چگونه باید برند هتل خود را وارد متاورس کنید؟

چگونه باید برند هتل خود را وارد متاورس کنید؟

سینا ظفریان، کارشناس ارشد مدیریت گردشگری و هتلداری از دانشگاه شیراز


صنعت مهمان‌نوازی در بازاریابی نسل آلفا، اولین نسلی که در دنیایی کاملاً دیجیتال متولد و بزرگ شده است، با چالش‌هایی مواجه است. از آنجایی که روش‌های سنتی تبلیغات ممکن است برای این گروه جمعیتی مؤثر نباشد، شرکت‌ها باید استراتژی‌های بازاریابی خود را برای جذب این مشتریان آگاه از فناوری، تطبیق دهند. صنعت مهمان‌نوازی به‌ویژه باید در تطبیق با این واقعیت جدید پیشرو باشد یا در خطر عقب‌ماندن قرار گیرد.

حالا این سوال مطرح است: چگونه هتل‌ها می‌توانند بازاریابی موثری در میان نسل بعدی مسافران مجازی، ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده داشته باشند؟

نسل آلفا، که به‌عنوان «بومی‌های دیجیتال» نیز شناخته می‌شوند، اولین نسلی هستند که در یک دنیای کاملا دیجیتال متولد و بزرگ شده‌اند. این یک چالش مهم برای بازاریابان، به‌ویژه در صنعت گردشگری و هتلداری است؛ چراکه روش‌های سنتی تبلیغات ممکن است برای این گروه موثر نباشد. از آنجایی که پیشرفت‌ فناوری منجر به ایجاد جهان‌های گسترده‌ای می‌شود که تقریباً از واقعیت قابل تشخیص نیستند، شرکت‌ها باید استراتژی‌های بازاریابی خود را برای جذب مسافران و مصرف‌کنندگان آینده تطبیق دهند. در برهه کنونی صنعت مهمان‌نوازی بر سر یک دوراهی مهم قرار دارد: یا در تطبیق با این واقعیت جدید پیشرو می‌شود یا از آن عقب می‌ماند!

متاورس چه فرصت‌هایی را فراهم می‌کند؟

همانطور که مارشال مک لوهان گفته است «رسانه پیام است!». در این مورد، اهمیت متاورس (Metaverse) روشن می‌شود؛ اینکه برندهای هتل به آینده فکر می‌کنند و محصولات خود را متناسب با ذهنیت نسل وای (Y)، زد (Z) و آلفا (Alpha) طراحی می‌کنند. شما باید متعهد شوید که نه‌تنها به‌طور مداوم فناوری را ارتقا می‌دهید، بلکه باید نیازهای منحصربه‌فرد و ارزش‌های اجتماعی این نسل‌ها را نیز برآورده کنید؛ به‌عنوان مثال، مسافران جوان بسیار نگران محیط‌زیست و تغییرات آب‌وهوایی هستند، حالا چگونه می‌توانید از متاورس برای به‌نمایش گذاشتن تلاش‌های خود برای ترویج سفرهای سازگار با محیط زیست یا کاهش مسافت تامین غذا و ضایعات استفاده کنید و از آن در بازاریابی هتل بهره ببرید؟

متاورس همچنین یک رسانه عالی برای حمایت از شرکای محلی (ارضای نیاز به یک تجربه محلی معتبر) و تبلیغ محصولات جدید سلامتی‌محور (یکی دیگر از گرایش‌های نوظهور) است؛ بنابراین، متاورس فقط یک رسانه نیست، بلکه پیام شما پشت آن است.

متاورس همچنین کانالی برای آموزش مشتری است و برند شما در واقع باید کاری را انجام دهد که این مشتریان جوان می‌خواهند در مورد آن آموزش ببینند. این فناوری همچنین، فرصت‌های سفر را برای کسانی که به‌طور معمول قادر به پرداخت هزینه سفر نیستند، فراهم می‌کند. طبقه متوسط ​​می‌تواند از طریق تجربیات واقعیت مجازی که باعث شادی و شگفتی می‌شود، از باورنکردنی‌ترین مکان‌ها دیدن کنند.

متاورس یک زمین بازی عالی برای هتل‌ها است تا تجربیاتی را ارائه کنند که مردم را از زندگی روزمره خود دور می‌کند و به دنیاهای مختلف می‌برد. اگر فرد از این تجربه بیرون بیاید و احساس کند برای لحظه‌ای در جای دیگری است و احساس انرژی و الهام‌گرفتن می‌کند، درست مثل اینکه از تعطیلات برگشته است، این یک پیروزی است. هتل‌ها نقش بزرگی در بهبود زندگی مردم و الهام‌بخشیدن به آن‌ها در دنیای واقعی دارند و همین کار را می‌توان در متاورس نیز انجام داد. این امر، وفاداری به برند را تقویت می‌کند.

ظهور متاورس امکانات هیجان‌انگیزی را برای صنعت سفر و مهمان‌نوازی ارائه می‌دهد. کسب‌وکارها می‌توانند از متاورس برای تبلیغات، تجارب فراگیر، تجارت الکترونیک و بازاریابی B2A استفاده کنند. یکی از استراتژی‌های موثر، استفاده از آواتارها به‌عنوان تبلیغات بومی است؛ کاری که توسط شرکت‌هایی مانند Tommy Hilfiger یا Deliveroo پیاده‌سازی شده است.‌

روش دیگری که شرکت‌های مهمان‌نوازی در متاورس آزمایش می‌کنند، قراردادن تبلیغات در پلتفرم‌های بازی، مانند Roblox، است؛ به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند بدون سرمایه‌گذاری زیاد، به مخاطبان هدف خود دست یابند.

همچنین، می‌توان بیلبوردهای مجازی را در بازی‌ها یا درون متاورس ایجاد کرد تا محصولات و خدمات را تبلیغ کند؛ به‌ویژه در دنیای مجازی که کاربران قبلاً در آن شرکت می‌کنند. علاوه بر این، برندهایی مانند گوچی، رالف لورن، و نایک در حال حاضر از فروش NFT و پوشاک و لوازم جانبی دیجیتال استفاده می‌کنند. این می‌تواند نشان‌دهنده فرصت‌های هیجان‌انگیز در محیط تجاری گسترده‌تر باشد.

چالش‌ها و فرصت‌های بازاریابی نسل دیجیتال

به‌طور کلی، چالش‌ها و فرصت‌های اصلی بازاریابی نسل دیجیتال، ابتدا بر تعامل و سپس وفاداری متمرکز است. این گروه بزرگ، پرسود و در حال ظهور از مصرف‌کنندگان، به‌دنبال «تجربه» هستند نه‌فقط «چیزها»، زندگی منظمی دارند، تصمیمات خرید خود را ظرف چند ثانیه می‌گیرند و بیش از حد مایل هستند که تجربه خرید از یک نام تجارییا محصول را با همسالان خود به اشتراک بگذارند.

وب ۳، بلاک چین، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و راه‌حل‌های دیجیتال متاورس، ابزارهای بازاریابی و تعامل جدیدی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و در جعبه ابزارهای بازاریابی برای برندها و مقصدهای مسافرتی و مهمان‌نوازی ادغام شوند.

ترکیب فعال‌سازی‌های تجربی قبل از بازاریابی همه جانبه و مهم‌تر از همه قابل اشتراک‌گذاری (ویروسی) امروز از طریق AR و VR، فرصت‌ها و استراتژی‌های روشنی را برای ایجاد تعاملات قوی، تاثیرگذار و به یاد ماندنی فراهم می‌کند که شما را به «چرا» انتخاب هتل، مقصد هدایت می‌کند.

صنعت مهمان‌نوازی با حضور در متاورس فرصت بی‌نظیری برای رسیدن به نسل آلفا، به‌عنوان نسل بعدی مسافران، دارد. امسال، بزرگ‌ترین عضو نسل آلفا ۱۳ ساله می‌شود و واجد شرایط استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و پلتفرم‌های اجتماعی فراگیر مانند VRChat خواهد بود. این نسل اولین بومی دیجیتال واقعی در نظر گرفته می‌شود و انتظار می‌رود به دلیل تأثیر قوی بر تصمیم‌گیری‌های سفر خانواده، تأثیر زیادی بر صنعت مهمان‌نوازی داشته باشد.

برندهای هتل می‌توانند از پایگاه کاربری بزرگ‌تر و زیرساخت‌های موجود خود برای ایجاد تجربیات دیجیتال مقرون‌به‌صرفه و همه‌جانبه در پلتفرم محبوب متاورس استفاده کنند. این تجربیات می‌تواند شامل تورهای مجازی یا رویدادها و همچنین برنامه‌های وفاداری باشد که برای بازدیدکنندگان دارایی‌های مجازی پاداش می‌دهد. این سرمایه‌گذاری نه‌تنها به جذب و حفظ توجه این گروه کمک می‌کند، بلکه هم استاندارد جدیدی برای صنعت و هم مزیت رقابتی بلندمدت ایجاد می‌کند؛ بنابراین، صنعت مهمان‌نوازی فرصتی منحصربه‌فرد برای پیشروی در متاورس دارد و برندها باید از این فرصت استفاده کنند و به نسل بعدی مسافران برسند.

چالش‌های نسل آلفا برای صنعت مهمان‌نوازی

همان‌طور که اشاره شد، ظهور نسل آلفا یک چالش بزرگ برای صنعت مهمان‌نوازی است. هتل‌ها برای حفظ ارتباط و جذب این گروه از مشتریان آگاه از فناوری، باید با نیازها و ترجیحات در حال تغییر آن‌ها سازگار شوند. یکی از استراتژی‌های موثر در ایجاد یک تجربه تعاملی و همه‌جانبه برای مهمانان، به نمایش گذاشتن پیشنهادات هتل و ارائه نگاهی اجمالی به آن‌ها از نحوه اقامت است. روش دیگر، استفاده از NFT‌ها (همانطور که Vision Studio S.r.l. انجام داده است) یا سیستم‌های پاداش رمزنگاری است تا اقامت در هتل را تبدیل به یک ماجراجویی جدید کند.‌‌

با ادغام عناصر دیجیتال در تجربه‌های فیزیکی، هتل‌ها می‌توانند بهترین‌های هر دو جهان را به مشتریان ارائه دهند؛ تجربیات منحصربه‌فرد و پیشرفته‌ای که این دسته از مسافران آرزو دارند، تجربه‌ای همراه با فرهنگ، میراث و سنت‌هایی که به‌اندازه ارزش‌های هتل برای آن‌ها مهم است؛ مانند پایداری و مسئولیت اجتماعی.

در نهایت، هدف یک هتل در عصر دیجیتال، باید این باشد که لمسی از جادو و منحصر‌به‌فرد بودن را به تجربه مهمان اضافه کند؛ در حالی که به جنبه‌های معتبر و به یاد ماندنی صنعت مهمان نوازی نیز وفادار بماند. با استفاده از فناوری‌ها و استراتژی‌های جدید، هتل‌ها هم می‌توانند ارتباط خود را حفظ کنند و هم به تحقق رویاها و آرزوهای مشتریان خود ادامه دهند.

امروزه، بیش از هر زمان دیگری، اگر هتل‌ها بخواهند با آژانس‌های مسافرتی آنلاین (OTA) یا پلتفرم‌های مشابه رقابت کنند، نیاز به پذیرش نوآوری و فناوری‌های جدید دارند. استراتژی بازاریابی برای موقعیت‌یابی برند و جذب اهداف خاص مشتری بسیار حیاتی است، اما برای ایجاد مزیت پایدار نسبت به رقبا، بهتر است بیشتر بر محصولات و خدمات ارائه‌شده تمرکز کنند تا اینکه صرفا روی استراتژی بازاریابی متمرکز باشند. این روزها تبلیغات واقعاً گران و بسیار استاندارد است؛ بنابراین بهتر است با راه حل جدیدی که هزینه کمتر و مزیت رقابتی واقعی‌تری دارد، متمایز شوید.

اما چطور می‌توانید این کار را انجام دهید؟ بهبود تجربه رزرو مستقیم، خدمات جانبی با ارزش افزوده بهتر، روش‌های ساده‌تر ورود/خروج، تجارب بهتر قبل از ورود/پس از ورود، و موارد دیگر؛ این‌ها یک ترفند بازاریابی نیست، بلکه در مورد نوآوری ارزش پیشنهادی شما برای عقب نماندن است.

مطمئنم شما خواننده عزیز می‌دانید که بخش زیادی از مهمانان، برای محیط مجازی که با دوستانشان در سرتاسر جهان معاشرت می‌کنند، ارزش بیشتری قائل هستند تا استراحتگاهی که والدینشان می‌خواهند آن‌ها را به آنجا ببرند. علاوه بر این، آن‌ها به کانال‌های تبلیغاتی سنتی مورد استفاده صنعت مهمان نوازی توجهی ندارند. اینجاست که اهمیت متاورس در هتل بیش از پیش جلوه می‌کند.

اکنون ضروری است که عناصر این انقلاب آینده را در تجارت سنتی خود بگنجانید. اما باید بدانید که متاورس چالش‌های جدیدی را پیش روی هتل‌ها می‌گذارد و سوالاتی را در این زمینه مطرح می‌کند:

  • آیا دسترسی به اینترنت پرسرعت را در تمام قسمت‌های هتل خود ارائه می‌دهید؟
  • آیا گزینه‌های اولیه سفارشی‌سازی قبل از ورود را برای گران‌ترین اتاق خود با استفاده از فناوری مجازی در نظر می‌گیرید؟
  • نقطه ملاقات مهمانان جوانی که در هتل شما اقامت دارند در متاورس کجاست؟
  • چگونه به مهمانان برای آپلود عکسی از استخر هتل با استیکرها یا فیلترهای واقعیت افزوده و تگ‌کردن هتل خود در رسانه‌های اجتماعی پاداش می‌دهید؟ 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

متاورس در گردشگری چه کاربردی دارد + ۵ مزیت

مطالب مرتبط