بازاریابی گردشگری ایرلند به‌ کمک یک فیلم سینمایی

دیدن این فیلم غم‌انگیز، شما را به سواحل ایرلند می‌برد! + ویدیو

دیدن این فیلم غم‌انگیز، شما را به سواحل ایرلند می‌برد! + ویدیو

رسانه قطبنما: بنشی‌های اینیشرین (Banshees of Inisherin)، فیلمی است که صحنه‌های غم‌انگیز آن چون خشونت، مثله کردن و ناامیدی، مانع تبلیغ ایرلند به‌عنوان یک مقصد گردشگری بین‌المللی نشد. با وجود مضمون تلخ و هولناک فیلم «بنشی‌های اینیشرین»، یک کمپین گردشگری که با حضور عوامل این فیلم شکل گرفته، تاکنون بیش از ۶ میلیون بار دیده شده است. کمپین گردشگری ایرلند که بر اساس این فیلم آغاز به کار کرده، یک داستان تاریک را به تبلیغی درخشان برای جزایر ساحل غربی ایرلند تبدیل کرده است. اما چگونه؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

درباره فیلم بنشی‌های اینیشرین

«بنشی‌های اینیشرین» یک فیلم در ژانر کمدی و درام به کارگردانی و نویسندگی «مارتین مک‌دونا» است که در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد و خیلی زود طرفداران بسیاری پیدا کرد. این فیلم، داستان دو دوست قدیمی را روایت می‌کند که وقتی دوستی آن‌ها یک مرتبه به پایان می‌رسد، خود را در تنگنا و شرایط دشوار می‌یابند. 

فیلم‌برداری اصلی این فیلم در آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی در اینیشرین آغاز شد و در اواخر همان ماه، به جزیره آشیل انتقال یافت و در نهایت در تاریخ ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی، فیلمبرداری بخش‌های اصلی فیلم به‌صورت رسمی به پایان رسید.

فیلم «بنشی‌های اینیشرین» موفق شد در جشنواره فیلم ونیز، جوایز بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را به دست آورد. همچنین این فیلم در جشنوار‌‌ه‌های «اسکار» و «گلدن گلوب» نیز نامزد شده است. پیش‌بینی می‌شود که اگر این فیلم بتواند جوایز بسیاری را در کارنامه خود ثبت کند، گردشگری ایرلند نیز به رشد قابل‌توجهی دست خواهد یافت. اما سوال اینجاست که این فیلم سینمایی چطور می‌تواند بر گردشگری ایرلند اثر بگذارد؟

یک کمپین بازاریابی با الهام از فیلمی غمگین

اینیشمور و جزیره آشیل، جزایری هستند که کمدی سیاه «بنشی‌های اینیشرین» در آن فیلم‌برداری شده است. از این جزایر، به‌عنوان لوکیشن‌هایی برای تبلیغات گردشگری مناظر خیره‌کننده سواحل غربی ایرلند استفاده شده است. ویدئوی تبلیغاتی کمپین بازاریابی این فیلم که توسط گردشگری ایرلند تولید شده است، در یوتیوب بیش از ۶ میلیون بازدید داشته و ۵.۸ میلیون کاربر نیز این ویدیو را تا پایان تماشا کرده‌اند. ویدیویی که صعت گردشگری ایرلند را امیدوار می‌کند که بازدیدکنندگان را به جای روابط سمی که در فیلم به تصویر کشیده شده است، به سفر به لوکیشن‌های زیبای این فیلم تشویق کند. این تبلیغ در توییتر و اینستاگرام نیز حدود ۲۰۰ هزار بازدید داشته است. به‌طور کلی، هزینه ساخت این ویدیو که با کمک شرکت Searchlight Pictures ساخته شده، هزار و ۲۳۰ یورو و و بودجه بازاریابی آن، ۲۰۰ هزار یورو بوده است.

در ادامه، ویدیو تبلیغاتی این کمپین را مشاهده می‌کنید:

کمپین گردشگری ایرلند که از بازاریابی ویدیویی استفاده کرده، شامل مصاحبه‌هایی با «مارتین مک دونا» و «کالین فارل» و «برندن گلیسون» بازیگران اصلی فیلم است که چشم‌انداز این منطقه را به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از فیلم ستایش می‌کنند. «نیل گیبونز»، مدیر عامل شرکت گردشگری ایرلند درباره این کمپین گردشگری می‌گوید: «ما می‌خواهیم با ایجاد تصویری مثبت از ایرلند و نشان دادن مناظر زیبای اقیانوس اطلس، توجه گردشگران را در برخی از بازارهای کلیدی خود جلب کنیم و آن‌ها را به سفر به ایرلند و بازدید از مناطق مختلف آن، تشویق کنیم.» اما آنطور که روزنامه گاردین پیش‌بینی کرده، بخش گردشگری ایرلند باید تا تابستان سال ۲۰۲۳ میلادی صبر کند تا نتیجه این کمپین بازاریابی را ببیند.

سینما و تلویزیون، بازوی بازاریابی گردشگری ایرلند

گردشگری فیلم، یکی از مهم‌ترین عوامل برای بازاریابی مقاصد مختلف جهان به حساب می‌آید. این شاخه گردشگری کمک می‌کند که افراد پس از تماشای یک فیلم، مستند یا حتی یک برنامه تلویزیونی که در یک مکان خاصی فیلمبرداری شده، به سفر کردن به آن مقصد تشویق شوند. ایرلند نیز از جمله مقاصدی است که در این زمینه ید طولایی دارد. در واقع، این اولین بار نیست که آثار سینمایی و تلویزیونی، به کمک تبلیغ جاذبه‌های گردشگری ایرلند می‌آیند. 

به‌جز ««بنشی‌های اینیشرین»، سریال «بازی تاج و تخت» نیز بسیاری از علاقه‌مندان را به جنگل‌ها و قلعه‌های ایرلند شمالی کشاند. همچنین منطقه ساحلی وکسفورد محل فیلمبرداری فیلم معروف و پرطرفدار «نجات سرباز رایان» بود؛ مکانی که به عنوان یکی از جذاب‌ترین لوکیشن‌های فیلم به شمار می‌رود و به رونق گردشگری ایرلند کمک کرده است.

کمپین بازاریابی گردشگری ایرلند

بسیاری از مقاصد گردشگری، از فیلم‌ها، سریال‌ها و حتی مستند‌ها برای تبلیغ جاذبه‌های گردشگری خود استفاده می‌کنند. در واقع‌ فیلم‌هایی که در میان مردم طرفداران بسیاری پیدا می‌کنند و البته در لوکیشن‌های خاصی فیلم‌برداری شده‌اند، همانند یک راهنمای تور گردشگری، مسافران را به مقاصد مختلفی جذب می‌کنند. ایرلند نیز از جمله مقاصدی است که به‌خوبی توانسته از فیلم‌ها برای شناساندن مقاصد گردشگری خود استفاده کند. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

چطور کمپین گردشگری راه اندازی کنیم + ۸ گام عملی

مطالب مرتبط