عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ چقدر است | نحوه پرداخت + معافیت

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ چقدر است | نحوه پرداخت + معافیت

رسانه قطبنما: پرداخت عوارض خروج از کشور تقریبا در سفر به همه مقاصد خارجی الزامی است و مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، موظف به پرداخت «عوارض خروج از کشور» یا «مالیات خروج از کشور» هستند. مبلغ عوارض خروج از کشور از مرز‌های هوایی، زمینی و دریایی نیز هر ساله در قانون بودجه تعیین می‌شود. این مبلغ پس از پرداخت، به‌طور مستقیم به حساب دولت واریز می‌شود. 

عوارض خروج از کشور 1403 چقدر است؟

تا لحظه انتشار این گزارش، هنوز جزئیات عوارض خروج از کشور در بودجه ۱۴۰۳ اعلام نشده است؛ با در نظر گرفتن این نکته، بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، عوارض خروج از کشور از همه مرزهای زمینی، دریایی و هوایی به‌ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده است. این نرخ برای سفر دوم ۵۰ درصد و برای سفر سوم و بیشتر، ۱۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. 

جزئیات عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۳ براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، در جدول زیر آمده است:

عوارض خروج از کشور 1403

عوارض خروج از کشور چیست؟ 

عوارض خروج از کشور (Departure Tax)، هزینه‌ای است که باید هر مسافر با گذرنامه ایرانی قبل از خروج از مرز‌های هوایی، زمینی و دریایی کشور بپردازد. این قانون از سال ۱۳۶۴ در ایران اجرا می‌شود و از سال ۱۳۹۸ با عنوان «مالیات خروج از کشور» از مسافران، اعم از کودکان و نوجوانان دریافت و مستقیماً به حساب دولت واریز می‌شود. 

بر اساس قانون بودجه، بخش اندکی از این مبلغ به نهاد متولی گردشگری و بخشی دیگر هم به بازسازی و بهسازی روستاهای مرزی کشور اختصاص می‌یابد. این موضوع بار‌ها مورد‌انتقاد کارشناسان و فعالان گردشگری قرار گرفته است و کارشناسان معتقدند می‌توان با استفاده از این درآمد دولت، بخش قابل توجهی از زیرساخت‌های گردشگری را توسعه داد.

سال ۱۴۰۲  برای نخستین‌بار، سهم گردشگری از درآمد از محل عوارض خروج از کشور مشخص شد. طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، ۳۰ درصد منابع درآمدی عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲ که با تخصیص ۱۰۰ درصد در اختیار وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قرار می‌گیرد، صرف ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، حوزه گردشگری و حمایت از فعالیت‌های بخش خصوصی جهت معرفی کشور می‌شود.

عوارض خروج از کشور سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، در زمان انتشار این گزارش هنوز قانون بودجه ۱۴۰۳ ابلاغ نشده و جزئیات عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ اعلام نشده است. بر این اساس، نرخ عوارض خروج از کشور همچنان برمبنای قانون بودجه ۱۴۰۲ تعیین می‌شود.

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ برای هر نفر به شرح زیر است: 

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳

نوع سفر خروجی  نوع مرز سفر اول سفر دوم سفر سوم و بیشتر
عادی تمامی مرز‌ها (هوایی، زمینی، دریایی) ۴۰۰ هزار تومان ۶۰۰ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومان
حج عمره و تمتع تمامی مرز‌ها (هوایی، زمینی، دریایی) ۱۳۲ هزار تومان ۱۹۸ هزار تومان ۲۶۴ هزار تومان

عتبات عالیات 

مرز هوایی ۴۵ هزار تومان ۴۵ هزار تومان ۴۵ هزار تومان
مرز زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان ۱۵ هزار تومان ۱۵ هزار تومان

عوارض خروج از کشور زمینی چقدر است؟

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، در سفرهای عادی و همچنین حج تمتع و عمره، قیمت عوارض خروج از کشور از همه مرزهای زمینی، دریایی و هوایی یکسان است؛ بر این اساس، عوارض خروج از کشور زمینی برای سفر اول ۴۰۰ هزار تومان، سفر دوم ۶۰۰ هزار تومان و سفر سوم ۸۰۰ هزار تومان است.

عوارض خروج از کشور سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

 ارقام عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال گذشته تغییری نداشته‌اند. دولت در قانون بودجه ۱۴۰۲ پیش‌بینی کرده است که میزان درآمد از محل عوارض خروج از کشور تا پایان سال جاری به ۳۴۳۱ میلیارد تومان برسد که ۱۲۸ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ است. همچنین طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، زائرانی که در بازه زمانی اربعین به عتبات عالیات سفر می‌کنند، از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند.

نرخ عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲ طبق لایحه بودجه به شرح زیر است:

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲

نوع سفر خروجی  نوع مرز سفر اول سفر دوم سفر سوم و بیشتر
عادی تمامی مرز‌ها (هوایی، زمینی، دریایی) ۴۰۰ هزار تومان ۶۰۰ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومان
حج عمره و تمتع تمامی مرز‌ها (هوایی، زمینی، دریایی) ۱۳۲ هزار تومان ۱۹۸ هزار تومان ۲۶۴ هزار تومان

عتبات عالیات 

مرز هوایی ۴۵ هزار تومان ۴۵ هزار تومان ۴۵ هزار تومان
مرز زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان ۱۵ هزار تومان ۱۵ هزار تومان

مرزنشینان 

مرز هوایی ۷۵ هزار تومان  ۶۰۰ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومان
مرز زمینی و دریایی ۲۵ هزار تومان ۶۰۰ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومان

ورزشکاران تیم ملی با مجوز وزارت ورزش

تمامی مرز‌ها (هوایی، زمینی، دریایی) ۲۶۵ هزار تومان ۲۶۵ هزار تومان ۲۶۵ هزار تومان

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور 

پیش از راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیک، مسافران باید با مراجعه به شعبه‌های منتخب بانک در سراسر کشور یا منتظر‌ ماندن در صف‌های طولانی فرودگاه، پرداخت عوارض خروج از کشور را انجام می‌دادند، اما امروزه راه‌های متفاوتی برای پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد.  نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور اشکال مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پرداخت عوارض خروج از کشور از سامانه سداد

از سال ۱۳۹۵ به بعد مسافران می‌توانند به جای مراجعه به پایگاه‌های حضوری، از طریق سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور، به نام سامانه پرداخت الکترونیک سداد، عوارض خروج خود را پرداخت کنند.

پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه

 یکی از راه‌های پرداخت حضوری، پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق دستگاه‌های ATM واقع در فرودگاه است. اگر موفق به پرداخت آنلاین نشدید، می‌توانید از فرودگاه‌های بین‌المللی برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق عابر بانک

دستگاه‌‌های خودپرداز GSS یا همان دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM)، در اکثر فرودگاه‌های کشور تعبیه شده‌اند. کافی است کارت خود را روی دستگاه بکشید و سپس روی گزینه «عوارض خروج از کشور» کلیک کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور از بانک ملی

از سال ۱۳۹۷ به بعد، تنها در شعب مرکزی بانک ملی پرداخت عوارض خروج از کشور امکان‌پذیر است. برای این منظور می‌توانید به شعب مرکزی بانک ملی در سراسر کشور مراجعه کنید. اگر قصد پرداخت عوارض خروج از کشور با بله، اپلیکیشن رسمی بانک ملی، را دارید این گزینه از اپلیکیشن «بله» حذف شده است؛ اما اگر در بانک ملی حساب داشته باشید، می‌توانید با نصب اپلیکیشن «بام»، به‌صورت آنلاین عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور آنلاین

پرداخت عوارض خروج از کشور به‌‌صورت آنلاین، آسان‌ترین روش برای پرداخت این مالیات است. سامانه سداد، اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج از کشور سامانه سداد به‌نام پالس و پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند ایوا و قبضینو، از دیگر روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور است.

استعلام عوارض خروج از کشور با کد ملی

در صورتی که از سامانه سداد برای واریز عوارض خروج از کشور استفاده کرده‌اید، برای پیگیری پرداخت عوارض خروج از کشور، ابتدا وارد سامانه سداد شوید؛ سپس صفحه پرداخت عوارض خروج از کشور را انتخاب کنید. حالا روی گزینه پیگیری پرداخت کلیک کنید. با وارد کردن اطلاعات درخواستی، می‌توانید وضعیت پرداخت عوارض خود را پیگیری کنید.

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳

بر اساس اعلام وب‌سایت سامانه سداد، خروج از کشور حداقل ۲۰ دقیقه پس از پرداخت عوارض خروج از کشور امکان‌پذیر است. با این حال بهتر است پرداخت مالیات خارج از کشور را به دقایق پایانی موکول نکنید؛ چرا که در صورت عدم موفقیت در پرداخت عوارض، امکان خروج از کشور را نخواهید داشت و ممکن است پرواز خود را از دست بدهید. 

مدارک پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروج از کشور به مدرک خاصی نیاز ندارید. تنها کافی است با کارت بانکی خود به یکی از پایگاه‌های حضوری یا سامانه و اپلیکیشن‌های آنلاین مراجعه و کد ملی خود را وارد کنید.

مدت اعتبار عوارض خروج از کشور 

رسید پرداخت عوارض خروج از کشور تا پایان همان سال معتبر است. بدین ترتیب اگر فردی در زمان واریز وجه عوارض خروج از کشور موفق به سفر نشود، می‌تواند از همان رسید پرداختی و شماره پیگیری پرداخت عوارض در سفرهای بعدی استفاده کند.

چه کسانی باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند؟

همه افرادی که برای تفریح یا تجارت به خارج از کشور سفر می‌کنند، از جمله کودکان و نوزادان، ملزم به پرداخت عوارض خروج از کشور هستند. با این‌همه، برخی از گروه‌ها از پرداخت عوارض معاف‌اند و یا می‌توانند از تخفیف‌های ویژه استفاده کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

عوارض خروج از کشور کودکان

تا چند سال گذشته، کودکان از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف‌ بودند، اما بر اساس قانون جدید عوارض خروج از کشور کودکان و نوزادان همانند نرخ عوارض بزرگسال بوده و به ازای هر نفر دارای کد ملی و بلیط پرواز، به‌همان شکل محاسبه خواهد شد.

عوارض خروج از کشور برای ایرانیان مقیم خارج

ایرانیان مقیم کشورهای خارجی که مشغول به کار و دارای کارنامه شغلی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. 

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند، به شرط رعایت موارد زیر، تا سه نوبت در سال از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند:

  • ثبت‌نام در سامانه «میخک»
  • درج مهر اجازه خروج دانشجویی در گذرنامه توسط نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور
  • وجود حداقل ۳ ماه فاصله میان دو سفر ورودی به ایران 

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳

علاوه بر دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج از کشور، برخی از گروه‌ها نیز از پرداخت عوارض معاف‌اند. این افراد عبارتند از:

  • خدمه سفر: خدمه پرواز، خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف‌اند.
  • عوارض خروج از کشور دانشجویان
  • دارندگان گذرنامه سیاسی: دارندگان گذرنامه‌های سیاسی نیز از قوانین پرداخت عوارض معاف هستند.

چه کسانی از تخفیف عوارض خروج از کشور برخوردارند؟

علاوه بر گروه‌های فوق، برخی از افراد نیز می‌توانند از تخفیف عوارض خروج از کشور استفاده کنند؛ این افراد عبارتند از:

  • بیماران و جانبازان: جانبازان و بیمارانی که با دریافت مجوز برای درمان به سایر کشورهای سفر می‌کنند، از پرداخت عوارض خروج معاف‌اند. همچنین، همراه بیمار از تخفیف ۴۰ تا ۶۰ درصدی عوارض خروج از کشور برخوردار خواهد شد.
  • ورزشکاران: اعضای تیم‌های ملی ورزش که برای شرکت در مسابقات به خارج از کشور سفر می‌کنند، در همه سفر‌ها تنها معادل عوارض سفر اول پرداخت می‌کنند. 

استرداد عوارض خروج از کشور

در صورتی که موفق به سفر نشدید اما عوارض خروج از کشور را پرداخت کرده‌اید، می‌توانید اقدام به استرداد وجه عوارض خروج از کشور کنید. برای استرداد عوارض خروج از کشور ابتدا وارد سامانه استرداد وجوه خروج از کشور شده و پس از انتخاب گزینه «ثبت درخواست استرداد وجوه خروج از کشور»، با واردکردن کد پرداخت، کدملی و شماره شبای حساب خود، درخواست خود را ثبت کنید. در صورت صحت اطلاعات، وجه عوارض خروج از کشور به حساب‌تان واریز خواهد شد.

ایران جزو معدود کشورهایی است که از شهروندان خود مالیات خروج از کشور دریافت می‌کند؛ این در حالی است که بسیاری از کشورها برای تامین بودجه‌های گردشگری و خروج از بحران‌ها، قوانین مالیاتی خاصی را برای گردشگران ورودی وضع کرده‌اند و از این درآمد برای پیشرفت، توسعه و بازاریابی مقاصد استفاده می‌کنند.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»: 

درآمد عوارض خروج از کشور به جیب چه کسی می‌رود؟

مطالب مرتبط