برنامه‌های سی‌امین دوره نمایشگاه ATM دبی

تمرکز نمایشگاه گردشگری دبی ۲۰۲۳ بر فناوری و سفرهای پایدار

تمرکز نمایشگاه گردشگری دبی ۲۰۲۳ بر فناوری و سفرهای پایدار

رسانه قطبنما: سی‌امین دوره نمایشگاه ATM دبی یا «بازار سفر عربی» (Arabian Travel Market)، از ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ (۱ تا ۴ می ۲۰۲۳ میلادی)، با حضور بیش از ۲ هزار غرفه‌دار و نمایندگان بیش از ۱۵۰ کشور، در مرکز تجارت جهانی دبی (DWTC) برگزار خواهد شد. پیش‌بینی شده است امسال بیش از ۳۴ هزار بازدیدکننده، در این دوره از نمایشگاه حضور داشته باشند.

به‌گفته مسئولین برگزاری این نمایشگاه، مشارکت غرفه‌داران در ATM 2023 در مجموع نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش یافته است. در این بین، مشارکت غرفه‌داران بخش خاورمیانه نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۴ درصد، اروپا ۱۷ درصد، آسیا ۱۵ درصد و آفریقا ۸.۵ درصد افزایش یافته است. حضور در بخش‌های فناوری سفر (Travel tech) و هتل این نمایشگاه نیز، نسبت به سال گذشته، به‌ترتیب ۶۲ درصد و ۳۷.۵ درصد رشد کرده است.

به گزارش «رسانه قطبنما»، با لغو محدودیت‌های کرونایی چین، به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار گردشگری جهان، امسال غرفه‌داران و متخصصان سفر چینی، استقبال خوبی از ATM 2023 کرده‌اند. چین در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱۵۵ میلیون گردشگر، که بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار هزینه کردند، تبدیل به برترین بازار منبع جهان شد. آسیای جنوب‌شرقی و هند نیز حضور پررنگی در ATM 2023 خواهند داشت. طبق گزارش بانک مرکزی هند (RBI)، اتباع هندی در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۰ میلیارد دلار برای سفرهای خارجی هزینه کردند که در مقایسه با دوران قبل از کرونا، حدود ۴۳ درصد افزایش داشته است. همچنین، برآوردها نشان می‌دهد، تعداد سفرهای خروجی هندی‌ها تا سال ۲۰۲۴ میلادی، به بیش از ۲۷ میلیون سفر خواهد رسید که ارزش آن بیش از ۴۲ میلیارد دلار است.

عربستان نیز، دیگر شرکت‌کننده اثرگذار ATM 2023 خواهد بود. این کشور در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی، میزبان بیشترین تعداد گردشگر ورودی نسبت به تمام کشورهای عربی بود و در این مدت، بیش از ۱۸ میلیون مسافر از این کشور بازدید کردند. گزارش‌ها نشان می‌دهد درآمد عربستان از گردشگری در نیمه اول سال ۲۰۲۲ میلادی، به حدود ۷.۲ میلیارد دلار رسیده است. 

مهم‌ترین بخش‌های ATM 2023

فناوری، محور اصلی نمایشگاه ATM 2023 است و نمایندگان بیش از ۸۰ شرکت پیشرو در زمینه فناوری سفر، در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. ATM 2023 همچنین برای اولین‌بار در تاریخ این نمایشگاه، یک بخش مستقل را به سفرهای پایدار و دوست‌دار محیط‌زیست اختصاص خواهد داد.

بیش از ۲ هزار مترمربع از فضای نمایشگاهی سی‌امین دوره نمایشگاه ATM دبی، امسال به بخش فناوری سفر (Travel Tech) اختصاص یافته که نشان‌دهنده رشد ۵۴.۷ درصدی در مقایسه با نمایشگاه سال گذشته است. بخش فناوری سفر ATM 2023، میزبان بیش از ۸۰ غرفه فناوری سفر با حضور شرکت‌های فناوری سفر مطرحی، همچون آمادئوس (Amadeus)، ویگو (Wego)، سابر (Sabre)، اکسپدیا (Expedia) و غیره خواهد بود که مجموعه متنوعی از نوآوری‌های پیشرفته در صنعت را به نمایش خواهند گذاشت.

استیج فناوری سفر ATM دبی (ATM Travel Tech Stage)، نیز میزبان چند میزگرد تخصصی با محوریت تاثیر نوآوری‌های مدرن، مانند هوش مصنوعی، متاورس، ارزهای دیجیتال، کلان داده‌ها و وب۳ (Web3) بر عملیات یکپارچه، توسعه حرفه‌ای، پرداخت‌ها، نحوه دسترسی، سفر پایدار و بهبود تجربه مشتری خواهد بود. همچنین ده‌ها سخنران متخصص در این دوره از نمایشگاه، درباره آخرین روندها و فرصت‌های فناوری در صنعت سفر صحبت خواهند کرد.

ATM Travel Tech Stage در مجموع میزبان بیش از ۲۰ نشست و رویداد متمرکز بر نوآوری خواهد بود. برخی از این میزگردها و نشست‌های نوآوری‌محور عبارت است از:

  • تکنولوژی؛ توانمندساز سفرهای پایدار: در این میزگرد کارشناسان بررسی خواهند کرد که چگونه ابزارهای آنلاین به مصرف‌کنندگان کمک می‌کنند تا به‌راحتی هنگام خرید و برنامه‌ریزی سفر، اثرات زیست‌محیطی سفر خود کاهش دهند. این پنل توسط «شاشانک نیگام» (Shashank Nigam)، بنیانگذار و مدیرعامل «SimpliFlying» مدیریت می‌شود و او میزبان تام کرشاو (Tom Kershaw) مدیر ارشد محصول و فناوری در «Travelport»، لوکاس بابز ( Lucas Bobes) مدیر بخش محیط‌زیست آمادئوس و «کارلو اولینیچک» (Carlo Olejniczak) معاون مدیر Booking.com خواهد بود.
  • روندهای تاثیرگذار بر سفر در سال ۲۰۲۳ و بعد از آن: در این نشست به بررسی نحوه مواجهه صنعت سفر با نوآوری در پی همه‌گیری جهانی و همچنین، چگونگی پیشرفت فناوری در سال‌های آینده پرداخته خواهد شد. عبدالرزاق اییر (Abdul-Razzaq Iyer) معاون بخش خاورمیانه سابر (Sabre)، مدیریت این میزگرد را برعهده خواهد داشت و اندی فینکلشتاین (Andy Finkelstein) مدیر فروش سابر، جیسون هوپر (Jason Hooper) رییس بخش راه‌حل‌های دیجیتال «Dnata» و دین ویکس (Dean Wicks) مسئول ارشد پرواز در ویگو (Wego)، سخنرانان این میزگرد خواهند بود. 

ATM 2023، علاوه بر تکنولوژی‌های نو، در این دوره تمرکز بسیاری بر پایداری خواهد داشت و به بررسی آخرین روندها و نوآوری‌های سفرهای سازگار با محیط زیست خواهد پرداخت. «Working Towards Net Zero» عنوان شعار اصلی کنفرانس پایداری سی‌امین دوره نمایشگاه ATM است که به بررسی آینده سفرهای پایدار خواهد پرداخت. Net Zero به معنا به صر رساندن اثرات مخرب زیست‌محیطی است. این کنفرانس همچنین، چگونگی تکامل روندهای نوآورانه در سفرهای پایدار را بررسی خواهد کرد.

امسال همچنین برای نخستین‌بار در جوایز سالانه نمایشگاه ATM دبی، که به غرفه‌داران برتر اهدا می‌شود، جایزه پایداری نیز به دسته‌بندی جوایز اضافه خواهد شد. در این دسته‌بندی، شرکت‌های حاضر بر اساس میزان تاثیر زیست‌محیطی خود و همچنین، تلاش‌هایشان برای کاهش ردپای کربن، رتبه‌بندی و نفرات برتر معرفی خواهند شد.

در کنار  پایداری و فناوری، ATM 2023 میزبان جلسات مختلفی با تمرکز بر مسائل مهم صنعت، از جمله هتل‌داری و مهمان‌نوازی، هوانوردی و حمل‌ونقل، رویدادها، سفرهای تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری مسئولانه، نیروی کار، جاذبه‌ها، سفرهای دریایی، گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی خواهد بود.

نمایشگاه ATM 2023، تنها یکی از برنامه‌های هفته سفر عربی است، که قرار است از اول  تا ۱۰ می ۲۰۲۳ میلادی (۱۱ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲) در دبی برگزار شود. نمایشگاه بازار بین‌المللی سفرهای لوکس عربی (ILTM)، کنفرانس بین‌المللی گردشگری و سرمایه‌گذاری (ITIC)، انجمن بین‌المللی کنگره و کنوانسیون (ICCA)، انجمن جهانی سفرهای تجاری (GBTA)، رقابت استارتاپی ATM، رویداد شبکه‌سازی سریع خریداران، رویداد شبکه‌سازی اینفلوئنسرها، جوایز سفرهای کاری و فستیوال غذای دبی، از دیگر برنامه‌هایی است که در کنار نمایشگاه بازار سفر عربی ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد. 

نمایشگاه ATM دبی که با نام نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و‌ توریسم دبی نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی گردشگری در جهان است که ظرفیت‌های گردشگری خاورمیانه را به نمایش می‌گذارد. سال گذشته، نمایشگاه ۲۰۲۲ ATM بیش از ۲۴ هزار بازدیدکننده را به خود جذب کرد و میزبان بیش از ۳۱ هزار شرکت‌کننده، از جمله ۱۶۰۰ غرفه‌دار از ۱۵۱ کشور جهان، بود. 

ATM 2023 امسال با مشارکت دپارتمان اقتصاد و گردشگری دبی (DET)، هواپیمایی امارات، گروه هتل‌ها و ریزورت‌های اینترکنتیننتال (IHG Hotels & Resorts)  و شرکت مدیریت مقصد «Al Rais Travel»، در مرکز تجارت جهانی دبی برگزار خواهد شد. برای ثبت‌نام در نمایشگاه ATM 2023، می‌توانید از این لینک اقدام کنید. 

اخبار رویدادهای گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید. 

مطالب مرتبط