معرفی استارتاپ‌های گردشگری ایرانی (۶)

سفرسنجی، مرجع برنامه‌ریزی تور، سفر و گردشگری

سفرسنجی، مرجع برنامه‌ریزی تور، سفر و گردشگری

‌«سفرسنجی»، استارتاپ نوظهوری است که خدماتی مانند هماهنگی راهنمایان تور، اقامتگاه، راننده و... را در یک پلتفرم ارائه می‌دهد. اما این استارتاپ دقیقا چه خدماتی به مشتریان خود ارائه می‌دهد؟

قطب‌نما: رسانه «قطب‌نما» قصد دارد طی سلسله مقالاتی، برخی از استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه سفر و گردشگری ایرانی را معرفی کند. در این مقالات، بخشی از ایده‌های جذاب برای ایجاد یک کسب‌وکار گردشگری را با مخاطبان به اشتراک خواهیم گذاشت و از تجارب بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواهیم نوشت. در این مطلب به‌سراغ استارتاپ سفرسنجی خواهیم رفت که در حوزه برنامه‌ریزی و برگزاری سفر، هماهنگی راننده، مسیر سفر، اقامتگاه و.. فعالیت می‌کند.

استارتاپ سفرسنجی در یک نگاه

وب‌سایت سفرسنجی، نیازمندی‌های برگزارکننده‌های بخش‌های مختلف حوزه سفر و گردشگری را برطرف می‌کند؛ در واقع فعالان صنعت گردشگری، از جمله راهنمایان گردشگری، آژانس‌های گردشگری و... که قصد دارند به مسافران خدمات ارائه دهند، این خدمات را می‌توانند از طریق سفرسنجی تامین کنند. از سوی دیگر مسافران نیز می‌توانند در وب‌سایت سفرسنجی، عملکرد راهنمایان تورها و آژانس‌های گردشگری را بسنجند و نظرات مسافران دیگر را مطالعه کنند.

ایده تولد سفرسنجی

ولی‌الله پرتوی، بنیان‌گذار سفرسنجی، پیش از راه‌اندازی این استارتاپ، در حوزه استارتاپ‌ها از جمله املاک آنلاین و آموزش آنلاین فعالیت داشته است. او از سوی دیگر، با توجه به علاقه شخصی خود به گردشگری، با معضلات و چالش‌های راهنمایان گردشگری از جمله یافتن راننده مناسب، ارائه‌دهندگان سایر خدمات گردشگری و... به‌خوبی آشنا بود. در همین راستا او با تحقیقات اولیه و صحت‌سنجی نیازهای راهنمایان تور و آژانس‌ها، راه‌حل سفرسنجی را در بازار گردشگری ارائه کرد.

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت

  • تجربه بالای بنیان‌گذار سفرسنجی در حوزه گردشگری و شناختن نیازهای این بخش
  • بررسی و تحقیق اولیه و اطمینان از وجود این نیازها در بازار

نقاط ضعف

  • نداشتن تیم؛ چراکه این استارتاپ در حال حاضر در ابتدای فعالیت خود قرار دارد.

چالش‌ها و فرصت‌ها

فرصت‌ها
  • نبودن‌ نمونه‌های مشابه در بازار ایران
  • برطرف‌کردن نیازهای اصلی راهنمایان تور و آژانس‌ها

چالش‌ها

  • مسائل حقوقی و چگونگی ثبت‌ داده‌ها در ایران
  • بحث‌های مالی

سفرسنجی چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

  • کانال‌های ارتباطی و اینفلوئنسرها
  • روش‌های تبلیغاتی گوناگون
  • رسانه‌های اجتماعی

چرا سفرسنجی؟

در حال حاضر نمونه مشابهی به‌صورت یکپارچه، همانند سفرسنجی در بازار گردشگری ایران وجود ندارد. هم‌اکنون، افراد فعال در این حوزه، کانال‌های ارتباطی شخصی خود را دارند و از آن استفاده می‌کنند. سفرسنجی در تلاش است یک بانک جامع و یکپارچه برای یافتن راهنمای تور ارائه کند که هم برای جامعه محلی، هم آژانس‌ها و هم راهنمایان تور مزیت‌های بسیاری دارد.

بنیان‌گذار و اعضای تیم

ولی‌الله پرتوی، بنیان‌گذار استارتاپ سفرسنجی از سال ۹۳ سفر و گردشگری را آغاز کرد و در سال ۹۶ به‌عنوان راهنمای گردشگری مشغول به کار شد. بنیان‌گذار این استارتاپ در حال حاضر به‌عنوان مدرس فناوری اطلاعات گردشگری و مشاور فناوری اطلاعات در آژانس‌های گردشگری مشغول به کار است. با توجه به آنکه این استارتاپ در ابتدای کار خود قرار دارد، در حال حاضر بنیان‌گذار این استارتاپ جذب نیرو نکرده است و فعلا به‌صورت انفرادی فعالیت‌های کاری خود را انجام می‌دهد.

هدف و آینده سفرسنجی

با توجه به آنکه، استارتاپ سفرسنجی به‌خوبی از وجود این نیاز در بازار اطلاع دارد، هم‌اکنون پیشنهاداتی از سوی سرمایه‌گذاران دریافت کرده است. از سوی دیگر این استارتاپ پیش‌بینی می‌کند که در آینده، بسیاری از فعالان این حوزه اعم از راننده‌ها، مالکان اقامتگاه، راهنمایان محلی و ملی و حتی مدرس‌های گردشگری از سفرسنجی به‌عنوان ابزار کار خود استفاده خواهند کرد. «قطب‌نما» قصد دارد برای آشنایی مخاطبان با کسب‌و‌کارهای گردشگری ایرانی، برخی از آن‌ها را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی کند. شما می‌توانید جدیدترین اخبار و مقالات درباره استارتاپ‌های گردشگری ایرانی و خارجی را در «قطب‌نما» مطالعه کنید.
آخرین استارتاپ ایرانی معرفی‌شده در قطب‌نما: تهران ایمیجز، استارتاپی برای تهران‌گردی و تهران‌شناسی
 

مطالب مرتبط