صفر تا ۱۰۰ رجیستری گوشی مسافری | هزینه (آپدیت ۱۴۰۲)

صفر تا ۱۰۰ رجیستری گوشی مسافری | هزینه (آپدیت ۱۴۰۲)

رسانه قطبنما: برای رجیستری گوشی مسافری، باید گوشی خود را در بدو ورود به کشور در گمرک فرودگاه ثبت و با مراجعه به سایت گمرک، عوارض آن را پرداخت کنید. حالا برای رجیستری گوشی مسافری، کافی است اطلاعات گوشی خود در سامانه همتا ثبت کنید تا یک کد فعالسازی دریافت کنید.

رجیستری گوشی مسافری یا همان ثبت گوشی مسافری کار پیچیده‌ای نیست و تنها باید به خاطر داشته باشید، اگر از فرودگاه خارج شوید دیگر نمی‌توانید اقدام به رجیستری گوشی مسافری کنید. 

رجیستری گوشی مسافری ۱۴۰۲

رجیستری گوشی مسافری ۲ مرحله اصلی دارد:

۱. مراجعه به گمرک مسافرتی و پرداخت عوارض گوشی تلفن همراه

۲. ارسال اطلاعات به سامانه همتا

در این مطلب، از مراحل رجیستری گوشی مسافری در فرودگاه گرفته تا ثبت اطلاعات در سامانه همتا، رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۴، هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری و غیره را بررسی خواهیم کرد.

رجیستری گوشی مسافری در فرودگاه

اگر اقدام به خرید گوشی در خارج از کشور کرده‌اید، در همان بدو ورود به کشور باید اقدام به ثبت گوشی مسافری خود کنید. بنابر اطلاعات درج شده در سامانه همتا و سامانه گمرک، رجیستری گوشی مسافری و سایر دستگاه‌های دارای سیم‌کارت‌، فقط به‌صورت حضوری و در لحظه ورود به کشور امکان‌پذیر است؛ بنابراین، ثبت گوشی مسافری به‌صورت غیرحضوری امکان‌پذیر نیست

مسافرانی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه کرده‌اند و قصد دارند که بیشتر از ۳۰ روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده کنند، باید با مراجعه به گمرک مسافرتی در مبادی ورودی، قبل از رسیدن به گیت ورودی، نسبت به ثبت اولیه دستگاه خود اقدام کنند. با این اوصاف رجیستری گوشی با پاسپورت و در لحظه ورود به کشور، تنها شیوه ثبت گوشی مسافری است.

سامانه همتا رجیستری گوشی مسافری

رجیستری گوشی مسافری - سامانه همتا رجیستری گوشی مسافری

برای رجیستری گوشی مسافری، باید پس از پرداخت عوارض گمرکی گوشی و ثبت اطلاعات در سایت گمرک، اطلاعات خود را به «سامانه همتا» ارسال کنید. همتا یا «سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی»، سامانه‌ای است که برای ثبت دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور (رجیستری)، طراحی شده. در این سامانه، هر دستگاه، تحت مالکیت یک سیم کارت قرار دارد. 

متقاضیان ثبت گوشی مسافری نیازی به مراجعه مستقیم به سامانه همتا ندارند و در صورتی که از سایت گمرک اقدام به پرداخت عوارض کنند، می‌توانند در انتها با فشردن یک دکمه، اطلاعات را به سامانه همتا نیز ارسال کنند. اما در صورت بروز هرگونه مشکل در ثبت گوشی و فعال‌سازی آن، می‌توانند به کارتابل خود در سامانه همتا مراجعه کنند.

پس از پرداخت عوارض گمرکی و ارسال اطلاعات به سامانه همتا، در لحظه کد فعال‌سازی برای فرد ارسال می‌شود. 

در این مرحله متقاضیان ثبت گوشی مسافری می‌توانند از ۴ راه زیر اقدام به فعال‌سازی گوشی خود در سامانه همتا کنند:

  • وب سایت Hamta.ntsw.ir
  • کد دستوری #۷۷۷۷*
  • شماره پیامکی ۷۷۷۷
  • اپلیکیشن همتا

لازم به ذکر است  که بنابر آخرین اطلاعیه سامانه همتا، قیمت رجیستری گوشی مسافری در این سامانه رایگان است و مسافران برای ثبت گوشی مسافری خود در سامانه همتا، نیاز به پرداخت هزینه ندارند. 

هزینه رجیستری گوشی مسافری در فرودگاه

رجیستری گوشی مسافری- هزینه رجیستری گوشی مسافری در فرودگاه

پس از ثبت گوشی در گمرک، مرحله دوم رجیستری گوشی مسافری، پرداخت هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری است. همانطور که بیش از این اشاره کردیم رجیستری گوشی مسافری ۲ مرحله دارد:

۱. مرحله اول: ثبت گوشی در سامانه گمرک و پرداخت عوارض گوشی مسافری 

۲. مرحله دوم: ثبت اطلاعات در سامانه همتا

مسافران یک ماه پس از ثبت حضوری گوشی در گمرک، فرصت دارند با مراجعه به سایت گمرک، عوارض گوشی تلفن همراه مسافری خود را پرداخت کنند. در سال ۱۴۰۲، هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری برای گوشی‌های کمتر از ۶۰۰ دلار، معادل ۱۷ درصد قیمت دلاری گوشی و برای گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، معادل ۲۲.۵ درصد از قیمت دلاری آن است. قیمت دلار بر اساس قیمت روز محاسبه و قیمت گوشی‌ها نیز، بر اساس ارزش‌گذاری گمرک مشخص می‌شود. بنابراین، هزینه رجیستری گوشی مسافری با پاسپورت، بر اساس مدل گوشی و برند آن متفاوت است.

خوب است بدانید، بر اساس آخرین بخشنامه اداره کل گمرک کشور، از ۱۹ مهر ۱۴۰۱، پرداخت هزینه‌ عوارض گمرکی گوشی مسافری، تنها از طریق کارت بانکی شخص مسافر با رمز دوم که به نام خود اوست، و حداکثر تا یک ماه پس از ورود قابل انجام است. بر این اساس، مسافرانی که کارت بانکی به نام خود ندارند، دیگر نمی‌توانند اقدام به رجیستری گوشی کنند. 

مرحله دوم، یعنی ثبت گوشی در سامانه همتا نیز رایگان است. رجیستری رایگان گوشی مسافری هزینه ندارد و فقط باید عوارض گوشی را در گمرک پرداخت کنید. 

مهلت رجیستری گوشی مسافری

رجیستری گوشی مسافری - مهلت رجیستری گوشی مسافری

براساس اطلاعات سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، تنها مسافرانی که در لحظه ورود به کشور اقدام به ثبت اطلاعات اولیه خود در گمرک ورودی کرده باشند، یک ماه فرصت دارند تا با مراجعه به سایت گمرک برای رجیستر گوشی مسافری، عوارض گمرکی گوشی را پرداخت و کد فعال‌سازی را دریافت کنند.

به خاطر داشته باشید، مسافرانی که از گمرک خارج می‌شوند، به‌‌هیچ‌ عنوان امکان رجیستری گوشی‌های مسافری را ندارند. بنابراین، مسافرانی که قصد رجیستری موبایل را دارند، باید قبل از خروج از گمرک، به این بخش مراجعه کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

مراحل رجیستری گوشی مسافری

رجیستری گوشی مسافری - مراحل رجیستری گوشی مسافری

درباره مراحل رجیستری گوشی مسافری پیش از این به صورت خلاصه توضیح دادیم اما در اینجا، به صورت گام به گام مراحل ثبت گوشی مسافری را مرور می‌کنیم:

۱. مراجعه به گمرک در مبادی ورودی

مسافر باید در لحظه ورود به کشور به‌صورت حضوری با مراجعه به گمرک مسافری اطلاعات مسافر و گوشی مسافری یا هر دستگاه سیم‌کارت خور دیگر را ثبت و تایید کند. این اطلاعات شامل نام و نام‌خانوادگی، کد ملی و شماره تماس مسافر به‌همراه اطلاعات مربوط به گوشی مسافری است. همچنین، بر اساس اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت فرودگاه امام خمینی، برای ثبت حضوری اطلاعات در گمرک، مسافر باید اقدام به ارائه پاسپورت مهمور به مهر ورود و همچنین، یک سیم‌کارت به نام خود کند. 

۲. پرداخت عوارض گمرکی گوشی مسافری

 رجیستری گوشی مسافری - نحوه رجیستری گوشی مسافری - پرداخت هزینه گمرک گوشی مسافری

در این مرحله، مسافر باید اقدامات زیر را انجام دهد:

۱. پس از اظهار حضوری گوشی مسافری در گمرک، مسافر یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سایت گمرک، اقدام به پرداخت عوارض گوشی مسافری کند. در این مرحله با ورود به صفحه اول سایت، ابتدا باید شناسه ۱۵ رقمی IMEI دستگاه خود را وارد کنید. برای یافتن این شناسه به جعبه گوشی، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#* مراجعه کنید. 

۲. سپس، سیستم اقدام به استعلام اطلاعات از سامانه همتا می‌کند. اگر برند و مدل استعلامی از سامانه همتا با برند و مدل دستگاه مطابقت داشت، متقاضی باید روی دکمه ادامه کلیک کند. 

۳. در این مرحله، باید برند، مدل و مشخصات فنی انتخاب شود. به خاطر داشته باشید اگر اطلاعات وارد شده با دستگاه انطباق نداشته باشد، حتی با وجود پرداخت عوارض، دستگاه ثبت نخواهد شد. 

۴. در ادامه، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. به این نکته دقت کنید که شماره گذرنامه، کد ملی و سیم کارت همه باید متعلق به شخص مسافر باشد.

۵. سپس، یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که وارد شده، ارسال خواهد شد و پس از وارد کردن کد، باید روی ادامه کلیک شود. 

۶. این مرحله، مرحله پرداخت عوارض گمرکی تعیین‌شده است. 

۷. پس از پرداخت موفق، به‌صورت خودکار به سایت گمرک بازمی‌گردید. در این مرحله، باید گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. پس از ارسال اطلاعات به سامانه همتا، کد فعالسازی دستگاه برای شما پیامک خواهد شد.

۳. دریافت کد فعالسازی و اقدام به فعال سازی گوشی مسافری

در این مرحله، مسافر می‌تواند با استفاده از کدی که دریافت کرده، گوشی مسافری را فعال کند.

رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۵

براساس آخرین اطلاعیه سامانه همتا، از تاریخ اول اسفند ۱۴۰۱، گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل مدل ۱۴ و کلیه مدل‌های بعد از آن، اعم از گوشی مسافری آیفون ۱۵، جزء کالاهای مجاز همراه مسافر یا کالاهای پستی ورودی به کشور نیست؛ بنابراین امکان ثبت و رجیستری گوشی‌های مسافری آیفون ۱۵ وجود ندارد.

رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۴

رجیستری گوشی مسافری - رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۴

بر اساس اعلام سامانه همتا در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، رجیستر آیفون ۱۴ امکان‌پذیر نیست و هیچ‌کدام از گوشی‌های آیفون ۱۴ موجود در بازار، چه آن‌هایی که به صورت مسافری و چه آن‌ها که از راه‌های دیگری به کشور وارد شده‌اند، رجیستر نمی‌شوند. تا لحظه انتشار این گزارش (اردیبهشت ۱۴۰۲)، رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۴ همچنان امکان‌پذیر نیست و طبق ابلاغیه سازمان توسعه تجارت، از اول اسفند ۱۴۰۱، ورود آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن به‌عنوان کالای همراه مسافر و یا پستی نیز ممنوع است.

رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۳

رجیستری گوشی مسافری آیفون ۱۳ ممنوع نیست و دارندگان این گوشی می‌توانند با طی مراحل گفته‌شده و پرداخت عوارض گمرکی و مراجعه به سامانه همتا، گوشی خود را رجیستر کنند. 

فروش رجیستری گوشی مسافری

اگر عبارت فروش رجیستری گوشی مسافری را جستجو کنید، با انبوه سایت‌هایی روبه‌رو خواهید شد که به شما وعده می‌دهند که بدون نیاز به پاسپورت، خدمات رجیستری گوشی مسافری را انجام می‌دهند. اغلب این سایت‌ها، با اجاره پاسپورت سایر مسافران در واقع امتیاز رجیستری آن‌ها را خریداری کرده و به متقاضیانی که گوشی خود را رجیستر نکرده‌ند، می‌فروشند.

محدودیت سالانه رجیستری گوشی مسافری

رجیستری گوشی مسافری - محدودیت سالانه رجیستری گوشی مسافری

بنابر قوانین اداره گمرک کشور، هر مسافر، به‌صورت سالانه تنها امکان ثبت یک گوشی تلفن همراه به صورت مسافری را دارد. 

همانطور که در این مطلب به آن اشاره کردیم با اجرای قوانین جدید رجیستری گوشی مسافری، دیگر امکان ثبت گوشی مسافری غیرحضوری یا ثبت گوشی مسافری بدون پاسپورت وجود ندارد. همچنین فرد وارد‌کننده گوشی مسافری تنها می‌تواند با کارت بانکی به نام خود اقدام به پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی گوشی مسافری کند. 

با اجرای این قوانین سخت‌گیرانه و همچنین امکان ثبت تنها یک گوشی مسافری در سال به نظر می‌رسد ثبت گوشی مسافری با گذشت زمان سخت‌تر شده و عملا به‌سوی غیرممکن شدن به پیش می‌رود. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

هزینه پاسپورت ۱۴۰۲ چقدر است | مدارک لازم برای پاسپورت
 

مطالب مرتبط