موزه بالون کجاست؟

در این موزه، به همه چیز دست بزنید! + ویدیو

 در این موزه، به همه چیز دست بزنید! + ویدیو

رسانه قطبنما: برخلاف همه موزه‌های دنیا که برچسب «لطفا دست نزنید»، در همه‌جا به چشم می‌خورد، در موزه بالن (Balloon) باید یک کار را انجام دهید: «هنر را لمس کنید و با آن ارتباط بگیرید».

موزه موقت بالن (Balloon) که در سال ۲۰۲۰ میلادی کار خود را از شهر رم، پایتخت ایتالیا آغاز کرد، حالا پس از تجربه‌های موفق در شهرهای مختلف اروپایی، راهی نیویورک شده است تا از ۲۷ اکتبر ۲۰۲۳ تا ۱۴ ژانویه ۲۰۲۴ میزبان علاقه‌مندان به هنر و تجربه‌های هنری نامتعارف باشد.

به گزارش «رسانه قطبنما»، این موزه با استفاده از تکنیک بازاریابی ویدیویی، سعی کرده تا کلیشه همیشگی موزه‌های سنتی را کنار بزند و با نمایش یک تجربه هیجان‌انگیز و نامتعارف از یک موزه، توجه مخاطبان خود را برانگیزد. 

پیش از ادامه، بیایید ویدیو معرفی موزه بالن نیویورک، با شعار «بیایید پرواز کنیم!» را ببینیم:

هنر برای همه

اشتباه نکنید، این ویدیو در یک سیاره دیگر ضبط نشده؛ بلکه همینجا روی زمین ضبط شده است! موزه‌ای پرهیجان که مملو از عناصر هنر پاپ است و قرار است کنجکاوی خلاقیت همه را برانگیزد؛ البته اگر اهل فیلم و سریال باشید، حتما فضای این موزه و تجربیات آن برای‌تان آشنا است!

درست حدس زده‌اید؛ موزه بالن همان موزه‌ای است که امیلی و گابریل در آخرین فصل سریال «امیلی در پاریس»، به آن سر زدند و حسابی خوش گذراندند. در زمان فیلمبرداری این سریال، موزه بالن به ایستگاه پاریس رسیده بود و نویسندگان سریال برای اینکه چشم‌انداز متفاوت‌تری از پاریس را نسبت به کلیشه‌های همیشگی ارائه دهند، این موزه را نیز در سریال گنجاندند. 

موزه موقت بالن، یک موزه بسیار بزرگ است که همه آثار هنری نمایش درآمده در آن، با استفاده از بادکنک و وسایل بادی ساخته شده؛ این موزه قرار است از طریق آثار هنری بادی تجربه‌ای فراگیر را برای مخاطبان خود فراهم کند تا هنر را لمس کنند و خلاقیت خود را بازیابند.

مسئولین این موزه بر این باورند که هنر را می‌توان لمس کرد، با آن زندگی کرد و به اشتراک گذاشت؛ هنر هرگز ایستا نیست و همین سبب می‌شود یک رابطه نوآورانه با مخاطب ایجاد کند.

این موزه پلتفرمی است که آثار هنری مدرن و معاصر را با یک طراحی خاص ارائه می‌کند. وجه تمایز موزه بالن با سایر موزه‌های جهان، تاکید آن بر عنصر هوا و حجم‌سازی است و همه آثار به‌نمایش درآمده در این موزه با بادکنک و سایر وسایل بادی خلق می‌شود. 

در این موزه، بازدیدکنندگان تشویق می‌شوند که با هنر تعامل داشته باشند، قطعات مختلف نمایش داده شده را لمس و آن‌ها را احساس کنند؛ در واقع، ایده اصلی موزه بالن ایجاد فضایی است که در آن هنرمندان به‌طور مستقیم با مردم ارتباط برقرار کنند و مردم نیز با آثار هنری تعامل داشته باشند. از کودکان گرفته تا افراد کهنسال، مخاطبان این موزه هستند که از آن‌ها تنها یک چیز می‌خواهد: بگذارید تخیلتان پرواز کند یا به قول خارجی‌ها «Let your imagination take flight»!

در کنار نمایش آثار هنری در مقیاس عظیم، موزه بالن با استفاده از فناوری‌های نو همچون واقعیت مجازی، جلوه‌های ویژه صدا و تصویر، موسیقی، نورپردازی و غیره سعی می‌کند تا این تجربه تعاملی را واقعی‌تر کند و به همه اجازه دهد به دوران پر از خلاقیت و هیجان کودکی بازگردند. 

محتوای نمایشگاه نیز از شهری به شهر دیگر متفاوت است و این‌بار قرار است آثار ۱۴ هنرمند از سراسر جهان در این موزه به نمایش گذاشته شود.

تجربه، بی‌وزنی در کنار گرانش، پرش در استخر توپ عظیم با بیش از یک میلیون توپ، روستای بادکنکی با ساختمان‌های بادی رنگارنگ که در زمستان گرم می‌شود و به چالش‌ کشیدن درک مخاطب از محیط و فضا، تنها برخی از دیدنی‌ و تجربیات این موزه خارق‌العاده است. بازدید از بخش‌های مختلف موزه بالن نیویورک ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

موزه مجازی چیست | بازدید مجازی از موزه های دنیا + لینک

مطالب مرتبط