معرفی استارتاپ‌های گردشگری ایرانی (۱۲)

«شفامدتور»، پلی میان خدمات گردشگری و پزشکی

«شفامدتور»، پلی میان خدمات گردشگری و پزشکی

استارتاپ «شفامدتور» در زمینه گردشگری سلامت و طبیعت‌گردی، با هدف جذب و ارائه خدمات پزشکی و گردشگری به بیماران بین‌المللی فعالیت می‌کند. اما چگونه؟

قطب‌نما: رسانه «قطب‌نما» قصد دارد در سلسله مقالاتی، برخی از استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه سفر و گردشگری ایرانی را معرفی کند. در این مقالات، بخشی از ایده‌های جذاب برای ایجاد یک کسب‌وکار گردشگری را با مخاطبان به اشتراک خواهیم گذاشت و از تجارب بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواهیم نوشت. در این مطلب از استارتاپ گردشگری شفامدتور خواهیم گفت که در زمینه گردشگری سلامت و طبیعت‌گردی، با هدف جذب و ارائه خدمات پزشکی و گردشگری به بیماران بین‌المللی فعالیت می‌کند.

شفامدتور در یک نگاه

«شفامدتور» یک پلتفرم گردشگری سلامت است که بر جذب مسافران بین‌المللی و ارائه خدمات پزشکی و گردشگری به آن‌ها تمرکز کرده است. تیم شفامدتور با طراحی اپلیکیشن خود سعی دارد با معرفی پزشکان، مراکز اقامتی مناسب و همچنین سامانه حمل‌و‌نقل اختصاصی به گردشگران سلامت، رفاه و آسایش آن‌ها را فراهم کند.

ایده تولد شفامدتور

سعید جعفری، مدیرعامل مجموعه شفامدتور سال‌ها از اعضای کادر درمان بوده و از طریق ارتباطی که با بیماران خارجی داشته، در جریان مشکلات آن‌ها نیز بوده است. به همین دلیل، او تصمیم گرفت که با دریافت مجوزهای قانونی استارتاپ شفامدتور را در اردبیل راه‌اندازی کند و خدمات باکیفیتی به این دسته از مسافران ارائه دهد.

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت

 • تمرکز بر یک بازار هدف، کشور آذربایجان
 • دریافت مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و گردشگری
 • جزو شرکت‌های خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

نقاط ضعف

 • وجود واسطه‌های محلی

فرصت‌ها و چالش‌ها

فرصت‌ها

 • به‌گفته بنیان‌گذار شفامدتور، آذربایجان یک بازار ۲۰۰ میلیون دلاری است و این استارتاپ با جذب تنها ۱۰ درصد از این بازار می‌تواند فرصت‌های بسیاری خوبی را به‌دست آورد.
 • وجود چشمه‌های طبیعی در اردبیل و ارائه خدمات مرتبط با آنها به گردشگران خارجی

چالش‌ها

 • همه‌گیری کرونا
 • اختلافات میان ایران و آذربایجان

شفامدتور چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

شفامدتور

چرا شفامدتور؟

یکی از نکاتی که شفامدتور را از سایر شرکت‌ها متمایز می‌کند، وجود چشمه‌های آب گرم اردبیل و پتانسیل این استان برای پاسخ به تقاضای بسیار گردشگران است. علاوه بر آن، شفامدتور سعی می‌کند بسیاری از مشکلاتی را که گردشگران سلامت در سال‌های اخیر در سفر خود به ایران داشته‌اند، حل کند؛ مشکلاتی از قبیل نبود راهنمایان محلی، سواستفاده‌های مالی دلالان و عدم ارائه خدمات پزشکی باکیفیت و قابل پیگیری و... .

بنیان‌گذار و اعضای تیم

بنیان‌گذار استارتاپ شفامدتور پیش از این از اعضای کادر درمان بوده و با توجه به نیازهای گردشگران سلامت، این استارتاپ را راه‌اندازی کرده است. در حال حاضر، شفامدتور یک تیم ۱۰ نفره است که اعضای آن، هم در زمینه گردشگری و هم در زمینه پزشکی، متخصص و فعال هستند.

اهداف و آینده شفامدتور

 • تثبیت در بازار کشور آذربایجان و سپس حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی
 • معرفی پتانسیل‌های اردبیل به گردشگران
 • تمرکز بر گردشگری تندرستی و گردشگری طبیعت‌درمانی
 • اشتغال‌زایی پایدار برای جوامع محلی

«قطب‌نما» قصد دارد برای آشنایی مخاطبان با کسب‌و‌کارهای گردشگری ایرانی، برخی از آن‌ها را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی کند. شما می‌توانید جدیدترین اخبار و مقالات درباره استارتاپ‌های گردشگری ایرانی و خارجی را در «قطب‌نما» مطالعه کنید.

آخرین استارتاپ ایرانی معرفی‌شده در قطب‌نما: گردش در دنیای سفر با «رادیو جولون»

مطالب مرتبط