معرفی استارتاپ‌های گردشگری ایرانی (۱۷)

«آرکابوم»، کشف فرهنگ ایران در دنیای مجازی

«آرکابوم»، کشف فرهنگ ایران در دنیای مجازی

استارتاپ گردشگری «آرکابوم» پلتفرمی است که امکان جست‌وجو در تاریخ و فرهنگ ایران را در هر زمان و مکانی برای کاربران فراهم می‌کند. اما این پلتفرم چه جزییاتی دارد؟

رسانه قطب‌نما: رسانه «قطب‌نما» قصد دارد در سلسله مقالاتی، برخی از استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپای ایرانی در حوزه سفر و گردشگری را معرفی کند. در این مقالات، ایده‌های جذاب برای ایجاد یک کسب‌وکار گردشگری را با مخاطبان به اشتراک خواهیم گذاشت و از تجارب بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواهیم نوشت. در این مطلب استارتاپ گردشگری «آرکابوم» خواهیم رفت که جست‌وجو در تاریخ و فرهنگ ایران را در هر زمان و مکانی برای همگان فراهم کرده است.

آرکابوم در یک نگاه

پلتفرم «آرکابوم» با شعار «جست‌و‌جو در سرزمین کهن» از سال ۱۳۹۹ طراحی شد؛ آرکابوم تاریخ، هنر، فرهنگ و طبیعت ایران را در یک بستر دیجیتال جمع‌آوری کرده است. این پلتفرم شامل دو بخش گالری مجازی و تورهای مجازی است؛ کاربران در گالری مجازی می‌توانند آثار تاریخی و هنری سراسر ایران را تماشا کنند. همچنین افراد می‌توانند در تورهای مجازی یک سفر مجازی داشته و از جاذبه‌های مختلف ایران بازدید کنند. در این پلتفرم، تورهای آنلاین همراه با راهنمای گردشگری برگزار می‌شود و گردشگران می‌توانند به‌کمک یک راهنمای گردشگری به‌صورت مجازی از یک مکان بازدید کنند؛ این سفر مجازی هم به‌صورت انفرادی و هم به‌صورت گروهی انجام می‌شود. بسیاری از محتواهای تولید‌شده از سوی آرکابوم به‌صورت رایگان ارائه شده اما برخی از خدمات این استارتاپ مانند اجاره گالری‌های مجازی به مجموعه‌دارها، برگزاری نمایشگاه‌ها و شرکت در تورهای مجازی شامل هزینه می‌شود.

شما می‌توانید از طریق این لینک، یک نمونه از تورهای مجازی آرکابوم را مشاهده کنید و سفری مجازی به موزه ایران باستان داشته باشید.

ایده تولد آرکابوم

آرکابوم اولین پروژه شرکت «میراث‌ آرکا» است؛ میراث آرکا، اولین شرکت میراث دیجیتال ایران است که از سال ۱۳۹۴ تاکنون، حدود ۲۰۰ پروژه مستندنگاری در موزه‌ها و نقاط تاریخی و طبیعی ایران انجام داده است. رسالت میراث آرکا آن است که قبل از آسیب و نابودی آثار تاریخی، آن‌ها را در بستر دیجیتال حفظ و برای معرفی و نمایش عرضه کند. مجموعه میراث آرکا در طول فعالیت خود مجموعه گسترده‌ای از انواع محتوا جمع‌آوری کرده که هرکدام، مشتری و کاربرد خاص خود را دارند. از طرفی با آغاز همه‌گیری کرونا و قرنطینه و به‌دنبال آن تعطیلی مراکز گردشگری و فرهنگی، بسیاری از افراد بیش‌ازپیش نیاز به گردش و تجربه را احساس کردند. از سوی دیگر، در این دوران استفاده از فضای مجازی به‌طور چشم‌گیری گسترش یافته و بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان‌ها مانند ملاقات‌ها، آموزش خرید و... را در‌برگرفته است. از این رو، در این دوران پلتفرم آرکابوم برای ارائه مجازی تفریح، سفر و کسب‌ تجربه به دو صورت گالری مجازی و تورهای مجازی آغاز به کار کرد.‌

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت

 • داشتن پشتوانه‌ای با عنوان شرکت میراث آرکا که سال‌ها در حوزه تولید محتوای گردشگری فعالیت کرده است.
 • تجربه غنی در شناخت بازار
 • تخصص در ارائه محتوا و داشتن نیروهای متخصص در این زمینه

نقاط ضعف

 • کمبود نیروی انسانی متخصص
 • عدم جذب سرمایه‌گذار

فرصت‌ها و چالش‌ها

فرصت‌ها

 • با توجه به سابقه و تجربه تیم آرکابوم در حوزه میراث فرهنگی، این استارتاپ دارای شبکه مناسبی برای تولید محتوای باکیفیت‌تر و بهتر در آینده است.
 • تنوع محتوای تولید‌شده از سوی آرکابوم، می‌تواند سبب افزایش و تنوع مشتریان این استارتاپ شود.

چالش‌ها

 • مهاجرت نیروهای انسانی متخصص
 • عدم سرمایه‌گذاری در این حوزه
 • عدم آشنایی و حمایت متولیان حوزه میراث فرهنگی با موضوع و کار آرکابوم

 

آرکابوم چگونه مشتریان را جذب می‌کند؟

کانال بازاریابی آرکابوم از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی است.

چرا آرکابوم؟

آرکابوم تاریخ، فرهنگ، هنر و طبیعت ایران را در یک بستر گرد هم آورده‌ تا همراه با فناوری و نوآوری، تجربه‌ای متفاوت به کاربران ارائه دهد. کاربران از طریق پلتفرم آرکابوم می‌توانند آثار تاریخی و هنری سراسر ایران را تماشا کرده، سفری به جاذبه‌های این مرزوبوم داشته باشند و یا حتی سوغات کوچکی از این سفر برای خود به یادگار ببرند. مهم‌ترین ویژگی آرکابوم، تولید محتوای متنوع آن از حوزه بازی و سرگرمی گرفته تا آموزش و پژوهش است که برای گروه‌های سنی مختلف و با هدف‌های متفاوت ارائه می‌شود. در واقع آنچه که آرکابوم را متمایز می‌کند، تولید محتوای دقیق، مناسب و جذاب در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است.

بنیان‌گذاران و اعضای تیم

محمد یاری و زینب فیض بنیان‌گذاران و مدیرمحصول آرکابوم هستند که دغدغه حفظ و معرفی فرهنگ ایران را دارند و سال‌ها در حوزه تولید محتوای گردشگری برای جذب گردشگر از نقاط مختلف ایران فعالیت کرده‌اند. در حال حاضر نیز ۶ نفر در این استارتاپ در بخش‌های مختلفی مشغول به کارند.‌

هدف و آینده

 • گسترش محصول هم از لحاظ محتوایی و هم از لحاظ ساختاری
 • طراحی و راه‌اندازی اپلیکیشن آرکابوم
 • تولید محتوا در زمینه آموزش و سرگرمی کودکان

رسانه «قطب‌نما» در راستای آشنایی مخاطبان با کسب‌و‌کارهای گردشگری ایرانی، برخی از آن‌ها را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی می‌کند. شما می‌توانید جدیدترین اخبار و مقالات درباره استارتاپ‌های گردشگری ایرانی و خارجی را در رسانه «قطب‌نما» مطالعه کنید.

آخرین استارتاپ ایرانی معرفی‌شده در رسانه قطب‌نما: «تورلین»، پلتفرم برگزاری تورهای تجربه‌گرا در ایران

مطالب مرتبط