ میلادی، وزیر گردشگری عربستان لیونل مسی را به‌عنوان سفیر گردشگری عربستان معرفی کرد. مسی بعد از اینکه به‌عنوان سفیر گردشگری این کشور معرفی شد، در رویداد فصل جده، وارد این شهر شد. فصل جده (Jeddah Season)، رویدادی ۶۰ روزه است که با برگزاری نمایش‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های هیجا‌ن‌انگیزی همراه است. ورود این ستاره آرژانتینی توسط احمد الخطیب، وزیر گردشگری عربستان در شبکه‌های اجتماعی اعلام شد. الخطیب در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «خوشحالم که در عربستان سعودی، میزبان لیونل مسی هستیم. ما برای کشف گنج دریای سرخ، فصل جده و تاریخ باستانی عربستان توسط مسی هیجان‌زده هستیم. این اولین سفر او به عربستان نیست و آخرین هم نخواهد بود.»

اعلام این که مسی سفیر گردشگری عربستان خواهد بود، با استقبال هواداران فوتبال و همچنین بازیکنان تیم ملی عربستان، از جمله سامی الجابر روبه‌رو شد.

این بازیکن فوتبال در توییتی نوشت: «به‌دلیل تأثیر بسیار زیادی که این بازیکن (مسی) دارد، معرفی او به‌عنوان سفیر گردشگری عربستان یک گام بسیار متمایز و منحصربه‌فرد است که تأثیرات مثبتی بر موقعیت جده به‌عنوان یک مقصد گردشگری خواهد داشت.»

اما چرا حضور ستاره فوتبال جهان در عربستان سعودی درست در آستانه مسابقات جام جهانی قطر اهمیت دارد؟

تاثیر جام جهانی بر کشورهای همسایه قطر

کمپین عربستان برای جذب مسافران جام جهانی

این اولین بار است که مسابقات جام جهانی در خاورمیانه برگزار می‌شود. میزبانی قطر از جام جهانی فوتبال، باعث رشد بخش‌های اصلی اقتصادی این کشور از جمله سفر و گردشگری، مهمان‌نوازی و زیرساخت‌ها شده است. اما تنها قطر نیست که می‌خواهد از فرصت جام جهانی برای رشد و توسعه خود استفاده کند؛ بلکه کشورهای همسایه قطر از جمله ایران نیز در تلاش بوده‌اند تا از این فرصت برای جذب هواداران فوتبال استفاده کنند.

هرچند که به نظر می‌رسد بسیاری از پیش‌بینی‌های مسئولان ایران برای جذب هواداران فوتبال درست از آب درنیامده است، اما سایر کشورهای همسایه مانند عمان، عربستان و امارات در این امر بسیار موفق عمل کرده‌اند. برای مثال، این ۳ کشور برای جذب هواداران فوتبال، در آستانه جام جهانی اعلام کرده‌اند که به هواداران جام جهانی ویزای رایگان چندبار ورود می‌دهد. 

در چنین شرایطی، عربستان با انتخاب هوشمندانه یک ستاره فوتبال پرطرفدار که هواداران خود را به سفر به عربستان تشویق می‌کند، در تلاش است که مسافران جام جهانی را به بازدید از این کشور دعوت کند. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

چطور کمپین گردشگری راه اندازی کنیم + ۸ گام عملی

مطالب مرتبط