رئیس جامعه تورگردانان کشور خبر داد

ترس اروپایی‌ها از سفر به ایران

ترس اروپایی‌ها از سفر به ایران

رسانه قطبنما: رئیس جامعه تورگردانان ایران، اعلام کرد که هنوز رزروی برای سفر گردشگران اروپایی در فصل بهار نداریم. به گزارش ایلنا، ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به بیکاری آژانس‌‌های حوزه تورهای ورودی، گفت: «پس از اتفاقات اخیر که سبب شد بسیاری از تورهای ورودی رزروهای خود را کنسل کنند، در حال حاضر هیچ رزروی برای تور نداریم. اینگونه به نظر می‌رسد که گردشگران بین‌المللی برنامه‌ای برای آمدن به ایران ندارند.»

پورفرج با تاکید بر اینکه فعلاً گردشگر و تور از اروپا به ایران نداریم، گفت: «گردشگران اروپایی بسیار اندک هستند و حتی همان تعداد هم بیشتر با هدف انجام کارهای اداری و تجاری به ایران سفر می‌کنند. شاید بتوان گفت برای فصل بعدی ممکن است تعدادی از گردشگران اروپایی برای سفر به ایران علاقه پیدا کنند، اما هنوز رزروی برای سفر به ایران در فصل بهار انجام نشده است.» به‌عقیده رئیس جامعه تورگردانان ایران، این روزها بیشترین دلیل برای لغو تورهای ورودی و عدم تمایل گردشگران بین‌المللی برای سفر به ایران، ایران‌هراسی و تبلیغات منفی است. او در خصوص اینکه آیا دولت برای مبارزه با ایران‌هراسی برنامه‌ای دارد، گفت: «تا این لحظه فعالیت خاصی برای مبارزه با ایران‌هراسی را شاهد نیستیم. شاید نتوان کار چندانی در این حوزه کرد. معمولاً چنین شرایطی، تاثیرات طولانی‌مدت دارد و نیاز است که دوباره اعتماد گردشگران بین‌المللی را جلب کنیم.»

پورفرج در خصوص تاثیر سیاست جدید اتحادیه اروپا درباره ایران و اینکه خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی اتحادیه اروپا شده، در تصمیم گردشگران برای سفر به ایران نیز گفت: «بازخورد چنین اخباری در عرصه گردشگری همان می‌شود که رزروی برای فصل آینده نداریم. تورگردانان تلاش می‌کنند اما کافی نیست.» رئیس جامعه تورگردانان ایران در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی سفرها می‌تواند بیشتر از ناحیه‌ی کشورهای همسایه صورت بگیرد، گفت: «تعداد اندکی از گردشگران کشورهای همسایه در حوزه گردشگری مذهبی به ایران سفر می‌کنند و اغلب آن‌ها هم از کشور عراق هستند و قطعا درآمدی که از این راه به گردشگری تزریق می‌شود به اندازه درآمدی که از ناحیه‌ی گردشگرانی دیگر کشورها به کشور وارد می‌شود، نیست.»

او همچنین درباره حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری نیز گفت: «ایران حتما باید در همه نمایشگاه بین‌المللی گردشگری حضور داشته باشد، در غیر این صورت جذب مشتریان‌ را به زمان طولانی‌تری موکول می‌شود. عدم حضور در نمایشگاه‌هایی که بیش از دو یا سه دهه است در آن‌ها شرکت می‌کنیم، پیام خوبی برای عرصه بین‌المللی نخواهد داشت، حتی می‌تواند خط بطلانی بر حضور ایران در گردشگری بین‌المللی تلقی شود و عملا ایران را از صحنه گردشگری بین‌المللی حذف کند.»

او در ادامه افزود: «برخی شرکت‌های تورآور بیش از چهار سال است به نوعی تعطیل هستند و به لحاظ مالی و نیروی متخصص ضعیف شده‌اند. یعنی از سال ۹۸ تاکنون با شیوع کرونا و اتفاقات دیگر در کشور، آن‌ها نتوانستند درآمدی کسب کنند؛ همین امر آن‌ها را ضعیف کرده است و دیگر توانایی شرکت و حضور در نمایشگاه‌های خارجی را ندارند.» پورفرج تصریح کرد: «وقتی در گذشته فراخوان برای شرکت در نمایشگاه گردشگری می‌دادیم، ۵۰ آژانس مسافرتی درخواست خود را برای شرکت ارسال می‌کردند که در انتها ۴۵ شرکت را با خود مثلا به نمایشگاه آلمان می‌بردیم؛ اما اکنون با وجود اطلاعیه‌های متعدد برای شرکت در نمایشگاه ITB برلین، تنها ۳ شرکت ثبت‌نام کرده‌اند.»

او درخصوص آخرین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، یعنی نمایشگاه فیتور اسپانیا نیز گفت: «هرچند در فیتور اسپانیا غرفه نسبتا خوبی داشتیم، اما استقبال از این غرفه مطلوب نبود. با این وجود معتقد هستیم، بودن بهتر از نبودن است تا بتوانیم وجود خود را در عرصه گردشگری بین‌المللی حفظ کنیم و از اذهان پاک نشویم. در آلمان بیش از هزار و ۱۵۰ متر غرفه داریم، اگر در آن شرکت نداشته باشیم جای خالی‌مان به چشم خواهد آمد. از همین رو باید غرفه خود را در نمایشگاه‌های بین‌المللی حفظ کنیم تا از عرصه گردشگری حذف نشویم.»

او خاطرنشان کرد: «در شرایط فعلی تمام کشورهای همسایه از ترکیه گرفته تا عمان و دبی و آذربایجان رقبای ما در عرصه گردشگری هستند و گردشگران ما را جذب می‌کنند؛ در واقع ایران تبدیل به نقطه‌ای در خاورمیانه شده که با وجود آن که بعد از کرونا عطش برای سفر زیاد شد، مورد استقبال گردشگران جهانی قرار نمی‌گیرد و به آن سفر نمی‌کنند. از این‌رو، درصدد معرفی محصولات جدید به گردشگران هستیم تا بتوانیم با معرفی محصولاتی جدید در حوزه‌های رالی تعدادی از گردشگران را جذب کنیم.»

جدیدترین اخبار بازار سفر و گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط