بانک مرکزی عقب‌نشینی کرد

ارز مسافرتی هوایی دوباره ۵۰۰ یورو شد

ارز مسافرتی هوایی دوباره ۵۰۰ یورو شد

رسانه قطبنما: براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی در ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۲، مقدار ارز مسافرتی هوایی از اول فروردین ۱۴۰۳، بازهم به ۵۰۰ یورو کاهش خواهد یافت.

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، ۷ اسفند ۱۴۰۲ بود که بانک مرکزی در راستای مدیریت بازار ارز و پوشش نیاز ارزی مسافران، سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی را از ۵۰۰ یورو به ۱۰۰۰ یورو افزایش داد. افزایش مقدار ارز مسافرتی حواشی بسیاری داشت و چند روز پس از اعلام این خبر، تصاویری از ازدحام و ایجاد صف‌های شلوغ برای دریافت ارز در فرودگاه‌ بین‌المللی امام‌خمینی منتشر شد.

یکی از دلایل این ازدحام، مابه‌التفاوت ۲۰ میلیون تومانی ارز مسافرتی در مقایسه با نرخ ارز در بازار آزاد عنوان شد که موجب اقدامات عجیبی مثل سفر سوری از سوی برخی آژانس‌های مسافرتی و مسافران شد.

عزت‌الله ضرغانی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در واکنش به دوبرابرشدن ارز مسافرتی هوایی، با اظهار بی‌اطلاعی گفته بود: «مصوبه دو برابر شدن ارز مسافرتی، بدون اطلاع وزارت میراث فرهنگی انجام شده است، اما سیاست‌های ارزی دولت ایجاب می‌کند برای کنترل قیمت ارز در بازار در مقطع تعطیلات نوروزی، این اقدام انجام شود.»

در نهایت با فشار برخی از نمایندگان مجلس که ارائه ارز مسافرتی را نوعی رانت ناعادلانه خوانده بودند، توزیع ارز مسافرتی ۱۰۰۰ یورویی با دستور رئیس‌جمهور متوقف شد و طبق آخرین بخشنامه بانک مرکزی، مقدار ارز مسافرتی هوایی بازهم به روال قبلی ۵۰۰ یورویی بازگشت.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

ارز مسافرتی چیست| نحوه دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۳ + شرایط

مطالب مرتبط