۱۵ روند فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

۱۵ روند فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

رسانه قطبنما: اهمیت فناوری در صنعت سفر تا آنجایی است که نمی‌توان هیچ آینده‌ای برای این صنعت بدون در نظر گرفتن فناوری‌هایی مثل هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، واقعیت افزوده، متاورس و غیره متصور شد. در صنعتی که ارتباط تنگاتنگی با انسان‌ها دارد و قرار است خلق تجربه کند، پیشرو بودن و بهبود تجربه مشتری با استفاده از پتانسیل فناوری‌های نوظهور امری حیاتی است.

به‌همین دلیل ضروری است که شرکت‌های مسافرتی، تور اپراتورها، هتل‌ها، خطوط هوایی، رستوران‌ها و سایر بخش‌های صنعت بزرگ سفر با آخرین روندهای فناوری همگام باشند. در این مطلب با روندهای جدید فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی بیشتر آشنا می‌شویم.

فناوری سفر یعنی چه؟

فناوری سفر (Travel Technology) اصطلاحی است که برای توصیف کاربرد فناوری اطلاعات (IT)، تجارت الکترونیک (E-commerce) و دیگر راه‌حل‌های فناورانه مشابه در زمینه‌های گردشگری، سفر و مهمان‌نوازی استفاده می‌شود. فناوری هتل (Hotel Technology) و فناوری گردشگری (Tourism Technology) می‌تواند برای کمک به مشاغل و کارمندان، بهبود تجربه سفر مشتریان یا هر دو استفاده شود.

هدف اصلی پیاده‌سازی فناوری سفر شامل خودکار کردن پروسه سفر و فرآیندهای مرتبط، صرفه‌جویی در زمان، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک تجربه سفر یکپارچه‌تر برای مصرف‌کننده است. از فناوری‌های سفر می توان برای بهبود تجربه مشتری قبل، حین و بعد از سفر بهره گرفت.

اهمیت فناوری سفر برای کسب‌وکارها

آگاهی از روندهای فناوری سفر به‌ويژه در صنعت گردشگری، که ارتباط مستقیم و معناداری با افراد دارد، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که این صنعت برای جلب رضایت مسافران باید همیشه در استفاده از بهترین راه‌حل‌ها پیشرو باشد و برای ادامه حیات در صنعت پر رقابت گردشگری همواره یک مزیت رقابتی ایجاد کند. فناوری‌های سفر می‌توانند این مزیت رقابتی را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهند. در جدول زیر می‌توانید  نقش و تاثیر فناوری سفر در صنعت سفر و گردشگری را ببینید:

نقش و تاثیر فناوری سفر در صنعت سفر و گردشگری

نقش فناوری سفر نحوه تاثیر بر پویایی صنعت گردشگری مزایای کلی برای مشاغل صنعت سفر و گردشگری
افزایش قابلیت های عملیاتی فرایندهای پیچیده، از خدمات مشتری گرفته تا تدارکات، را ساده و خودکار می‌کند. کارایی را بهبود می‌بخشد و هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه منابع آزادشده می‌تواند صرف نوآوری شود.
تسهیل بینش داده‌های پیشرفته جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها در مقیاس بزرگ را برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر ممکن می‌کند. به درک روندهای بازار و رفتار مشتری کمک می‌کند که منجر به تدوین بهتر استراتژی‌ها می‌شود.
بهبود تعامل و تجربه با مشتری نحوه تعامل کسب‌وکارها با مشتریان را از رزرو صرف، به دریافت بازخورد تغییر می‌دهد. رضایت و تعامل مشتری را افزایش می‌دهد که منجر به تقویت وفاداری مشتری و بازگشت او می‌شود.
محرک نوآوری و رقابت به‌عنوان مشوق نوآوری کمک می‌کند تا در بازار رقابتی سفر، همواره پیشتاز باشید. کسب‌و کار را مرتبط و جذاب نگه می‌دارد؛ هم مشتریان جدید را جذب می‌کند و هم مشتریان قدیمی را حفظ می‌کند.

روندهای فناوری‌ سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

روندهای فناوری سفر نشان‌گر آخرین پیشرفت های راه‌حل‌های دیجیتال و فناوری در صنعت سفر است. این روندها در بهبود تجربه مشتری، ساده‌کردن کارها، شخصی‌سازی، تقویت برنامه‌ریزی و مدیریت سفر نقش بسزایی دارند. در ادامه با ۱۵ روند فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی آشنا می‌شویم:

پایداری

پایداری بدون شک یکی از مهم‌ترین روندهای فناوری در صنعت سفر است که در سال‌های آینده بسیار درباره آن خواهیم شنید. کاهش ردپای کربن به‌ویژه صنعت حمل‌نقل، که نقش بسزایی در گرمایش زمین دارد، یکی از مطالبات اصلی مسافران علاقه‌مند به محیط‌زیست است که تعدادشان روزبه‌روز در حال افزایش است.  حال شرکت‌های فعال در صنعت حمل‌ونقل برای  جلب نظر این دسته از مسافران، به‌سمت استفاده از سوخت‌های پایدار و تجدیدپذیر به‌ویژه در صنایع حمل‌نقل دریایی و هوایی حرکت کرده‌اند. 

ساخت کشتی‌های هیبریدی، استفاده از هواپیماها با سوخت‌ هیبریدی، ساخت هواپیماهای الکترونیکی، رونق استفاده از سوخت‌های کم‌کربن مثل هیدروژن سبز و متانول سبز و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مثل باد، انرژی خورشیدی، انرژی برق آبی و زیست توده (Biomass) نمونه‌های بارز حرکت به سمت یک صنعت پایدارتر است.

البته استفاده از انرژی‌ها و فناوری‌های پایدار در حال حاضر برای کسب‌وکارهای فعال در صنعت گردشگری بسیار هزینه‌بر است اما این صنعت ناگزیر است که دیر یا زود این مسیر را طی کند؛ چرا که توجه به پایداری یک روند روبه‌رشد در بین مسافران است و دور از انتظار نیست که در آینده نزدیک مسافران از سفرهای ناپایدار اجتناب کنند. علاوه بر این، کسب‌وکارهای پایدار با به‌حداقل رساندن مصرف منابع، در واقع جایگاه خود را به‌عنوان یک عضو کم‌خطر در مناطقی که فعالیت می‌کنند، ثبت می‌کنند. همچنین رعایت اصول پایداری در درازمدت منجر به صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ می‌شود.

هوش مصنوعی

برخلاف تصور عموم، هوش مصنوعی در گردشگری تنهاد محدود به ربات‌ها نیست. یکی از نمونه‌های در دسترس استفاده از هوش مصنوعی در صنعت سفر، استفاده از چت‌بات‌ها در بخش خدمات مشتری است. چت‌بات‌ها می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز و در لحظه مشکلات مسافر را برطرف کنند؛ همچنین با رشد فناوری و ظهور فناوری‌هایی مثل چت‌جی‌پی‌تی، چت‌بات‌ها قادرند در طولانی‌مدت از تعامل با مشتریان بیاموزند و خود را ارتقا دهند. 

علاوه بر این، هتل‌ها و سایر کسب‌وکارهای فعال در صنعت گردشگری می‌توانند از هوش مصنوعی برای مدیریت موجودی و دسته‌بندی و تحلیل داده‌ها استفاده کنند. امروزه کسب‌وکارها به حجم وسیعی از داده‌های مشتریان دسترسی دارند که تحلیل و دسته‌بندی آن‌ها از توان انسان‌ها خارج است. با استفاده از فناوی‌هایی همانند هوش مصنوعی نه‌تنها می‌توان به‌طور مدام این داده‌ها را دسته‌بندی کرد بلکه با تحلیل دقیق آن‌ها می‌توان بینش‌های ارزشمندی مثل روند کسب‌کار، میزان رضایت مشتریان و غیره را  به دست آورد. 

کلان داده‌

روند فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

در مدیریت مدرن گردشگری، کلان داده (Big Data) یک واقعیت انکارناپذیر است و تقریبا همه شرکت‌های موفق امروزه از تکنیک‌های جمع‌آوری داده استفاده می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای کلان داده‌ها، بهبود شخصی‌سازی تجربه مسافر است؛ شرکت‌های مسافرتی با کمک این داده‌ها می‌توانند متناسب با هر مشتری، پیشنهادات منحصربه‌فردی ارائه کنند.

یکی دیگر از کاربردهای ارزشمند کلان داده‌ها، تحلیل عملکرد کسب‌وکارها است. به‌طور مثال صاحبان هتل‌ها می‌توانند از کلان‌داده‌ها برای مدیریت درآمد، محاسبه نرخ اشغال، بررسی روندهای کسب‌وکار در دوره‌های گذشته و غیره استفاده کنند تا بتوانند سطوح تقاضا دربازه‌های زمانی مختلف در آینده را پیش‌بینی کنند. زمانی که تقاضا قابل پیش‌بینی باشد، قیمت‌گذاری و استراتژی‌های تبلیغاتی نیز بهینه‌تر خواهند شد. 

ربات‌ها

فناوری رباتیک یکی از هیجان‌انگیزترین انواع فناوری سفر است که به‌طور مداوم در حال بهبود است. امروزه استفاده از ربات‌ها در هتل‌ها در نقش‌ دربان، استقبال از مهمانان هنگام ورود و ارائه اطلاعات، نظافت و جابجایی چمدان‌ها تا حد زیادی رایج شده است. حضور ربات‌ها در بخش تهیه غذا یا ارائه سرویس غذا در رستوران‌ها نیز نمونه دیگری از استفاده از این فناوری جذاب است. ربات‌ها امروزه در فرودگاه‌ها نیز نقش مهمی دارند و از ایفای نقش‌های امنیتی مثل شناسایی سلاح‌های مخفی تا راهنمایی مسافران کارهای مهمی را انجام می‌دهند. برخی از شرکت‌ها نیز در تلاشند چمدان‌های رباتی بسازند که مسافر را در فرودگاه دنبال می‌کند! آژانس‌های مسافرتی نیز می‌توانند از ربات‌ها برای غربالگری اولیه اطلاعات استفاده کنند تا زمان انتظار مشتری را کاهش دهند. 

جستجوی صوتی و کنترل صوتی

توسعه فناوری‌هایی مثل تلفن‌های هوشمند، بلندگوهای هوشمند و دستیارهای هوش مصنوعی سبب شده است تا جستجو و کنترل صوتی به یکی از روندهای فناوری در صنعت سفر تبدیل شود. امروزه تعداد زیادی از مشتریان از جستجوی صوتی برای یافتن و رزرو بلیط هواپیما، اتاق هتل، مقاصد گردشگری، تور و تجربیات سفر استفاده می‌کنند؛ بنابراین بسیار مهم است که وب‌سایت خود را با در نظر گرفتن روند رو به رشد جستجوی صوتی طراحی کنید تا بتوانید از این پتانسیل به‌طور مطلوب استفاده کنید.

علاوه بر جستجوی صوتی، نقش کنترل صوتی در تجربه مسافر در حال افزایش است. کنترل روشنایی و گرمایش داخل اتاق‌ هتل، به دست آوردن اطلاعات مقصد بدون نیاز به صحبت با کارکنان، از جمله نمونه‌های استفاده از کنترل صوتی است که به‌طور مستقیم بر میزان رضایت مسافر و تجربه او تاثیر می‌گذارد. 

واقعیت افزوده

روندهای فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

واقعیت افزوده (Augmented Reality) که به اختصار AR نامیده می‌شود، فناوری شبیه واقعیت مجازی (VR) است، اما به‌جای جایگزینی کامل واقعیت با فضای مجازی، عناصر مجازی را به محیط واقعی اضافه می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکات مثبت این فناوری، ارزان‌تر بودن آن در مقایسه با واقعیت مجازی است و کاربران بدون نیاز به هدست‌های گران‌قیمت، فقط به یک گوشی هوشمند یا تبلت و اینترنت نیاز دارند.

کسب‌وکارهای فعال در گردشگری می‌توانند با کمک این فناوری تجربه مشتری را تا حد زیادی تقویت کنند. ارائه اطلاعات ارزشمند یا حتی سرگرمی‌ از طریق فیلترها و جلوه‌های ویژه یک نمونه از این فعالیت‌ها است. تصور کنید امکانی را فراهم کنید که مشتری تنها با گرفتن گوشی دوربین به سمت جاذبه‌ای در مقصد یا در هتل، اطلاعات دقیق و خلاصه‌ای را دریافت کند. یکی دیگر از نکات مثبت این فناوری خلاقیت گسترده در آن است که نظر مخاطب را جلب می‌کند. 

واقعیت مجازی 

فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality) که به اختصار VR نامیده می‌شود گرچه سال‌ها است در سایر صنایع استفاده می‌شود اما در صنعت گردشگری هنوز هم یک نوظهور است. امروزه با رونق تورهای VR، مشتریان می‌توانند از تورهای هتل‌های مجازی و رستوران‌ها گرفته تا مکان‌های دیدنی، پارک‌های ملی یا حتی فعالیت‌های خاص را تجربه کنند؛ تجربه‌ای که می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای بر رزرو نهایی بگذارد و حتی کسانی را که هنوز تمایلی به سفر ندارند را ترغیب کند.

خوشبختانه با توسعه مرورگرها امروزه بیشتر تورهای واقعیت مجازی یا تورهای ۳۶۰ درجه با مرورگرهای رایج سازگارند و مخاطبان می‌توانند به‌راحتی آن‌ها را تجربه کنند. حال استفاده از این فناوری به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با مشتری تعامل ایجاد کنند و یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا به دست آورند.

اینترنت اشیا

یکی از هیجان‌انگیزترین روندهای نوظهور فناوری در صنعت گردشگری، اینترنت اشیا (IoT) است. منظور از اینترنت اشیا، اتصال مبتنی بر اینترنت بین دستگاه‌های مختلف است که به آن‌ها امکان ارسال و دریافت داده را می‌دهد. از نمونه‌های استفاده از فناوری اینترنت اشیا را می‌توان در اتاق‌های هتل دید. برخی از هتل‌ها با استفاده از این فناوری به مهمان این امکان را می‌دهند که همه وسیله‌های موجود در اتاق، از چراغ‌ها گرفته تا سیستم گرمایش و تهویه مطبوع، را از یک مکان کنترل کند. این فناوری نوظهور پیوسته در حال پیشرفت است و به‌طور یقین در آینده نمونه‌های بیشتری از آن را در بخش‌های مختلف صنعت سفر و گردشگری خواهیم دید. 

چت‌بات‌های هوش مصنوعی

چت‌بات‌های مجهز به هوش مصنوعی یکی از معقول‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها در فناوری است. مشتریان امروزی بسیار کم حوصله‌اند و ترجیح می‌دهند در اسرع وقت پاسخ سوال خود را دریافت کنند؛ بنابراین به نظر می‌رسد حرکت به‌سمت استفاده از چت‌بات‌های هوشمند اجتناب‌ناپذیر است. این ربات‌ها بدون نیاز به در دسترس بودن کارکنان، می‌توانند به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، پاسخ‌های سریع را در اختیار مشتریان قرار دهند. 

معمولا چت‌بات‌ها در پاسخ به سوالات پرتکرار، سیاست‌های کاری و غیره که پاسخ‌های استانداردی دارند خوب عمل می‌کنند، اما با شخصی‌تر شدن سوالات، میزان دقت چت‌بات‌ها پایین می‌آید. با این حال، با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی، چت‌بات‌های مدرن قادر به یادگیری‌اند و با افزایش میزان تعامل می‌توانند خود را ارتقا دهند و پاسخ‌های دقیق‌تری به مشتری بدهند.

ظهور چت‌جی‌پی‌تی

روندهای فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

فناوری چت جی پی تی (ChatGPT) بدون شک بزرگ‌ترین انقلاب فناوری در سال ۲۰۲۳ میلادی بود. چت جی پی تی، یک چت‌ بات مبتنی بر هوش مصنوعی گفتگو‌محور از خانواده هوش مصنوعی مولد است، که به سوالات کاربر به‌صورت هوشمندانه پاسخی انسانی می‌دهد. توانایی اصلاح و بهبود ChatGPT آن را به‌طور کلی از سایر چت‌بات‌ها متمایز می‌کند. 

بهبود تجربه مشتری از طریق ارائه توصیه‌های شخصی‌سازی شده، پردازش داده‌ها و ارائه بینش‌هایی برای تصمیم‌گیری آگاهانه و ایجاد جریان‌های درآمدی جدید از جمله خدمات ChatGPT در صنعت سفر است. مطلب «انقلاب چت جی پی تی در صنعت سفر» به شما کمک می‌کند تا درک کنید چطور هوش مصنوعی مولد دنیای گردشگری و هتلداری را متحول می‌کند؟

 امنیت سایبری

امنیت سایبری یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های تمرکز کسب‌وکارهای مدیریت سفر است. شرکت‌های مسافرتی معمولا به‌دلیل دسترسی به حجم زیادی از داده‌های مشتریان، یکی از اهداف اصلی حملات سایبری هستند. حملات فیشینگ و باج‌افزار، از رایج‌ترین خطراتی است که این شرکت‌ها را تهدید می‌کند. حتی اگر از لحاظ نرم‌افزای شرکت را تقویت کرده باشید، ممکن است خطای انسانی کارمندان ناخواسته داده‌ها را در معرض خطر قرار دهد. در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری در امنیت سایبری و آموزش آن به کارمندان و راه‌حل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مختلف برای ایمن نگه‌داشتن کسب‌وکار، اجتناب‌ناپذیر است.

فناوری‌های شناختی

فناوری‌های شناختی (Recognition Technology) با از میان‌بردن نیاز به تایید هویت‌های مکرر و ایجاد تعاملات یکپارچه، از روندهای کلیدی فناوری سفر در سال جدید میلادی است. این فناوری شامل تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره، اسکن شبکیه چشم و شناسه‌های بیومتریک مختلف است. فناوری‌های شناختی در حال حاضر نیز در برخی از هتل‌ها استفاده می‌شود تا امکان دسترسی به اتاق‌ از طریق اثر انگشت را فراهم کند. با این حال، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک این فناوری پیشرفت کند و به‌طور مثال به مشتریان این امکان را بدهد که صرفا هنگام خروج از هتل یا رستوران هزینه را به‌طور خودکار پرداخت کنند.

متاورس

روندهای فناوری سفر در سال ۲۰۲۴ میلادی

یکی دیگر از روندهای فناوری که فعالان صنعت سفر باید از آن آگاه باشند، رشد روزافزون متاورس در این صنعت است. این فناوری محدودیت‌های دو فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را پشت سر گذاشته است و محیط دیجیتالی را فراهم می‌کند که در آن کاربران می‌توانند علاوه بر تفریح و آموزش، با یکدیگر تعامل کنند.

در مقاله «متاورس در گردشگری چه کاربردی دارد + ۵ مزیت»، می‌توانید این فناوری را عمیق‌تر بررسی کنید.

فناوری NFT 

منظور از NFT، دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فرد در بستر بلاک‌چین است. اغلب کسب‌وکارها تصور می‌کنند که NFTها بیشتر در زمینه هنر دیجیتال کارایی دارند و برخی در این صنعت در حال حاضر با هنرمندان محلی در این زمینه همکاری می‌کنند؛ اما این فناوری می‌تواند در زمینه‌های بیشتری سودمند باشد. یکی از این موارد استفاده از NFTها برای تقویت وفاداری مشتری است. در مقاله «۸ کاربرد NFT در گردشگری + برندهای ارائه‌دهنده NFT» می‌توانید یک چشم‌انداز کلی از فناوری NFT به دست آورید و در مورد نحوه به کارگیری آن در صنعت سفر بیاموزید.

پرداخت بدون تماس

آخرین روند فناوری سفر در این لیست، پرداخت بدون تماس است. قابلیت ارائه خدمات پرداخت بدون تماس به شرکت‌های مسافرتی اجازه می‌دهد تا پروسه پرداخت را بسیار سریع‌تر پردازش کنند؛ به‌ویژه زمانی که مشتری به پول نقد یا کارت‌ اعتباری دسترسی ندارد. این فناوری با صرفه‌جویی در زمان، سبب تقویت تجربه مشتری می‌شود. پرداخت بدون تماس در ابتدا برای تسهیل کسب‌وکارها شکل گرفت اما بروز بحران همه‌گیری ویروس کرونا به یکباره به بخش کلیدی بازاریابی گردشگری تبدیل شد. حتی با پشت سر گذاشتن این همه‌گیری، هنوز هم بسیاری مسافران برای اجتناب از ابتلا به بیماری‌های ویروسی، تمایلی به پرداخت پول نقد ندارند.

اگر در شاخه‌ای از صنعت سفر و گردشگری مشغول به کار هستید که رقبای زیادی دارید، پس چاره‌ای ندارید که با آخرین روندهای فناوری سفر همگام باشید، چرا که رقبای شما نیز همین کار را خواهند کرد؛ این یعنی اگر آن‌ها فناوری‌های جدید را بپذیرند و استفاده کنند، شما ناخواسته یک مزیت رقابتی قابل توجه به آن‌ها داده‌‌اید؛ به‌ویژه اگر پای رفاه مشتری در میان باشد. 

با ظهور روندها و فناوری‌های جدید، مشتریان انتظار سطح مشخصی از تجربه و راحتی را دارند. اگر کسب‌وکار شما نتواند این انتظارات را برآورده کند، مشتریان احساس ناامیدی خواهند کرد که در بلندمدت منجر به انتشار نظرات منفی و آسیب به شهرت برند خواهد شد؛ بنابراین همین امروز دست به کار شوید و برای سرمایه‌گذاری روی این فناوری‌های سفر برنامه‌ریزی کنید. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

دستیاران مجازی، همراه جدید مسافران + معرفی نمونه‌های موردی

مطالب مرتبط