معرفی استارتاپ‌های گردشگری ایرانی (۱۳)

«سیتوسا»، استارتاپی برای بازیگران گردشگری سلامت

«سیتوسا»، استارتاپی برای بازیگران گردشگری سلامت

«سیتوسا» استارتاپی است که در حیطه گردشگری سلامت و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تمام فعالان این صنعت کار می‌کند. جزییات خدمات این استارتاپ چیست؟

قطب‌نما: رسانه «قطب‌نما» قصد دارد در سلسله مقالاتی، برخی از استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه سفر و گردشگری ایرانی را معرفی کند. در این مقالات، بخشسیتوسای از ایده‌های جذاب برای ایجاد یک کسب‌وکار گردشگری را با مخاطبان به اشتراک خواهیم گذاشت و از تجارب بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواهیم نوشت. در این مطلب استارتاپ گردشگری «سیتوسا» را معرفی خواهیم کرد که در زمینه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تمام بازیگران گردشگری سلامت فعالیت می‌کند.

سیتوسا در یک نگاه

«سیتوسا» (سیستم توریسم سلامت ایران) زیرساخت‌های لازم را برای تمام بازیگران گردشگری سلامت فراهم می‌کند. از بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و پزشک‌ها گرفته‌ تا آژانس‌ها، راهنمایان تور و حتی مترجم‌ها می‌توانند از خدمات سیتوسا استفاده کنند و از طریق آن وارد حوزه گردشگری سلامت شوند، کسب‌وکار خود را توسعه دهند و به‌شکل استاندارد کار کنند.

ایده تولد سیتوسا

هادی شجاری، بنیان‌گذار سیتوسا، پیش از این شرکت گردشگری سلامت آریا (آریامدتور) را بنیان گذارد. از سوی دیگر نیلوفر اعلمی، هم‌بنیان‌گذار سیتوسا نیز پیش از راه‌اندازی این استارتاپ در بخش بین‌المللی ۳ بیمارستان فعالیت می‌کرد. این دو، با توجه به تجربه‌های پیشین خود، چالش‌های بخش گردشگری سلامت را در بیمارستان‌ها به‌خوبی می‌شناختند و نیازهای این حوزه را به‌طور کامل شناسایی کرده بودند. دغدغه‌ مشترک آنها درباره نبود زیرساخت مناسب برای رقابت با بسیاری از کشورها، از جمله ترکیه و هند، سرآغاز ایجاد استارتاپ سیتوسا بود تا توسط آن بتوانند زیرساخت مناسبی ایجاد کنند که تمام بازیگران گردشگری سلامت را شامل شود.

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت

 • تجربه بنیان‌گذاران سیتوسا در بخش گردشگری سلامت و بیمارستان‌ها
 • مشاوره تخصصی بازاریابی و برندینگ در گردشگری سلامت
 • ارائه دوره‌ها و پکیج‌های آموزشی و مشاوره‌ای در شهرهای مختلف

نقاط ضعف

 • کاهش سرعت فعالیت‌ سیتوسا به‌دنبال عدم همکاری بیمارستان‌ها و...

فرصت‌ها و چالش‌ها

فرصت‌ها

 • ارائه خدمات به تمام بازیگران گردشگری سلامت با توجه به وجود فرصت‌های فراوان در این حوزه

چالش‌ها

 • عدم همکاری بیمارستان‌ها، پزشکان و...
 • زمان‌بر بودن سوددهی
 • نیاز به فرهنگ‌‌سازی در بخش گردشگری سلامت

سیتوسا چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

 • بازاریابی دیجیتال از طریق وب‌سایت، تولید محتوا و...
 • روش‌های آفلاین از جمله برگزاری جلسات با پزشکان و بیمارستان‌ها

چرا سیتوسا؟

سیتوسا استارتاپی است که تمرکز خود را بر افزایش قدرت بازیگران گردشگری سلامت قرار داده است و می‌خواهد برای هر یک از آن‌ها، از بیمارستان‌ها گرفته تا راهنمایان تور این فرصت را فراهم کند که بتوانند به‌طور مستقیم بیماران را جذب کنند. در واقع هر یک از فعالان گردشگری سلامت ایران که بخواهند در این حوزه وارد شوند، می‌توانند کار خود را به‌طور استاندارد توسعه دهند و در این صنعت استوار باقی بمانند، به استارتاپ سیتوسا نیاز خواهند داشت.

بنیان‌گذاران و اعضای تیم

هادی شجاری بنیان‌گذار شرکت گردشگری سلامت آریا (آریامدتور) بوده و از سال ۱۳۹۵ به‌طور تخصصی در حوزه گردشگری سلامت فعالیت کرده است. نیلوفر اعلمی، نیز دیگر ‌بنیان‌گذار سیتوسا، تقریبا به‌مدت ۱۰ سال در بیمارستان‌های مختلف و در حوزه گردشگری سلامت کار کرده است. در حال حاضر ۷ نفر در بخش‌های مختلفی چون برنامه‌نویسی، تولید محتوا و خدمات سئوی سایت و... فعالیت می‌کنند.

هدف و آینده سیتوسا

 1. تغییر نگاه و فرهنگ‌سازی درست در بازیگران گردشگری سلامت
 2. قدرتمندساختن تمام بازیگران حوزه گردشگری سلامت
 3. افزایش سهم بازار ایران در حوزه گردشگری سلامت

«قطب‌نما» قصد دارد برای آشنایی مخاطبان با کسب‌و‌کارهای گردشگری ایرانی، برخی از آن‌ها را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی کند. شما می‌توانید جدیدترین اخبار و مقالات درباره استارتاپ‌های گردشگری ایرانی و خارجی را در «قطب‌نما» مطالعه کنید.

آخرین استارتاپ ایرانی معرفی‌شده در قطب‌نما: «شفامدتور»، پلی میان خدمات گردشگری و پزشکی

مطالب مرتبط