۷ کاربرد متاورس در هتل ها + ۲ هتل در متاورس

 ۷ کاربرد متاورس در هتل ها + ۲ هتل در متاورس

رسانه قطبنما: تا حالا در یک هتل در متاورس اقامت داشته‌اید؟ این روزها خبرهای زیادی از استفاده از فناوری متاورس در هتل های مختلف جهان به گوش می‌رسد؛ از راه‌اندازی مجموعه آثار NFT ماریوت در محیط متاورس گرفته تا افتتاح یک هتل دیجیتالی در Sandbox توسط CitizenM، نشان‌دهنده استقبال قابل‌توجه از فناوری متاورس در هتلداری است و کم کم چند هتل در متاورس در حال فعالیت هستند.

دنیای دیجیتالی متاورس دیگر تنها محدود به بازی‌های کامپیوتری نیست و امروزه به‌کارگیری متاورس در مهمان‌ نوازی، به یکی از روند‌های روز دنیا، به‌ویژه در صنعت هتلداری، تبدیل شده است.

رشد فناوری متاورس در هتل ها تا حدی است که شرکت تحقیقاتی و مشاوره فناوری «گارتنر» (Gartner) پیش‌بینی کرده است تا سال ۲۰۲۶ حدود ۲۶ درصد از مردم حداقل یک ساعت در روز را در متاورس سپری می‌کنند و حدود ۳۰ درصد از مشاغل محصولات و خدمات خود را در متاورس ارائه خواهند داد.

متاورس در هتل‌ مانند پلی میان دنیای واقعی و مجازی است و به هتلداران کمک می‌کند تا  فاصله جغرافیایی میان خود و مهمانان را از بین ببرند و تجربیات تعاملی و منحصر‌فردی را ارائه دهند.

این محیط جدید و سرگرم‌کننده به عنوان ابزاری برای گیمیفیکیشن یا بازی‌وارسازی در گردشگری، به ویژه بازی‌وارسازی خدمات و امکانات هتل، با درگیر‌کردن همه‌جانبه مهمانان در سفر‌های اکتشافی و تجربیات تعاملی جدید، موجب افزایش وفاداری مهمانان در فضای دیجیتالی خواهد شد. اما چگونه؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا با کاربرد‌های متاورس در هتل ها و سپس با برند‌های هتلداری فعال که از متاورس در مهمان نوازی استفاده کرده‌اند، آشنا خواهیم شد. 

آنچه در این مقاله می‌خوانید: 

متاورس در هتل

متاورس در هتل

هتل‌ ها و مراکز اقامتی بخش بزرگی از صنعت مهمان‌ نوازی هستند که با ظهور و توسعه متاورس در آن‌ها، شیوه مهمان‌نوازی به‌کلی دگرگون شده است. امروزه بسیاری شرکت‌های هتلداری برای افزایش بهره‌وری، ارتقا و تحول فرآیند رزرو اتاق‌ها و امکان تجربه محصولات پیش از خرید، به توسعه املاک و هتل‌های خود در فناوری متاورس روی آورده‌اند.

بررسی‌های رسانه بلومبرگ نیز نشان می‌دهد بازار سهام حوزه واقعیت مجازی، به عنوان بخشی از فناوری متاورس، تا سال ۲۰۲۴ به ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید؛ و با گسترش این روند و توسعه فناوری متاورس در جهان انتظار می‌روند بخش‌های بیشتری از صنعت مهمان‌نوازی تحت‌تاثیر متاورس قرار بگیرند.

به‌کارگیری متاورس در هتل ها ما را از چت‌بات‌های هوش مصنوعی به یک تجربه واقع‌گرایانه و همه‌جانبه در محیط مجازی هدایت می‌کند.  

به کمک متاورس در هتل‌ ها می‌توان واقعیت ترکیبی (Mixed Reality)، ترکیبی از واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)، را تجربه کرد. این تکنولوژی که یکی از ویژگی‌های اصلی کاربرد متاورس در هتل است، با ایجاد ارتباط میان دنیای فیزیکی و دیجیتالی، سطح تعاملات میان انسان، محیط و کامپیوتر را ارتقا می‌بخشد و احساس حضور واقعی در مکان را برای‌مان تداعی می‌کند.

راه استفاده از متاورس در هتل‌ ها

در صنعت هتلداری می‌توان به ۲ صورت کلی از فناوری متاورس در هتل استفاده کرد:

۱. ارائه تجربیات منحصربه‌فرد و مجازی به مهمانان

هتل‌ها با ارائه خدمات جدید به مهمانان، امکان ملاقات و تعامل آن‌ها در یک محیط مجازی را فراهم می‌کنند. در این روش، مهمانان بدون نیاز به جابه‌جایی فیزیکی می‌توانند با آواتارهای خود سفر و یا در یک جلسه کاری شرکت کنند.

۲. ترکیب تجربیات مجازی متاورس با تجربه واقعی سفر

هتل‌ ها می‌توانند با ارائه تجربیات واقعیت مجازی یا واقعیت ترکیبی به مهمانان خود اجازه دهند تا در یک محیط دیجیتالی کاملاً جدید و متفاوت با دنیای واقعی با یکدیگر تعامل کنند.  

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

گردشگری مجازی چیست + کاربردها و ویژگی‌ ها

 کاربرد‌ متاورس در هتل

استفاده از فناوری متاورس در هتل‌ ها فرصت‌های جدیدی برای پیاده‌سازی استراتژی‌های فروش و بازاریابی، تکنیک‌های مدیریت درآمد، بهینه‌سازی عملیات‌های روزانه و ارتقای تجربه مهمانان برای هتلداران فراهم می‌کند.

ظرفیت بالای متاورس به یاری هتلداران می‌آیند تا پیشنهادات خود را برای افزایش درآمد ارائه دهند و با گسترش دامنه مخاطبان خود و ارتباط با بازار هدف جدید، گردشگران مجازی را جذب کنند.

اگرچه ایده‌های متفاوتی برای استفاده از متاورس در هتل ها وجود دارد و از فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می‌توان به شکل‌های گوناگونی برای بهبود تجربه مشتریان استفاده کرد؛ اما برخی از متداول‌ترین کار‌برد‌های تکنولوژی متاورس در هتل عبارتند از:

برگزاری تورهای مجازی هتل‌ ها

 کاربرد‌ متاورس در هتل

برگزاری تورهای واقعیت مجازی یکی از روش‌های نوین بازاریابی هتل‌ است که به بهبود فرآیند رزرو مشتریان کمک می‌کند؛ اما فناوری متاورس هتلداران را یک قدم جلوتر می‌برد.

شبیه‌سازی هتل در محیط متاورس به مشتریان کمک می‌کند با آواتارها و هدست‌های مخصوص، تجربه واقعی اقامت و استفاده از امکانات هتل را در محیطی مجازی تجربه کنند. آن‌ها می‌توانند در اتاق‌های هتل قدم بزنند، امکانات و بزرگی آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند، به باشگاه‌های بدنسازی و تجهیزات آن سر بزنند یا سوالات خود را از کارمندان هتل‌ در متاورس، بپرسند.

علاوه بر برگزاری تور‌های مجازی داخل هتل، هتلداران می‌توانند به کمک فناوری متاورس برنامه‌های سفر مجازی به نقاط مختلف ارائه دهند. تحقیقات «Contiki»، شرکت ارائه‌دهنده تور‌های مسافرتی اروپا، از هزار و ۲۰۰ مسافر در محدوده سنی ۱۸ تا ۳۵ سال، نشان می‌دهد ۸ نفر از هر ۱۰ نفر مسافر نسل Z (متولدین ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲) و نسل هزاره (متولدین ۱۹۸۰-۲۰۰۰) مایلند یک تجربه منحصربه‌فرد در سفر‌هایشان به دست آورند.

برنامه‌های سفر مجازی یکی از همان تجربه‌های منحصربه‌فرد است که با نمایش مجازی جاذبه‌های محلی مقاصد، آثار و بناهای تاریخی، تجربه‌های جدیدی برای مهمانان رقم می‌زند. 

راه‌اندازی فروشگاه‌ و افزایش درآمدزایی

برند‌های هتلداری می‌توانند با استفاده از فناوری متاورس در هتل و ایجاد فروشگاه محصولات، برای خود درآمدزایی کنند. این فروشگاه‌ها برای نمایش محصولات و خدمات جدید شرکت‌ها استفاده می‌شوند و محصولات آن می‌تواند به‌صورت NFT به‌عنوان پاداش برنامه‌های وفاداری به مشتریان وفادار اهدا شود.

گزارش موسسه مالی «JPMorgan Chase» نیز نشان می‌دهد فناوری متاورس تا چند سال آینده در بخش‌های مختلف نفوذ خواهد کرد و انتظار می‌رود درآمد سالانه آن به بیش از یک تریلیون دلار برسد. 

برای مثال، نمایش اتاق‌های ارتقا یافته، پیشنهاد محصولات و خدمات جدید، ارائه پکیج‌های تجربه منحصربه‌فرد و اختیاری یا ارائه گذرنامه‌های مجازی ویژه برای شرکت در رویداد‌های VIP و دسترسی به فعالیت‌های پشت‌صحنه، از نمونه راهکار‌های استفاده از متاورس در هتل ها است. 

علاوه بر این، توسعه محصولات جدید در محیط‌های باز و انعطاف‌پذیر مانند متاورس، امکان توسعه محصولات و بررسی رفتار مشتریان با محصولات را برای هتلداران امکان‌‌پذیر می‌کند.

افزایش ارتباطات داخلی

کاربرد متاورس در هتل

متاورس ابزاری عالی برای افزایش ارتباطات میان تیم‌های بازاریابی، کارکنان حضوری و دورکار به شمار می‌‌آید. ویژگی‌های تعاملی متاورس به مدیران و کارکنان هتل‌ها اجازه می‌دهد تا در بالاترین سطح مجازی با یکدیگر تعامل کنند.

این تکنولوژی به افزایش کارایی کارکنان و تعادل‌سازی هزینه‌های نیروی کار در صنعت هتلداری و مهمان‌نوازی کمک خواهد کرد.

جلسات و جشن‌های مجازی

بسیاری از افراد برای جشن‌گرفتن مناسبت‌های خاص مانند تولد یا ماه‌عسل به مقاصد و هتل‌های جدید سفر می‌کنند؛ اما فاصله مکانی با دوستان و خانواده باعث می‌شود نتوانند تجربیات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارند.

متاورس این فاصله مکانی را از بین می‌برد و مهمانان بدون نیاز به حضور فیزیکی در مجالس می‌توانند به کمک آواتار‌ها در جشن‌ها شرکت کنند. حتی برگزاری جشن تولد در فضای متاورس می‌تواند سورپرایز بزرگی برای مهمانان هتل باشد و خاطره‌ای به‌یادماندنی برای آن‌ها رقم بزند.

علاوه بر این، رویدادها بخش بزرگی از تجارت صنعت هتلداری را تشکیل می‌دهد و انتقال آن‌ها به محیط جدید و هیجان‌انگیز متاورس به هتلداران کمک می‌کند تا با ارائه دسترسی همه‌جانبه به افراد در سراسر جهان، سطح تعاملات را ارتقا ببخشند. 

راه‌اندازی NFT مختص برند

کاربرد متاورس در هتل

هتل‌ها می‌توانند با توکن‌سازی محصولات و املاک خود و تبدیل آن‌ها به NFT، یک دارایی دیجیتالی به مهمانان و مشتریان بالقوه خود ارائه کنند.

شرکت هتلداری ماریوت یکی از اولین برند‌های هتلداری است که NFT های مخصوص خود را تحت عنوان کمپینی به نام «Power of Travel»، در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرد. NFT های ماریوت آثار هنری دیجیتالی هستند که توسط هنرمندان دیجیتال مانند «JVY» و «Erick Nicolay» ساخته شده است. ماریوت با توکن‌سازی این هنر‌های دیجیتالی به مشتریان بالقوه خود اجازه می‌دهد تا به کمک ارز‌های دیجیتال در گردشگری، NFT های مورد علاقه خود را خریداری کنند.

ارتقای مدیریت ارتباط با مشتری CRM

هرچه هتل‌ها مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) قوی‌تری داشته باشند؛ بازاریابی موفق‌تری خواهند داشت و با برقراری ارتباط عمیق‌تر با مهمانان و مشتریان هدف به سودآوری بیشتری خواهند رسید.

اما CRM در متاورس چه کاربردی برای هتل‌ها دارد؟ قبل از توسعه فناوری متاورس، هتل‌ها با بررسی معیار‌های فیزیکی مانند اجاره اتاق‌ها، رزرو در رستوران‌ها یا خرید محصولات، اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه رفتار مشتریان قبل، در حین سفر و بعد از سفر به دست می‌‌آورند.

اکنون فرض کنید همه این اتفاق‌ها در یک محیط مجازی رخ دهد؛ علاوه بر کالاهای فیزیکی، رفتار مشتریان در مقابل کالاهای دیجیتالی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کار، به هتل‌ها کمک می‌کند تا با شناخت همه‌جانبه مهمانان، رابطه عمیق‌تری با آن‌ها برقرار کنند و کنترل بهتری در CRM خود داشته باشند.

ساخت هتل‌ها و املاک مجازی

کاربرد متاورس در هتل

توسعه متاورس در صنعت هتلداری باعث شده برخی از شرکت‌های آینده‌نگر به ساخت هتل و املاک در محیط متاورس روی آورند.

(M Social) از نمونه شرکت‌های هتلداری زنجیره‌ای است که هتل پیکسلی در محیط متاورس ایجاد کرده‌ است. طراحی این هتل دیجیتالی که از الگوهای هتل M Social الهام گرفته است؛ مهمانان خود را به یک سفر اکتشافی در محیط متاورس می‌برد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تجربیات جدیدی را کشف کنند. 

برند‌های هتلداری در متاورس

با توجه به کاربرد‌های بسیار متاورس در هتلداری، برخی از برند‌های هتلداری به تولید و فروش NFT و برخی دیگر به ساخت املاک و هتل‌ های خود در محیط متاورس روی آورده‌اند. برخی از مهم‌ترین این برند‌ها عبارتند از: 

گروه هتل های ماریوت

نمونه‌های برند‌های هتلداری در فناوری متاورس

شرکت هتلداری ماریوت، یکی از اولین برند‌های مهمان نوازی است که NFT های خود را ایجاد کرده است. این NFT ها تحت عنوان «Power of Travel» و با همکاری هنرمندان دیجیتالی ایجاد شده است و در بستر بلاک‌چین، یکی از کلیدی‌ترین زیرساخت‌های متاورس، معامله می‌شود.

توکن‌های غیرقابل معاوضه ماریوت نشان‌دهنده تجربیات منحصربه‌‌فرد این هنرمندان از سفر و تاثیری است که سفر بر روح انسان می‌گذارد. هدف ماریوت از راه‌اندازی این کمپین، ایجاد رابطه معنادار و باارزش با مهمانان و درگیر‌کردن آن‌ها با این برند هتلداری است. 

CitizenM

نمونه‌های برند‌های هتلداری در فناوری متاورس

شرکت هتلداری سیتیزن ام (CitizenM)، از اولین شرکت‌هایی است که با خرید سایت LAND در Sandbox، شروع به ساخت یک هتل در متاورس کرده است.

این شرکت بر ایجاد و ارتقای وفاداری مشتریان در دنیای دیجیتال تمرکز دارد؛ و هزینه ساخت این ملک مجازی از فروش دو هزار مجموعه انحصاری NFT تامین می‌شود. خریداران این توکن‌ها می‌توانند از مزایای مختلفی مانند تخفیف‌ها یا نوشیدنی‌های رایگان در املاک واقعی CitizenM برخوردار شوند. این شرکت هتلداری قصد دارد از هتل مجازی خود در متاورس نیز کسب درآمد کند، اما چگونه؟

CitizenM قصد دارد با هنرمندان دیجیتالی نوظهور همکاری کند و آثار هنری آن‌ها را به‌صورت توکن‌های غیر‌قابل معاوضه (NFT) بر دیوار‌های این هتل دیجیتالی به نمایش بگذارد؛ در نهایت از سود حاصل این کار برای ساخت یک هتل فیزیکی در دنیای واقعی استفاده خواهد کرد. خریداران NFT می‌توانند در مورد مکان آینده هتل واقعی نظر بدهند. 

M Social

نمونه‌های برند‌های هتلداری در فناوری متاورس

هتل دیجیتالی M Social، با نام «M Social Decenterland»، در ۵ می ۲۰۲۲ در محیط متاورس ایجاد شده و مکانی برای کشف تجربیات جدید است. M Social به عنوان یک هتل در متاورس با ارائه یک مدل مهمان‌نوازی مدرن مهمانان خود را با تجربیات همه‌جانبه درگیر می‌کند. مهمان در این هتل دیجیتالی، وارد یک سفر اکتشافی می‌شوند و با راهنمای آواتار‌های هتل سعی می‌کنند خود را به بالای هتل برسانند. کسانی که موفق شوند، هدایایی را در دنیای واقعی دریافت خواهند کرد. 

آینده متاورس در هتل

اگرچه استفاده از متاورس در هتل ها هنوز در ابتدای راه است و هنوز ساخت هتل در متاورس چندان رواج پیدا نکرده، اما فرصت‌های بسیاری را از جذب و افزایش فروش مهمانان گرفته تا بهبود برگزاری رویداد‌ها و ارتقای تجربه در اختیار صنعت هتلداری قرار داده است.

اگرچه مخالفت‌هایی در مورد توسعه متاورس وجود دارد و بسیاری می‌پرسند که چه کسی واقعا در متاورس اتاق‌ رزرو خواهد کرد، اما به نظر می‌رسد فناوری متاورس زودتر از آنچه که فکرش را بکنیم، جهان آینده را فرا خواهد گرفت؛ همانطور که سال‌ها پیش هوش مصنوعی و اینترنت کسب‌وکار‌ها را متحول کردند، متاورس نیز می‌تواند سبک جدیدی از مهمان‌نوازی را در هتل ها پدید آورد.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

متاورس در گردشگری چه کاربردی دارد + ۵ مزیت

مطالب مرتبط