سکوهای نفتی عربستان به اقامتگاه لوکس تفریحی تبدیل می‌شود + عکس

سکوهای نفتی عربستان به اقامتگاه لوکس تفریحی تبدیل می‌شود + عکس

رسانه قطبنما: عربستان در نظر دارد یک سکوی نفتی در سواحل خلیج‌فارس را به یک مقصد گردشگری ماجراجویانه ۳۰ هکتاری تبدیل کند. این پروژه که «The Rig» نان دارد، نمادی از تاریخچه صنعت نفت‌وگاز عربستان است. این کشور اگرچه در تلاش برای کاهش وابستگی خود به نفت است اما این هدف به‌معنای پشت کردن به میراث صنعت نفت‌وگاز این کشور نیست و سعودی‌ها را از فرصت استفاده از این صنعت به‌عنوان الهام‌بخش یک جاذبه توریستی جدید بازنداشته است. 

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، پروژه The Rig، که اولین بار در سال ۲۰۲۱ میلادی رونمایی شد، اولین مقصد گردشگری ماجراجویانه در جهان است که از سکوهای نفتی الهام گرفته شده است. این سکوی نفتی غول‌پیکر در سواحل شرقی عربستان، در حدود ۴۰ کیلومتری ساحل دمام و در نزدیکی جزیره الجرید (Al Juraid) و میدان نفتی بری (Berri) ساخته خواهد شد.

سه هتل با بیش از ۸۰۰ اتاق، ۱۱ رستوران، اسکله تفریحی، سکوی فرود بالگرد و همچنین ۷۰ جاذبه و فعالیت تفریحی از جمله پارک آبی، پارک سرگرمی، مرکز ورزش‌های ماجراجویانه، مرکز غواصی، مرکز ورزش‌های الکترونیکی، تئاتر و یک سکوی چندمنظوره برای میزبانی از برنامه‌های مختلف، ازجمله امکانات مقصد گردشگری The Rig است.

هنوز تاریخ افتتاح این مقصد گردشگری اعلام نشده است اما مقامات سعودی پیش‌بینی می‌کنند پس از اجرایی‌شدن این پروژه، تا سال ۲۰۳۲ میلادی سالانه بیش از ۹۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جاذبه دیدن کنند. نشریه انرژی Upstream نیز در گزارشی در سال ۲۰۲۲ میلادی پیش‌بینی کرده بود که این پروژه حدود ۵ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

تبدیل سکوهای نفتی به اقامتگاه تفریحی، بخشی از برنامه عربستان در راستای سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ میلادی برای کاهش وابستگی به نفت و تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور است. پروژه Rig نیز نمادی از رشد اقتصادی پایدار عربستان است تا استانداردها و شیوه‌های جدید حفظ محیط‌زیست را به جهانیان نشان دهد.

در ادامه می‌توانید برخی از تصاویر مقصد گردشگری پایدار The Rig را ببینید:

عربستان سکوهای نفتی را به جاذبه گردشگری تبدیل می‌کند: پروژه The Rig

عربستان سکوهای نفتی را به جاذبه گردشگری تبدیل می‌کند: پروژه The Rig

عربستان سکوهای نفتی را به جاذبه گردشگری تبدیل می‌کند: پروژه The Rig

عربستان سکوهای نفتی را به جاذبه گردشگری تبدیل می‌کند: پروژه The Rig

مقصد گردشگری The Rig تنها یکی از پروژه‌های ساخت مقاصد گردشگری پایدار روی سکوهای نفتی در وسط دریا است که هدف آن‌ها ارائه ترکیبی از تجربه مهمان‌نوازی اصیل عربی و تفریحات ماجراجویانه به گردشگران از سراسر جهان است. به‌گفته مقامات سعودی در پروژه تبدیل سکوهای نفتی به مقاصد گردشگری، از سکوهای نفتی قدیمی و جدید این کشور استفاده خواهد شد و همچنین در برخی مناطق نیز سکوهایی درست مشابه سکوهای نفتی واقعی به‌عنوان مقصد گردشگری ساخته خواهد شد.

The Rig تنها یکی از چندین پروژه گردشگری عربستان در سال‌های اخیر است. این کشور با اجرای پروژه‌های گردشگری متعددی همچون نئوم، مکعب عربستان، شهر پانگئوس، اولین پیست اسکی روباز خلیج فارس، مقصد جزیره‌ای لوکس سنداله، سیرانا، ویلا هگرا، مقصد کوهستانی لیجا و غیره، توسعه فرودگاه‌ها، بنادر، راه‌‌آهن و سایر زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی با اجرای پروژه‌هایی مثل ساخت فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان و میزبانی رویدادهای بین‌المللی همچون اکسپو ۲۰۳۰ میلادی در صدد معرفی خود به‌عنوان یک مقصد گردشگری نوظهور تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. 

عربستان در تلاش است تا سال ۲۰۳۰ میلادی، سهم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی این کشور را به ۱۰ درصد برساند و در همین راستا طی یک دهه آینده، حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در بخش گردشگری این کشور سرمایه‌گذای خواهد کرد. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

شهر نئوم عربستان کجاست؟ | درباره شهر لاین + ویدیو و عکس

مطالب مرتبط