معاون گردشگری کشور اعلام کرد

موسیقی و صنایع دستی از نمایشگاه گردشگری تهران حذف نمی‌شود

موسیقی و صنایع دستی از نمایشگاه گردشگری تهران حذف نمی‌شود

رسانه قطبنما: معاون گردشگری کشور حذف بخش‌های موسیقی آیینی و صنایع دستی از هفدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران را تکذیب کرد.

به‌گزارش راه‌بلد، علی اصغر شالبافیان گفت: «فضای نمایشگاه امسال به‌دلیل استقبال فعالان گردشگری با بیش از ۲۵هزار مترمربع، افزایش چشمگیری نسبت به سال‌های قبل داشته است.  حضور ۱۱ کشور خارجی در نمایشگاه امسال نهایی شده است.  ️امسال ۳ سالن به حوزه‌ گردشگری خوراک اختصاص پیدا کرده است.»

وی افزود: «حضورگروه‌های آیینی و موسیقی‌های مختلف به جهت اهمیت‌شان در توسعه گردشگری، امسال پررنگ‌تر از سال‌های قبل خواهد بود. یکی از تاکیدات به ادارات کل استانی استفاده از ظرفیت میراث ناملموس و جاذبه‌های میراث فرهنگی خصوصا ثبت جهانی شده، بوده است. هنرمندان صنایع دستی نیز چه در نمایش و چه به‌صورت تولید زنده آثارشان حضور خواهند داشت.»

شالبافیان با اشاره به اهمیت بخش گردشگری سلامت، از حضوری قوی این بخش به‌عنوان یک مجموعه پراهمیت در نمایشگاه امسال در یک سالن مجزا خبر داد.

چندی پیش خبرگزاری ایسنا در گزارشی به‌نقل از مصطفی فاطمی، مدیر توسعه گردشگری داخلی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از حذف قطعی دو بخش خوراک و صنایع دستی در هفدهمین دوره نمایشگاه گردشگری تهران و احتمال حذف بخش موسیقی خبر داده بود؛ ۳ بخشی که با وجود استقبال زیاد از سوی بازدیدکنندگان به‌دلیل نبود استراتژی و برنامه‌ریزی مناسب، موجب آشفتگی و بی‌نظمی نمایشگاه شده و انتقاد فعالان و شرکت‌کنندگان گردشگری را در پی داشت.

با این وجود خبر حذف سه بخش خوراک، موسیقی و صنایع دستی از نمایشگاه گردشگری امسال نیز با واکنش منفی فعالان گردشگری همراه بود. کارشناسان گردشگری معتقدند که گردشگی خوراک و موسیقی‌های آیینی بخشی مهمی از صنعت گردشگری است و حذف آن‌ها از مهم‌ترین نمایشگاه گردشگری کشور به بهانه آشفتگی، تنها پاک کردن صورت مسئله است و این مشکل با تدوین استراتژی‌های و برنامه‌ریزی درست قابل حل است.

هفدهمین نمایشگاه گردشگری تهران قرار است از ۲۳ تا ۲۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا شود. این نمایشگاه هر سال پیش از تعطیلات نوروز برگزار می‌شود تا فرصتی برای برنامه‌ریزی سفرهای سال آینده باشد.

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط