دروغ ۱۳: اجرای خواننده ایرانی در افتتاحیه جام جهانی قطر

دروغ ۱۳: اجرای خواننده ایرانی در افتتاحیه جام جهانی قطر

رسانه قطب‌نما: حتما شایعاتی درباره اجرای یک خواننده ایرانی در افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شنیده‌اید. اما باید بگوییم که این، دروغ ۱۳ «رسانه قطب‌نما» بوده و قرار نیست که این اجرا توسط یک خواننده ایرانی صورت گیرد! اما فلسفه دروغ ۱۳ چیست؟

دروغ ۱۳ چیست؟

دروغ ۱۳ فروردین یا همان دروغ اول آوریل در این تاریخ در سراسر جهان انجام می‌شود. تاکنون بحث و فلسفه بسیاری درباره ریشه و فلسفه دروغ ۱۳ یا دروغ آپریل وجود داشته است و معروف‌ترین آن، مربوط به اقدام شارل نهم، پادشاه فرانسه است که در هنگام اصلاح تقویم گریگوری، جشن‌های سال نو را از اول آپریل به اول ژانویه منتقل کرد. مخالفان این اقدام در سال بعد، همچنان روز اول آپریل را به‌عنوان روز اول سال می‌دانستند و به دیدن دوستان و نزدیکان رفته و برای آن‌ها هدیه می‌بردند. در سال‌های بعد این افراد که همچنان بر سر برپایی جشن سال نو در روز اول آپریل اصرار داشتند و تقویم جدید را به رسمیت نمی‌شناختند، توسط دیگران دست انداخته می‌شدند و به اصطلاح به‌عنوان احمق‌های آوریل شناخته می‌شدند.

معروف‌ترین دروغ های آوریل

واژگونی برج پیزا، تغییر عدد پی، وجود آب در مریخ، بی‌وزنی روی زمین و صدها دروغ دیگر، از معروف‌ترین دروغ‌های ۱ آوریل در جهان هستند که در طول تاریخ در رسانه‌های جهان منتشر شده‌اند. 

در ایران نیز، همزمانی روز طبیعت یا همان ۱۳ به در با اول آپریل سال میلادی سبب شده است که این رسم در میان ایرانیان نیز به رسمیت شناخته شود. از معروف‌ترین دروغ‌های ۱۳ در ایران نیز می‌توان به کج‌شدن برج میلاد اشاره کرد.

تمام روز ۱۳ فروردین باید مراقب باشید که در دام دروغ ۱۳ گرفتار نشوید؛ چراکه شما نمی‌دانید دوستان و آشنایان‌تان در این روز چه شوخی‌ها و حقه‌هایی را برای‌تان در نظر گرفته‌اند. امیدواریم که روز ۱۳ فروردین با احترام به طبیعت و محیط‌زیست لحظات خوشی را کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید و گرفتار دروغ ۱۳ نشوید!

پیشنهاد قطب‌نما

گردشگری مسئولانه و نقش آژانس های طبیعت گردی

مطالب مرتبط