روابط عمومی در گردشگری و ۶ کارکرد آن

روابط عمومی در گردشگری و ۶ کارکرد آن

رسانه قطبنما: روابط عمومی در گردشگری به کسب و کارهای این حوزه کمک می‌کند که در میان بازار پر رقابت گردشگری بهتر دیده شوند. در واقع، بدون داشتن روابط عمومی مناسب، اکثر مردم حتی نمی‌دانند برند گردشگری شما چیست یا چه کاری انجام می‌دهد.

اما روابط عمومی دقیقا چیست و چرا روابط عمومی در گردشگری و کسب و کارهای این حوزه تا این اندازه اهمیت دارد؟ 

 در سال‌های اخیر، مردم بیشتر از همیشه به سفر کردن علاقه‌مند شده‌اند و برای انتخاب شرکتی که بهترین خدمات گردشگری را ارائه دهد، همیشه در حال جستجو هستند. این امر، رقابت میان برندهای گردشگری را افزایش داده و برای پیروزی در این رقابت، کسب و کارهای گردشگری باید بیش از هر زمان دیگری تلاش کنند. سازمان هایی مانند سازمان های مدیریت مقصد نیز در حال توسعه کار خود هستند.

اینجاست که روابط عمومی در گردشگری برای برندهای مسافرتی و این سازمان‌ها اهمیت پیدا می‌کند. 

اما پیش از آن که به موضوع روابط عمومی در گردشگری بپردازیم، باید بدانیم به‌طور کلی منظور از روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی چیست؟

وب‌سایت HubSpot در تعریف کلی روابط عمومی یا Public Relation تصریح می‌کند که ارائه یک تعریف حرفه‌‌ای از این مفهوم کار ساده‌ای نیست. در سال ۲۰۱۲، انجمن روابط عمومی آمریکا (PRSA) چند هزار مورد ارسالی را برای تعریف روابط عمومی جمع‌آوری کرد و در نهایت بر روی یکی از آن‌ها به توافق رسید:

«روابط عمومی یک فرآیند ارتباطی استراتژیک است که روابط سودمند متقابل میان سازمان‌ ها و عموم مردم ایجاد می‌کند.»

از سوی دیگر، وب‌سایت InvestoPedia نیز این تعریف را برای روابط عمومی ارائه می‌دهد:

«روابط عمومی (PR) به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها گفته می‌شود که بر نحوه ارائه اطلاعات درباره یک فرد یا شرکت به مردم و به‌ویژه رسانه‌ها متمرکز است. اهداف اصلی روابط عمومی انتشار اخبار و رویدادهای مهم شرکت، حفظ تصویر برند و ایجاد نگرش مثبت درباره کسب و کار است. روابط عمومی اغلب در قالب بیانیه مطبوعاتی، کنفرانس خبری، مصاحبه با روزنامه‌نگاران، پست در شبکه‌های اجتماعی یا مکان‌های دیگر کار خود را پیش می‌برد.»

به‌طور کلی:

 • روابط عمومی تلاش می‌کند دیدگاه و احساس دیگران درباره یک شخص، برند یا شرکت را مدیریت کند؛
 • روابط عمومی به درخواست رسانه‌ها و پرسش‌های سهامداران یک شرکت پاسخ می‌دهد و می‌خواهد تصویر مثبتی از شرکت‌ها به وجود آورد؛
 • یکی از وظایف مهم روابط عمومی مقابله با اعتراضات مردم یا سرمایه‌گذاران پس از انتشار اخبار منفی است.
  این تعاریف درباره روابط عمومی در گردشگری و برای برندهای گردشگری نیز صدق می‌کند و قابل تعمیم است.

اهمیت روابط عمومی در گردشگری

اهمیت روابط عمومی در گردشگری

با توجه به تعریف روابط عمومی، پاسخ به این سوال که «چرا روابط عمومی در گردشگری مهم است؟» بسیار ساده است؛ روابط عمومی در گردشگری نقشی کلیدی در شرکت‌های مسافرتی، هتل ها، آژانس های مسافرتی، سازمان های مدیریت مقصد و… دارد. اما چرا؟

کسب و کارهای گردشگری برای افزایش رزرو، جذب مشتریان و ایجاد شهرت مثبت که بر عملکرد کل برند تأثیر می‌گذارد، به روابط عمومی نیاز خواهند داشت. به‌طور کلی حضور مداوم و مستمر، باعث ایجاد آگاهی می‌شود، برندهای گردشگری را در معرض دید عموم قرار می‌دهد و به کسب و کارهای گردشگری کمک می‌کند تا به اهداف درآمدی خود دست یابند.

 کارشناسان معتقدند اولین و مهم‌ترین هدف روابط عمومی در گردشگری، انتقال اطلاعات از کسب و کارهای گردشگری به گردشگران و مشتریان است. این اطلاعات شامل جزئیات مقصد، هتل‌ها، مکان‌های دیدنی، خوبی‌ها و بدی‌های مقاصد و… است.

روابط عمومی در کنار تبلیغات و بازاریابی گردشگری، می‌تواند نقش مهمی در ترویج و شکل‌دهی تصویری مطلوب از برندهای گردشگری، ایجاد میل به سفر، ترغیب مصرف‌کنندگان به خرید محصولات و خدمات گردشگری، افزایش تعامل با مخاطبان هدف و موارد دیگر ایفا کند.

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که اکثر مردم آمریکا معتقدند محتوای آموزنده از مقصدها و برندهای گردشگری (مانند پست‌ها در وبلاگ‌های سفر و شبکه‌های اجتماعی) می‌تواند بر تصمیم‌گیری‌های آن‌ها در برنامه‌ریزی سفر تأثیر بگذارد. البته این موضوع، تنها محدود به مردم آمریکا نمی‌شود؛ این روزها تقریبا اکثر مردم دنیا تحت تاثیر محتوای گردشگری در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند. 

روابط عمومی در گردشگری می‌تواند پیام‌های کلیدی و مهم را در لحظات مهم و از طریق کانال‌های مناسب به مخاطبان برساند و از این طریق ارتباط بیشتری با مخاطبان ایجاد کند. علاوه بر آن، روابط عمومی در مقایسه با ایجاد کمپین‌ های گردشگری تا حد بسیاری هزینه کمتری برای کسب و کارهای گردشگری دارد؛ اگرچه راه‌ اندازی کمپین های گردشگری نیز یکی از کارهایی است که در روابط عمومی در گردشگری مورد توجه قرار می‌گیرد.

به‌طور کلی روابط عمومی در گردشگری باید بر موارد زیر تمرکز کند:

 • تبلیغ آنچه مقصد و برند برای ارائه دارد؛
 • ارائه اطلاعات به رسانه‌ های گردشگری درباره مقصد یا کسب و کار؛
 • افزایش رزرو و بازدید؛
 • توسعه روابط؛
 • ترغیب مسافران به سفر.

کارکرد روابط عمومی در گردشگری

بر اساس تحلیل داده‌های بازار جهانی، پیش‌بینی می‌شود که درآمد حاصل از روابط عمومی در سراسر جهان از ۸۸ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۲۰ به حدود ۱۲۹ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ افزایش یابد. در ایالات متحده، آژانس‌های روابط عمومی درآمدی معادل ۱۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کسب کردند که با وجود تاثیرات همه‌گیری کرونا بر صنعت تبلیغات و بازاریابی، نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است. 

این آمار نشان می‌دهد که کسب و کارهای و سازمان‌ها روز به روز بیشتر متوجه اهمیت روابط عمومی، به خصوص روابط عمومی در گردشگری، شده‌اند. روابط عمومی نقش مهمی در ساخت، مدیریت و حفظ تصاویر مناسب از مقاصد گردشگری و همچنین گسترش ارتباطات کسب و کارهای گردشگری دارد و صنعت گردشگری برای برقراری ارتباط با مردم، تبلیغات و بازاریابی گردشگری و جذب بازدیدکنندگان بیش از هر صنعت دیگری به روابط عمومی متکی است.

اما روابط عمومی چه کارکردهایی در بازار گردشگری، کسب و کارها و سازمان‌های مربوط دارد؟

جذب بازدیدکنندگان

روابط عمومی با ایجاد روابط مثبت با جامعه محلی و رسانه‌ها، به کسب و کارهای گردشگری کمک می‌کند تا مشتریان و گردشگران بیشتری جذب کنند.

افزایش آگاهی از برند و مقصد

نقش روابط عمومی در گردشگری

علاوه بر کسب و کارهای گردشگری، روابط عمومی آگاهی از مقاصد، جاذبه‌ها یا رویداد‌های خاص را افزایش می‌دهد. این شکل از ارتباطات، به صنعت گردشگری اجازه می‌دهد تا چهره خود را در جامعه محلی و مناطق بازار هدف نشان دهد.

افزایش مشاغل گردشگری

با توجه به آنکه هدف اصلی روابط عمومی ایجاد روابط مثبت است، علاقه‌مندی برای کار در مشاغل مرتبط با گردشگری را نیز در میان جوامع افزایش می‌دهد.

کمک به تبلیغات و بازاریابی

نقش روابط عمومی در گردشگری

بخش بزرگی از وظایف روابط عمومی گردشگری، شامل تبلیغ یک جاذبه یا تصویر مقصد برای جذب گردشگران است. از روابط عمومی گردشگری می‌توان برای بازاریابی گردشگری، تبلیغات و فروش استفاده کرد. 

مدیریت بحران

روابط عمومی می‌تواند در مدیریت بحران در مواقعی که رویدادهای منفی بر برنامه‌های سفر تأثیر می‌گذارد، کمک‌کننده باشد. در واقع، روابط عمومی آگاهی گردشگران از مقاصد یا کسب و کارهای گردشگری را افزایش می‌دهد. به‌عنوان مثال، اگر مقصدی شهرت بدی داشته باشد، گردشگران از سفر به آن امتناع خواهند کرد. از این رو، به‌کارگیری تکنیک های روابط عمومی برای مقصدی که می‌خواهد تجارت گردشگری و مهمان‌نوازی خود را توسعه دهد، بسیار مهم است.

برقراری ارتباط با سایر ذی‌نفعان

روابط عمومی می‌تواند به کسب و کارهای گردشگری در برقراری ارتباط با ذی‌نفعان از جمله سرمایه‌گذاران، سایر ارگان‌های گردشگری و حتی کارمندان کمک کند. 

ابزارهای کارآمد روابط عمومی در گردشگری

برای موفقیت در یک بازار پر رقابت مانند بازار گردشگری، ابزارهای بسیاری وجود دارد. برخی از آژانس‌ های روابط عمومی، به برندهای گردشگری کمک می‌کنند تا به اهداف تجاری خود در بازاری که انتخاب می‌کنند، دست یابند. اما روابط عمومی می‌تواند از طریق راه‌های دیگری نیز به شرکت‌های گردشگری کمک کند:

کمپین‌ های شبکه‌ های اجتماعی 

با توجه به رشد روزافزون فناوری اطلاعات در دهه‌های اخیر، اینترنت به پر کاربردترین کانال مسافران برای رزرو سفر تبدیل شده است. به‌عنوان مثال طبق تحقیقات، حدود ۵۶ درصد از برزیلی‌ها معتقدند مقاله، عکس یا اطلاعاتی درباره مقاصد مختلف که در شبکه‌ های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، می‌توانند بر تصمیم‌گیری آن‌ها برای سفر کردن تاثیر بگذارند.

یا مثلا در آرژانتین، ۳۰ درصد از مسافران گفتند که تحت تاثیر محتوای به اشتراک گذاشته شده توسط دوستان و افرادی که می‌شناسند، قرار می‌گیرند و ۱۸ درصد از آن‌ها نکات ایفلوئنسرهای سفر را در سفرهای خود در نظر می‌گیرند. این تاثیرپذیری از محتوای تولیدشده در رسانه‌های اجتماعی و کمپین های گردشگری در فضای مجازی شامل کاربران سراسر جهان نیز می‌شود.

به همین دلیل، با تسریع روند رزرو آنلاین سفرها، داشتن برنامه‌های استراتژیک در رسانه های اجتماعی که با پیشنهادات روابط عمومی یک شرکت مطابقت داشته باشد، می‌تواند به افزایش آگاهی از برندهای گردشگری کمک کند.

بهینه‌سازی وب‌سایت 

ابزارهای کارآمد روابط عمومی در گردشگری

بهینه سازی وب سایت در بازاریابی محتوایی گردشگری و دیجیتال مارکتینگ گردشگری نیز اهمیت دارد. برندهای گردشگری علاوه بر سرمایه‌گذاری بر حضور فعال در شبکه‌ های اجتماعی، باید وب‌سایتی در دسترس‌ و به‌روز داشته باشند. برای این کار می‌توانید با آژانس‌های روابط عمومی یا شرکت‌هایی که خدمات محتوایی ارائه می‌دهند همکاری کنید تا محتوا و صفحات شما را برای بهینه‌سازی کنند. 

در این خصوص می‌توانید با «خدمات قطبنما» بیشتر آشنا شوید.

محتوای غنی و جذاب

توصیه‌های اینفلوئنسرها، افراد و رسانه‌های قابل‌اعتماد، نقش مهمی در تصمیم‌گیری مسافران دارند. یک کمپین روابط عمومی استراتژیک می‌تواند به برندهای گردشگری کمک کند تا یک پکیج مطبوعاتی کامل شامل اطلاعات مختلف از مقاصد و پاسخ به سوالات مخاطبان تولید کنند.

سفرهای هدفمند به همراه پوشش رسانه‌ای

دعوت از روزنامه‌نگاران و اینفلوئنسرها، راه مناسبی برای تصویرسازی از یک مقصد، تجربه، جاذبه، محصول یا سرویس است. این افراد معمولا روایت‌های داستانی جذابی با مخاطبان کلیدی به اشتراک می‌گذارند که در نظر مردم، معتبرتر و قابل اعتمادتر از تبلیغاتی است که یک شرکت از خدمات و محصولات خود منتشر می‌کند.

مشارکت با همکاران و ارگان‌های تصمیم‌ساز

یکی از راه‌هایی که روابط عمومی کسب و کارهای گردشگری می‌توانند برای تبلیغات مقاصد، تجربیات، محصولات و خدمات خود استفاده کنند، همکاری با سایر سازمان ها و کسب و کارهای گردشگری است. برقراری ارتباط پی در پی با ارگان‌های گردشگری تصمیم‌ساز، علاوه بر افزایش آگاهی از برندها و بهتر دیده شدن آن‌‌ها، رضایت مشتریان را نیز به دنبال دارد.

شرکت در نمایشگاه‌ها و برگزاری رویدادها

ابزارهای کارآمد روابط عمومی در گردشگری

کسب و کارهای گردشگری می‌توانند با حضور در رویدادها و نمایشگاه‌ها، ارتباطات خود را گسترش دهند. شرکت در رویدادها و نمایشگاه‌ها فرصت مناسبی را برای برقراری ارتباط مستقیم با مصرف‌کنندگان یا کاربران یک محصول یا خدمات خاص فراهم می‌کند. همچنین میزبانی یک رویداد نیز می‌تواند برای توسعه ارتباطات شرکت‌ها بسیار موثر باشد.

روابط عمومی در گردشگری ، ابزاری برای بازاریابی

روابط عمومی در گردشگری ، ابزاری برای بازاریابی

تاکنون برای‌تان اتفاق افتاده است که در هواپیما مجله‌ای را بردارید یا به‌طور تصادفی در شبکه‌های اجتماعی کمپین گردشگری مقصدی را دیده‌ باشید و ترغیب شوید که به آن مقصد سفر کنید؟ 

این دقیقا قدرت رسانه و مطبوعات است. این تبلیغات به‌طور اتفاقی پیش روی شما قرار نگرفته‌اند، بلکه مهارت‌‌ها و تخصص‌های بسیاری برای جلب نظر شما دست به دست یکدیگر داده‌اند.  

به‌عقیده کارشناسان، روابط عمومی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی گردشگری و فروش است. افزایش رقابت در صنعت گردشگری، کسب و کارهای گردشگری را وادار می‌کند تا از محصول یا خدمات جدید خود آگاهی بیشتری برای مشتریان ایجاد کنند.

 تصاویر خدمات و محصولات جدید، توسط روابط عمومی از طریق رسانه‌های چاپی یا دیجیتالی، بازاریابی دهان‌به‌دهان و روش‌های دیگر در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. بازاریابی گردشگری توسط روابط عمومی اگر به‌درستی انجام شود، گردشگران خواهند دانست که بازدید از یک مکان یا رویداد خاص چه مزیت‌هایی برای آن‌ها دارد. 

اما علی‌رغم اهمیت روابط عمومی، هنوز هم بسیاری از برندها و کسب و کارهای گردشگری در استراتژی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بازاریابی خود توجه کمتری به این مفهوم دارند. این در حالی است که روابط عمومی اغلب یکی از بهترین راه‌های بازاریابی دیجیتال کسب و کارها به شمار می‌رود.  

۹ ترفند برای موفقیت روابط عمومی

روابط عمومی در گردشگری شاید کمی با سایر صنایع متفاوت باشد، اما در آن فرصت‌های بسیاری برای ایجاد آگاهی از برندهای گردشگری وجود دارد. برای موفقیت در این بازار پر رقیب، باید برخی مقدمات را فراهم کنید؛ اقداماتی که به کسب و کارهای گردشگری در دستیابی به اهداف تجاری کمک می‌کند:

۱. در شبکه های اجتماعی یک استراتژی قوی داشته باشید

 ترفند برای موفقیت روابط عمومی

اگر تا کنون از قدرت شبکه های اجتماعی غافل بوده‌اید، باید بدانید داشتن استراتژی قوی در شبکه های اجتماعی، کسب و کارتان را چندین گام به جلو هدایت خواهد کرد. همانطور که اشاره کردیم، این روزها اینترنت به محبوب‌ترین کانال برای رزرو سفر همه مسافران تبدیل شده است.

به این مثال توجه کنید؛ ۸۳ درصد از میانسالان ایالات متحده ترجیح می‌دهند سفر خود را به‌صورت آنلاین رزرو کنند و داده‌هایی نظیر نظرات کاربران، عکس‌های هیجان‌انگیز از ریزورت‌ها و هتل‌ها و سایر موارد آن‌ها را به سفر کردن تشویق می‌کنند.

برای این کار، استراتژی‌های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید کدامیک بهتر است. خلاق باشید، داده‌های خود را جمع‌آوری کنید، اقداماتی را که دیگران انجام می‌دهند بررسی کنید و برنامه‌ای را در پیش بگیرید که با مدل کسب‌ و کارتان مطابقت دارد.

۲. بر ارسال پیام‌های شخصی تمرکز کنید

حقیقت آن است که شما نمی‌توانید همزمان در همه جا حضور داشته باشید. بنابراین سعی نکنید کسب و کار خود را در هر گوشه‌ای از جهان تبلیغ کنید! بلکه بر مناطق خاص و افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند، تمرکز کنید.

این روزها ایجاد تجربه‌های شخصی برای مسافران اهمیت بسیاری دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید آگاهی مسافران از برند شما افزایش یابد، مخاطبان هدف خود را بشناسید و درک کنید. به یاد داشته باشید مشتری به وضوح باید بداند که هدف شما ارائه بهترین تجربه به او است.

۳. با مسافران و اینفلوئنسرهای مهم سفر همکاری کنید

ترفندهای موفقیت روابط عمومی

اینفلوئنسرها و برندهای حوزه فعالیت خود را پیدا کنید؛ با آن‌ها شریک شوید تا بتوانید از طریق آن‌ها در معرض دید مخاطبان قرار بگیرید. اینفلوئنسرهای بسیاری وجود دارند که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند و اکثر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام مشغول به فعالیت و تولید محتوای گردشگری هستند.

علاوه بر آن، همکاری با برندهای دیگر گردشگری نیز می‌تواند ایده خوبی برای روابط عمومی در گردشگری باشد. اما قبل از شروع، مطمئن شوید که به برندهایی نزدیک می‌شوید که مخاطبان بیشتری را به کسب و کارتان جذب می‌کند و آگاهی از کسب و کار شما را افزایش می‌دهد.

۴. تمرکز بر ارائه خدمات در موبایل را فراموش نکنید

تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از مسافران اطلاعات سفرهای خود را از طریق تلفن‌های هوشمند جستجو می‌کنند. اگر عادت دارید که کاربران دسکتاپ را هدف قرار دهید، باید بدانید داشتن نسخه موبایلی وب‌سایت، شما را از رقبا جلوتر نگه می‌دارد؛ کاربران نیز می‌توانند در هر زمانی که می‌خواهد به وب‌سایت کسب و کارتان دسترسی داشته باشند.

در این خصوص، مطلب «۹ ویژگی یک وب سایت کسب و کار گردشگری» را بخوانید.

 ۵. محتوای ویدیویی تولید کنید

تکنیک های موفقیت در روابط عمومی

تولید محتوای ویدیویی، روشی مناسب برای جلب توجه مصرف‌کنندگان است و به آن‌ها کمک می‌کند به‌خوبی با خدمات یا محصولات کسب و کارهای گردشگری یا امکانات مقاصد آشنا شوند و یا حتی اطلاعاتی از رویدادهای و نمایشگاه‌ها به دست آورند.

در واقع، همه فعالیت‌های روابط عمومی را می‌توان با محتوای خلاقانه و جذاب کارآمدتر کرد. با استفاده از بهترین کیفیت تجهیزاتی، محتوای ویدیوی تولید کنید. در تولید محتوای ویدیویی، اغلب اوقات نیازی به تدوین حرفه‌ای نیست، اما فراموش نکنید که محتوا باید جذاب باشد.

۶. در رویدادها شرکت کنید

قبلا هم تاکید کردیم که شرکت در رویدادها برای روابط عمومی در گردشگری شانسی برای بازاریابی کسب و کارهای گردشگری یا ارائه پیشنهادات و خدمات خود به عموم مردم است. با شرکت در رویدادها، می‌توانید تصویر مثبتی از شرکت خود ایجاد کنید و فرصت‌های قابل‌توجهی برای دستیابی مستقیم به مشتریان و به دست آوردن روابط تجاری پایدار به دست آورید. تبلیغ برند در طول رویدادهای مهم سفر مانند نمایشگاه گردشگری ATM دبی، یک راه مناسب برای جلب توجه مصرف‌کنندگان و سایر کسب و کارها به شرکت شما است.

۷. تحول دیجیتال را از یاد نبرید

ترفندهای برای موفقیت روابط عمومی در گردشگری

تحول دیجیتال و توسعه فناوری‌هایی نظیر واقعیت مجازی، متاورس، هوش مصنوعی و… می‌تواند دنیای گردشگری را تغییر دهد (و البته در حال حاضر هم این کار را کرده!).

 این روزها بسیاری از کسب و کارها و استارت آپ های گردشگری استفاده از تکنولو‌ژی‌های پیشرفته را به بخش مهمی از استراتژی های بازاریابی خود تبدیل کرده‌اند.

از توسعه یک اپلیکیشن واقعیت مجازی تا ارائه تورهای مجازی منحصربه‌فرد و …، شما نیز می‌توانید متناسب با مشتریان خود خدمات و محصولاتی را در قالب این فناوری‌های نوین ارائه دهید. 

۸. با مشتریان تعامل داشته باشید

روابط عمومی تنها مربوط به رویدادها، حفاظت از تصویر کلی یک شرکت و نیست. شما نمی‌توانید یکی از مهم‌ترین عوامل، یعنی مشتریان را فراموش کنید. باید با مخاطبان خود تعامل داشته باشید. به نظرات (هم مثبت و هم منفی) توجه کنید و فراموش نکنید که باید برای سوالات احتمالی مشتریان پاسخ مناسبی داشته باشید. 

۹. نتایج تلاش‌های خود را بسنجید

 ترفندهایی برای موفقیت روابط عمومی

فرض کنید یک کمپین روابط عمومی در کسب و کار گردشگری خود راه‌اندازی کرده‌اید و ناگهان متوجه می‌شوید که هیچ تاثیری در سودآوری شرکت‌تان نداشته است یا اینکه هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به یاد داشته باشید که قبل از ایجاد هر گونه تغییر، باید که نتایج تلاش‌های خود را بسنجید. در غیر این صورت، ممکن است بی‌جهت بودجه بسیاری از دست بدهید.

داشتن معیارهای مناسب، کمک می‌کند که متوجه شوید آیا کار درستی انجام می‌دهید یا خیر؟ 

برای این کار می‌توانید به‌سادگی در گوگل شیت یک صفحه ایجاد و ستون‌های زیر را به آن اضافه کنید:

 • نوع تکنیک روابط عمومی (به‌عنوان مثال، بیانیه مطبوعاتی، مقاله وبلاگ)
 • معیارها (به‌عنوان مثال، سرنخ های فروش)
 • نتیجه (آیا بهبودی حاصل شد یا نه؟)

سپس می‌توانید داده‌های عمیق‌تری را جستجو کنید که به شما کمک می‌کند تا مواردی را که نیاز به بررسی دارند، مشخص کنید. این کار در نهایت، شما را قادر می‌سازد که متوجه شوید که آیا کمپین روابط عمومی شما موفق بوده یا خیر و آیا زمینه هایی برای بهبود وجود دارد یا نه؟

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

کسب و کار آنلاین گردشگری چیست و چرا اهمیت دارد؟

مطالب مرتبط