معرفی استارتاپ‌های گردشگری ایرانی (۳)

سنا، سامانه نیازمندی‌های اردویی-آموزشی

سنا، سامانه نیازمندی‌های اردویی-آموزشی

«سنا» (Sana)، سامانه‌ نیازمندی‌های اردویی با ارائه خدمات جدید از جمله تامین امکانات و نیازمندی‌های سفر، به‌دنبال بهبود و تسهیل شرایط برگزاری اردو در سراسر ایران است. اما از جزییات خدمات این استارتاپ چه می‌دانیم؟

قطب‌نما: رسانه «قطب‌نما» قصد دارد طی سلسله مقالاتی، برخی از استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه سفر و گردشگری ایرانی را معرفی کند. در این مقالات، بخشی از ایده‌های جذاب برای ایجاد یک کسب‌وکار گردشگری را با مخاطبان به اشتراک خواهیم گذاشت و از تجارب بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواهیم نوشت. در این مطلب با استارتاپ گردشگری سنا، ارائه‌دهنده انواع خدمات آموزشی و اردویی آشنا خواهیم شد.

استارتاپ سنا در یک نگاه

سنا (مخفف سامانه نیازمندی‌های اردویی آموزشی) یک سامانه رزرو آنلاین خدمات اردویی و آموزشی است که شامل اقامتگاه، حمل‌ونقل، بیمه، تغذیه، اسباب‌بازی و وسایل سرگرمی، اقلام ضروری سفر و سناریوی اردویی می‌شود. بارزترین ویژگی سنا که آن را از سایر رقبا می‌کند، ارائه سفرهای محتوامحور و سناریومحور است؛ به بیان دیگر، سفرهای سنا، مدرنیزه‌شده‌ سبک کاروان‌داری سنتی است و انواع مختلفی از سفرها را از سیاحتی و تفریحی گرفته تا گردشگری زیارتی، به مسافران عرضه می‌کند. مسافران به‌کمک استارتاپ سنا، بر اساس یک برنامه و سناریوی ویژه سفرهای خود را انجام می‌دهد؛ به همین دلیل است که استارتاپ سنا خود را یک سامانه آموزشی-اردویی می‌نامد.

ویژگی‌های استارتاپ سنا

  • هزینه پایین سفرها نسبت به خدماتی که ارائه می‌شود
  • طراحی و اجرای برنامه‌های منحصربه‌فرد و سناریومحور تفریحی و خانوادگی
  • دریافت هزینه سفرها به‌صورت اقساط

ایده تولد سنا

استارتاپ سنا به‌دنبال ترویج فرهنگ تفریح سالم، در بستر سفرهای ارزان، اردوهای تربیتی و ایده‌های خلاق متولد شده است. دو بنیان‌گذار مجموعه سنا، پیش از تولد این استارتاپ سابقه کار اردویی و گردشگری در داخل ایران و خارج از کشور را داشتند؛ به‌همین دلیل از دغدغه‌ها و چالش‌های انواع مسافران به‌خوبی آگاه بودند. به‌طور کلی، سنا دغدغه سفررفتن را برای گردشگران کاهش می‌دهد. به‌عنوان مثال، بسیاری از افراد، محدودیت سفررفتن با اقشار مختلف را دارند، یا برخی افراد به نوع سفر، مقصد، همسفران و وسایل حمل‌و‌نقل اهمیت می‌دهند؛ رسالت سنا کاهش این دغدغه‌ها و ارائه یک سفر متناسب با انواع نیازهای مسافران است.

سنا

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت

  • در بازار سفر ایران، کمتر استارتاپی همانند سنا به‌صورت محتوامحور خدمات ارائه می‌دهد؛
  • ارائه تجربه‌های هیجان‌انگیز و سفرهای طبقه‌بندی‌شده به‌صورت اردویی؛
  • ارائه خدمات باکیفیت نسبت به نمونه‌های مشابه.

نقطه ضعف

  • شرایط و چالش‌هایی که اکثر کسب‌و‌کارهای نوپا برای پیشرفت کار خود با آن روبه‌رو هستند.

فرصت‌ها و چالش‌ها

فرصت‌ها

پیش‌ از همه‌گیری کرونا، سنا اغلب خدمات خود را به گروه‌های دانشجویی و دانش‌آموزی ارائه می‌داد، اما پس از همه‌گیری کرونا، سنا از این بحران به‌عنوان یک فرصت استفاده کرده است و با گسترش خدمات خود، اکنون به‌ گروه‌های خانوادگی و سایر گروه‌ها نیز خدمات ارائه می‌دهد.

چالش‌ها

  • همه‌گیری کرونا و توقف صنعت‌ گردشگری

سنا چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

  • بازاریابی حضوری برای گروه‌های دانشجویی و دانش‌آموزی
  • فعالیت در شبکه‌های مجازی

چرا سنا؟

سنا استارتاپی است که نسبت به کیفیتی که در خدمات خود ارائه می‌دهد، هزینه‌ بسیار پایین‌تر و مناسب‌تری از مشتریان دریافت می‌کند. همچنین، سنا در تلاش است علاوه بر طراحی و برنامه‌ریزی سفرها، مجری سفرها نیز باشد و در تمام مراحل، خدمات مناسبی به مشتریان خود ارائه دهد. به همین دلیل، این استارتاپ اکنون موفق شده است در جذب مشتریان وفادار به‌خوبی عمل کند. از سوی دیگر، این استارتاپ از همه اقشار، مسافر می‌پذیرد و به همه مسافران با محدودیت‌ها یا طرز تفکر ویژه خدمات ارائه می‌دهد. در واقع سنا سعی می‌کند، فضا، سبک و برنامه‌ریزی سفرها را متناسب با علایق مسافران طراحی کند.

بنیان‌گذاران و اعضای تیم

بنیان‌گذاران استارتاپ سنا علاوه بر حضور فعال به‌صورت شخصی در اردوهای دانش‌آموزی و گروهی، سابقه کاری و مدیریتی در زمینه اردویی و تفریحی با استانداردهای خاص در حوزه‌های مختلفی داشتند. در حال حاضر ۶ تا ۸ نفر به‌صورت مستقیم و ثابت و چندین مربی اردویی نیز به‌صورت پرو‌ژه‌ای با این استارتاپ کار می‌کنند.

هدف و آینده سنا

استارتاپ سنا در حال حاضر ۸ نمایندگی فعال دارد و قصد دارد در آینده به یک هلدینگ تبدیل شود و اکنون نیز گام‌های اولیه در راستای این هدف را برداشته است. علاوه بر آن، این استارتاپ قرار است در آینده نه‌چندان دور، مجموعه خدمات خود از جمله اقامتگاه‌ها، حمل‌و‌نقل، نحوه پرداخت و.. را گسترش دهد. در این ویدیو با نمونه‌ای از اردوهای سنا بیشتر آشنا شوید.

  «قطب‌نما» قصد دارد برای آشنایی مخاطبان با کسب‌و‌کارهای گردشگری ایرانی، برخی از آن‌ها را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی کند. شما می‌توانید جدیدترین اخبار و مقالات درباره استارتاپ‌های گردشگری ایرانی و خارجی را در «قطب‌نما» مطالعه کنید.

آخرین استارتاپ ایرانی معرفی‌شده در قطب‌نما: مِدگو، تسهیل‌گیر گردشگری سلامت  

مطالب مرتبط